Ljubljansko okrajno sodišče, ki je tudi največje okrajno sodišče in ima nekatere izključne pristojnosti, čaka na novega vodjo. Kot so nam pojasnili pri sodnem svetu, je na javni poziv prispela samo ena kandidatura. Po neuradnih informacijah naj bi se za predsednico ljubljanskega okrajnega sodišča prijavila aktualna predsednica Nataša Kosec, vendar na okrajnem sodišču predsedničine kandidature niso hoteli niti potrditi niti zanikati. Pred končno odločitvijo mora sodni svet pridobiti mnenji predsednika vrhovnega sodišča in ljubljanskega višjega sodišča ter s kandidatko opraviti razgovor.

Težave predvsem z zapuščinami

Kot kaže letno poročilo vrhovnega sodišča za lansko leto, je ljubljansko okrajno sodišče na večini področij povprečno, prihaja pa tudi do pozitivnih ali negativnih odstopanj. Sodišče, ki v Ljubljani deluje na več različnih lokacijah, je lani prejelo okoli 91.000 zadev in jih približno toliko tudi rešilo, kar pomeni, da obvladuje pripad novih zadev. Lani se je ljubljansko okrajno sodišče (podobno kot preostala okrajna sodišča) pobralo tudi na področju kazenskih zadev. Rešilo je celo nekaj več zadev, kot jih je med letom prejelo, s čimer je začelo odpravljati zamude, ki so se nabrale v epidemiološko močno obremenjenem letu 2020, ko je sodišče rešilo skoraj dvajset odstotkov zadev manj, kot jih je prejelo.

Ljubljansko sodišče je pripad bolj kot ne obvladovalo tudi na področju pravd in prekrškov, z izjemo zahtev za sodno varstvo, ki so jih v prekrškovnih postopkih na sodišče naslovili domnevni kršitelji. Če je ljubljansko sodišče leta 2020 rešilo bistveno več (161 odstotkov) zadev, kot jih je prejelo v tekočem letu, je lani pripad novih zadev zmoglo reševati zgolj 90-odstotno. Lani je število zahtev za varstvo zakonitosti sicer izrazito naraslo, hkrati pa so v Ljubljani rešili tudi manj primerov kot leto pred tem.

Če se ljubljansko okrajno sodišče na večini področij giblje okoli državnega povprečja, pa negativno izstopa pri zapuščinah. Vsa okrajna sodišča skupaj so kljub porastu prejetih zapuščinskih zadev v letu 2021 zmogla rešiti skoraj enako količino zadev (98 odstotkov), delež rešenih zadev v Ljubljani pa je znašal le 77 odstotkov. Na ljubljanskem sodišču je reševanje zapuščinskih zadev v povprečju trajalo 13,6 meseca, kar je skoraj dvakrat več od povprečja.

Padec po menjavi vodje oddelka

Področje, na katerem je ljubljansko okrajno sodišče lani doseglo dokaj izrazit padec (ga pa še vedno obvladuje), je urejanje vprašanj etažne lastnine. Če so na oddelku za etažno lastnino v letu 2020 rešili bistveno več zadev, kot so jih prejeli (125 odstotkov), se je učinkovitost lani kljub praktično enakemu številu prejetih primerov znižala za več kot dvajset odstotkov. Stanje še ni alarmantno, se pa na račun manjše učinkovitosti število nerešenih zadev lani praktično ni zmanjšalo. Hkrati se je za kar štiri mesece podaljšalo tudi povprečno trajanje postopka (na skoraj 44 mesecev).

Prav na oddelek za etažno lastnino je aktualno vodstvo ljubljanskega okrajnega sodišča lani poseglo v odmevnem primeru zapisa na facebooku tedanje ljubljanske sodnice in današnje predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič. Slednja je jeseni 2020 s svojimi prijatelji na facebooku delila več kritičnih zapisov o zdaj že nekdanjem predsedniku vlade Janezu Janši, po pozivu takratne pravosodne ministrice, v katerem je ministrica sodstvo spraševala, ali namerava zoper sodnico ukrepati, pa je predsednica ljubljanskega okrajnega sodišča zoper Klakočar-Zupančičevo podala pobudo za disciplinski postopek in ji z letnim razporedom za leto 2021 odvzela vodenje oddelka za etažno lastnino. »Vodenje oddelka je že samo po sebi izredno obremenjujoče, zaradi začetih postopkov zoper sodnico, katerih pobudnica je predsednica sodišča, pa bi bilo v danih okoliščinah sodelovanje med predsednico in sodnico kot vodjo oddelka zagotovo oteženo, kar bi vplivalo tudi na učinkovitost dela oddelka,« so tedaj pojasnjevali v vrhu okrajnega sodišča. Pozneje se je izkazalo, da Urška Klakočar Zupančič ni zagrešila disciplinske kršitve, je pa nato sama zapustila sodstvo in se podala v politiko. Učinkovitost dela oddelka za etažno lastnino se je v letu 2021 dejansko znižala, vendar očitno zaradi drugih razlogov, kot se je balo vodstvo sodišča.

Priporočamo