»Vodstvo nas je postavilo pred dejstvo, da je osnovna bruto plača v višini 1450 evrov za njih nesprejemljiva,« je na novinarski konferenci  pojasnila Mirjana Janić, predsednica sindikata Tuš. Dejala je, da je vodstvo predlagalo 1140 evrov, njihov zadnji predlog pa je bil 1150 evrov bruto. Napovedala je, da bodo po novem letu stopnjevali sindikalne aktivnosti. Če bodo danes prejeli novo ponudbo uprave Tuša glede plač, jo bodo preučili. V primeru, da bi sprejeli novo ponudbo, bodo stavko preklicali, je napovedala prva sindikalistka.

Izpostavili so, da imajo Tuševe trgovine vsak dan več kot dva milijona evrov prometa. »Izpad prometa bo ogromen, ogromno blaga bo odpisanega, ker se ne bo prodalo. Mi se zavedamo, da stavka ni plačana, a ko imaš vsega poln kufer, ti je vseeno. Verjemite mi, da ne razumem lastnika, res ga ne, da se pri takem izkupičku za delavce ne more odreči 300.000 evrom,« je kritičen sindikalist Ladislav Rožič. V svojem pojasnilu je omenjal predvsem prodajo Tuša Fortenovi, ki je ocenjena na okoli 30 milijonov evrov. Med drugim je poudaril, da jim je uprava Tuša posredovala predlog, po katerem bi šele v naslednjih treh do štirih letih izenačili osnovno plačo z minimalno. Rožiča ob tem skrbi, da delavci dejansko niti ne vedo, kaj bo z njimi, ko jih bo kmalu prevzel Mercator.

Poudaril je, da jim je uprava Tuša posredovala predlog, po katerem bi šele v naslednjih treh do štirih letih izenačili osnovno plačo z minimalno. Rožiča ob tem skrbi, da delavci dejansko niti ne vedo, kaj bo z njimi, ko jih bo kmalu prevzel Mercator.

Tina Podbevšek, sodelavka sindikata delavcev v trgovini, je pojasnila, da bo stavka potekala na delovnih mestih: »Stavka je osnovna pravica, stavkajo pa lahko vsi, razen študentov in agencijskih delavcev.« Stavkajoče opozarjajo, da tistih, ki se bodo odločili drugače, ne smejo siliti v stavko. 

»Naša stavka je opozorilna, z njo opozarjamo na celoten delavski razred, ki ima v Sloveniji osnovno plačo še vedno nižjo od minimalne, ki je zakonsko določena. V sindikatu Tuš dokazujemo, da je stavka v trgovini mogoča, saj bo šlo za prvo stavko na ravni podjetja v maloprodaji v zgodovini Slovenije. Po novem letu se naš skupni boj nadaljuje, kajti za sabo bomo imeli izkušnjo, ki nas bo obogatila in nam omogočila, da se nam pridružijo tudi drugi sindikati v maloprodaji,« so zapisali v eni od izjav na svojem Facebook profilu. V nadaljevanju so opisali tudi potek stavke. 

 

Vodstvo: Odločitev sindikata je nerazumna

Vodstvo Tuša je v sporočilu za javnost zapisalo, da so na včerajšnjih pogajanjih s Sindikatom Tuš ponudili celo 8,5-odstotno zvišanje osnovne plače za delovno mesto prodajalce. Poudarjajo, da je takšno zvišanje dvakrat višje od napovedane letne inflacije in višje kot povišanja, napovedana za delavce v drugih panogah. Najnižja osnovna plača prodajalca naj bi bila tako 1.150 evrov, kar je 9 odstotkov več, kot je določeno v panožni kolektivni pogodbi. Dodatno so ponudili mesečni dodatek v višini 50 evrov za zaposlene na delovnih mestih vodje oddelka in vodje izmene.

»Kljub prizadevanjem vodstva podjetja, da bi dosegli dogovor glede povišanja plač in drugih zahtev v okviru socialnega dialoga, so se predstavniki Sindikata Tuš odločili za stavko. Stavka na dan, ki je za trgovce eden najpomembnejših dni v letu, bo povzročila visoko škodo podjetju tako zaradi manjše prodaje kot tudi zaradi višjih odpisov svežih izdelkov. Takšna odločitev je nerazumna, kot so nerazumne tudi izjave predstavnikov Sindikata Tuš, da jim ni mar za škodo in posledice stavke za podjetje,« je kritično vodstvo. 

Informacije o tem, katere ostale trgovine Tuš bodo jutri kljub stavki odprte, bodo na voljo na spletni strani Tuš in preko ostalih kanalov Tuš na družbenih omrežjih.

Priporočamo