V UKC Ljubljana so pojasnili, da so dobili prijavo nepravilnosti glede servisa medicinske opreme na kirurški kliniki in avgusta sprožili preiskavo domnevnih preplačil servisa medicinske opreme in s tem povezanih zaposlenih v UKC.
Služba za korporativno varnost UKC Ljubljana, ki vodi preiskavo, je doslej pri naključno izbranih računih podjetja Medicoengineering v obdobju veljavnosti pogodbe ugotovila dodatno obračunan DDV pri servisnih urah, in sicer je šlo za dva primera servisa operacijskih miz Maquet. Zato utemeljujejo, da gre pri vseh izdanih računih za dodatno obračunan DDV.
"Navedeno preučujemo. Domnevamo, da gre za znesek okoli 10.000 evrov," so sporočili s podjetja Medicoengineering.
Kot so pojasnili v ljubljanskem kliničnem centru, jim je Medicoengineering v preteklosti dobavil medicinske postelje Maquet in Hillroom, naprave za zunajtelesni krvni obtok ter kirurške nože. Z UKC in ministrstvom za zdravje podjetje sodeluje tudi pri projektiranju in gradnji oziroma obnovi operacijskih prostorov.
Zaradi obširnosti je mogoče, da bo preiskava trajala vse do februarja
Po njihovih pojasnilih bi sicer morala preplačila zaznati komercialna skrbnica, ki pa v UKC Ljubljana ni več zaposlena. Po poročanju portala Necenzurirano, ki je zgodbo razkril, je zaradi suma nepravilnosti že prišlo do zamenjave na čelu službe za vzdrževanje medicinske opreme.
Preiskava sicer še poteka. Na vprašanje, kdaj bodo znani rezultati notranje preiskave, so na UKC odgovorili, da je glede na obširnost celotne zadeve mogoče, da bo trajala vse do februarja. Napovedali so, da bodo v primeru ugotovljenih znakov kaznivih dejanj zadevo predali policiji. V primeru kršitve zakona o integriteti in preprečevanju korupcije pa bodo zadevo predali Komisiji za preprečevanje korupcije.