Po zapletih z varovanjem specializirane državne tožilke Mateje Gončin (do varovanja je upravičena, ker preganja domnevne morilce iz kavaškega klana) in očitkih, ki so se v četrtkovi oddaji Tarča stopnjevali do hudih obtožb, je notranji minister Boštjan Poklukar umaknil oznako tajnosti s poročila o ugotovitvah izrednega nadzora nad delom centra za varovanje in zaščito (CVZ), ki je potekal letos spomladi.

Kot je pojasnil generalni direktor direktorata za policijo in druge varnostne naloge na ministrstvu za notranje zadeve Darijo Levačić, je nadzor med drugim pokazal, da so za zamenjavo policistov iz skupine, ki je prva varovala tožilko Gončin, obstajali tehtni razlogi. Ugotovili so namreč strokovne napake, kot denimo neukrepanje pri zaznavi sumljivega vozila, zlorabe delovnega časa in službenega vozila, opravljanje nekaterih nalog brez vednosti vodij in samovoljno opravljanje ukrepov. »Skrb zbujajoče je, da je varovana državna tožilka v zelo kratkem času prejela določene informacije, ki jih uslužbenci policije ne bi smeli posredovati,« je bil do posameznih policistov CVZ kritičen Levačić. »Poleg tega je nujno, da se med varovano osebo in policijo vzpostavi odnos zaupanja in korektnega sodelovanja. Pretirana servilnost policistov ali osebna navezanost na varovano osebo škoduje strokovnemu opravljanju nalog. V nadzoru je bilo ugotovljeno, da takšen odnos ne le zmanjša strokovnost, temveč tudi povečuje tveganje za zlorabo.«

Napake najglasnejših kritikov

Glede sumljivega črnega passata, ki naj bi se v začetku letošnjega leta pojavil pred bosanskim veleposlaništvom ter sledil tožilki in bosanskim tožilcem, ki so se srečali z (letos konec novembra umorjenim) Satkom Zovkom, je Levačić potrdil, da varnostniki niso ustrezno obveščali dežurne službe o tem dogodku. Ugotovljene nepravilnosti pa so se nanašale tudi na vodstvo, ko je prejelo informacijo o sumljivem vozilu, zato se ni nikoli dejansko ugotovilo, ali je sumljivo vozilo »dejansko predstavljalo grožnjo ali povezavo z varovanjem«, kot je pojasnil Levačić.

Generalni direktor policije Senad Jušić je zagotovil, da se med varovanjem ni zgodil noben incident, ki bi ogrozil varnost varovanih ali ogroženih oseb.

Po naših neuradnih informacijah je eden izmed policijskih varnostnikov, ki si takrat niso zapisali niti registrske tablice avtomobila, prav eden izmed dveh policistov nekdanje tožilkine skupine, ki sta tudi najglasnejša kritika vodstva CVZ (eden izmed njiju naj bi bil v preteklosti udeležen v aferi s katarskimi urami). Tudi sicer naj bi se veliko ugotovljenih nepravilnosti nanašalo prav na prvo skupino, ki je varovala tožilko. Ta je, ko so ji zamenjali varnostnike, začela odklanjati varovanje. Že takrat je bilo mogoče neuradno slišati, da so si varnostniki v dogovoru s tožilko in mimo vodstva CVZ sami podaljševali delovni čas in kopičili nadure, zaradi česar jih je vodstvo CVZ vzelo pod drobnogled in prek videonadzornega sistema preverjalo, ali so sploh v službi.

Jušić CVZ še vedno zaupa

Slednje pa naj bi bilo tudi eden glavnih tožilkinih očitkov, ki je CVZ očitala zlorabo videonadzornega sistema in se zaradi nje počutila nadzorovano. Levačić je danes potrdil, da so v zvezi s tem uvedli notranjevarnostni postopek, pritožbeni postopek na ministrstvu za notranje zadeve, poteka pa tudi predkazenski postopek, ki ga vodi specializirano državno tožilstvo. Zato ugotovitev nadzora iz tega dela očitkov, ki so se nanašali neposredno na vodstvo CVZ, še niso obelodanili.

Generalni direktor policije Senad Jušić je danes zagotovil, da se med varovanjem ni zgodil noben incident, ki bi ogrozil varnost varovanih ali ogroženih oseb. V isti sapi je sicer zatrdil, da policisti v CVZ odlično opravljajo svoje delo in jim zato zaupa, in priznal, da prihaja do sistemskih in organizacijskih napak.

Jušić je že prejšnji teden potrdil, da se je s tožilko nekajkrat srečal tudi na štiri oči, vendar zanikal, da bi ji na enem izmed teh sestankov kazal dokumentacijo, ki se je nanašala na predkazenski postopek, ki ga je vodstvo policije sprožilo proti nekdanjemu v. d. generalnega direktorja policije Boštjanu Lindavu (tožilstvo je ovadbo nazadnje zavrglo). Po naših informacijah naj bi Jušić sprva ustregel tožilkinim željam oziroma predstavam glede varovanja, kasneje pa se je njun odnos poslabšal. 

Poklukar ne namerava odstopiti

Notranji minister Boštjan Poklukar je danes poudaril, da je že izredni nadzor pokazal nepravilnosti, po zadnjih javnih obtožbah pa se je odločil, da CVZ potrebuje celovito reorganizacijo. »Ob vseh medijskih pritiskih ugotavljam, da postaja sistem žrtev posameznikov, ki mislijo, da se svet vrti samo okoli njih,« je komentiral zadnje dogajanje in zatrdil, da ne namerava odstopiti, na vse očitke pa bo odgovoril ob interpelaciji v državnem zboru. Podobno kot predsednik vlade Robert Golob je tudi Poklukar za trenutno stanje okrivil nekdanje vodstvo MNZ in policije, čeprav sta Poklukar in Jušić že skoraj dve leti na čelu teh institucij, Jušić pa je v tem času zamenjal tudi dve vodji CVZ. Tudi očitki se nanašajo na obdobje, odkar MNZ vodi Poklukar.

Priporočamo