Prebivalce, ki so v zadnjih dneh odšli na bolnišnično zdravljenje, so v nekaterih ustanovah po naših informacijah prosili tudi za osebno izkaznico. Spremembe, ki jih uvajajo na bolnišničnih oddelkih, so odraz novih napotkov ministrstva za zdravje. Navodilo o prepoznavi pacientov, ki smo ga pridobili, so prejele bolnišnice ter druge ustanove v zdravstvu in socialnem varstvu. Zdravstvenim zavodom so na ministrstvu naložili, naj ob sprejemu ali premestitvi bolnika v postopku identifikacije preverijo tudi osebni dokument. To bo veljalo ne glede na to, ali je bila bolnikova hospitalizacija načrtovana vnaprej ali pa gre za nujen sprejem v bolnišnico. Napotna listina, kartica zdravstvenega zavarovanja in morebitna medicinska dokumentacija pri sprejemu torej ne bodo več zadoščali, je razvidno iz usmeritev, s katerimi širše javnosti še niso podrobno seznanili.
Večkratno preverjanje in zapestnice
Pri ambulantni obravnavi bodo pacienta za osebni dokument s fotografijo v zdravstvenih zavodih zaprosili, kadar bodo zaznali tveganje, da bi lahko prišlo do napačne prepoznave. Sicer pa bodo osebne podatke, ki jih bo povedal pacient, primerjali s podatki na kartici zdravstvenega zavarovanja in na napotnici. Ali gre za »pravega« pacienta, bodo dodatno ugotavljali tudi ob vstopu v ambulanto ali prostor za funkcionalno diagnostiko.
Socialnovarstveni zavodi, vzgojno-izobraževalni zavodi ter koncesionarji na teh področjih bodo potrebovali varnostni mehanizem ob napotitvi uporabnikov v zdravstvene zavode. »Poleg druge zdravstvene dokumentacije je obvezna namestitev identifikacijske zapestnice,« so zapisali na ministrstvu. Kadar zapestnice domovi starejših in drugi zavodi ne bodo uporabili, bodo morali ob zdravstveni dokumentaciji pripraviti tudi uporabnikov osebni dokument oziroma njegovo fotokopijo ali drug ustrezen dokument s fotografijo.
Na ministrstvu so predvideli tudi, da zdravstveni delavci še pred obravnavo pacienta preverijo njegovo identiteto. Posameznika bodo vprašali, kako se piše, kako mu je ime in kdaj je bil rojen. Posebno previdni bodo morali biti v situacijah, ko se v isti enoti zdravita pacienta z enakim priimkom, imenom ali celo enako kombinacijo imena in priimka. K dodatni pozornosti so zdravstvene ustanove pozvali tudi pri zdravljenju tujcev, ki ne govorijo slovensko, in pri posebej ranljivih bolnikih, kot so ljudje z demenco. Protokol za ravnanje z dokumentacijo bodo morali vzpostaviti tudi izvajalci nujnih in nenujnih prevozov pacientov. Ali se osebni podatki ujemajo, bo treba dosledno preverjati tudi pri umrlih pacientih.
Poenotenje po tragičnih dogodkih
Na ministrstvu so razčlenili še prepoznavo v porodnišnicah, pri čemer so povzeli tudi že obstoječe načine nameščanja zapestnic porodnici in novorojenčku. Posebej pa so izpostavili vodilo, naj bosta novorojenček in njegova mama čim manj ločena.
Tudi nekatere druge varovalke so v posameznih ustanovah ali na posameznih oddelkih že uporabljali, a doslej niso bile uveljavljene v celotnem zdravstvu. Sicer pa ni prvič, da skušajo v zdravstvenem resorju način dela poenotiti po tragičnem dogodku. Priprave navodil o stikih s pacienti v nujni pomoči so se leta 2010 na ministrstvu za zdravje lotili po smrti makedonskega delavca, ki ob bolečinah v prsnem košu ni bil deležen oskrbe.