Kot je dodal Milev, so 13. julija lani zaznali kar 95.000 strel, 24. julija pa okoli 60.000 strel, zato je tisto, čemur smo bili priča v noči na četrtek, nekakšna povprečna številka. Strelni dogodki so se sicer zvrstili v dveh obdobjih. V večernih urah je nevihta prišla iz Avstrije preko Kamnika nad osrednjo Slovenijo in s tem v Ljubljano, v jutranjih urah pa na severno stran Triglavskega narodnega parka, ko so nevihte nad Slovenijo prišle iz Avstrije in Italije.
Letošnje poletje po njegovih besedah v ničemer ne izstopa, kar se tiče količine strel. Prejšnji teden je številka sicer presegla skupno število strel iz leta 2021, ki pa je bilo izrazito sušno in brez velikega števila neviht z bliskanjem in grmenjem. V primerjavi z lanskim letom, ki je bilo znotraj dolgoletnega povprečja, je številka precej podobna, je še dodal Milev.
Močan veter ruval drevesa
Ob četrtkovem prehodu neviht je sicer največ težav povzročal silovit veter, ki je ruval drevesa ter lomil vejevje. Po podatkih Agencije RS za okolje so najmočnejši sunek vetra izmerili na hidrološki postaji Brinje v Ljubljani, in sicer 80 kilometrov na uro.
⛈️Nevihte v osrednji in severni Sloveniji so spremljali močni nalivi in močni sunki vetra. Najmočnejši naliv smo v obdobju 30 minut izmerili v Jelendolu, 27 mm padavin. Najmočnejši sunek vetra je bil izmerjen na hidrološki postaji Brinje v Ljubljani - 80 km/h.#trenutnovreme pic.twitter.com/RQFtO8xcWG
— ARSO vreme (@meteoSI) August 7, 2024
Zaradi tega so imela ponoči in zjutraj kar nekaj dela nekatera elektrodistribucijska podjetja. Kot so povedali v Elektru Ljubljana, je v neurju na več delih njihovega omrežja prišlo do prekinitve preskrbe z električno energijo.
Daljše prekinitve so zabeležili na skupno 250 transformatorskih postajah, brez električne energije pa je bilo okoli 8200 uporabnikov, in sicer na območjih okolice Ljubljane, Novega mesta in Trbovelj. Zjutraj je bilo zaradi tega izklopljenih še 17 postaj, brez električne energije pa nekaj manj kot 250 uporabnikov, ki jih z odpravljanjem okvar prav tako že priključujejo v omrežje.
V Elektru Celje do imeli največ težav na območju Koroške in Zgornje Savinjske doline, še posebej v občini Podvelka, kjer je prišlo do izpada električne energije skupno okoli 1300 odjemalcem. Kot zagotavljajo v omenjenem podjetju, so vse okvare na njihovem območju medtem že odpravljene.
Meteorna voda je zalila in ogrožala manjše število objektov ter poplavila posamezna cestišča. Zabeležili so tri udare strele v objekte, pri čemer je v enem primeru poškodovalo dimnik in del ostrešja okoli njega. Delo s sanacijo posledic neurja so imeli gasilci skupno 76 gasilskih enot, od tega tri poklicne ter službe elektra, komunale, javne razsvetljave in druge, še poroča uprava.