Zimske razmere vsako leto vplivajo tudi na zmanjšanje nedovoljenih prehodov meje. Kot so pojasnili v Uradu vlade RS za oskrbo in integracijo migrantov, se je število prosilcev za azil v zimskem času zaradi vremenskih razmer pričakovano umirilo. Posledično imajo v azilnem domu na Viču v Ljubljani po poletnem porastu števila prosilcev za mednarodno zaščito spet proste zmogljivosti. Kot so sporočili iz urada za oskrbo in integracijo migrantov, je trenutno zasedenih 450 od 710 mest. V azilni izpostavi v Kotnikovi ulici v Ljubljani, kjer so nastanjeni predvsem prosilci za stalno prebivališče v Sloveniji, je trenutno zasedenih 81 od 90 mest, v izpostavi v Logatcu pa 101 od 450 mest.
Kljub prostim zmogljivostim v azilnem domu in njegovih izpostavah nevladne organizacije znova opozarjajo, da azilni domovi v Sloveniji še vedno ponujajo le minimalni standard nastanitev. »Že res, da je upadlo število prosilcev za mednarodno zaščito, vendar azilne nastanitve še vedno dosegajo minimalne standarde. Torej tudi če je oseb manj, kakovost ni izboljšana,« pove Urša Regvar iz Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC). Dodaja, da prav tako še vedno nimamo urejenih nastanitvenih zmogljivosti za ranljive posameznike, kamor sodijo žrtve mučenja, trgovine z ljudmi, nasilja v družini in pripadniki skupnosti LGBTQ+.
Vsesplošni upad nezakonitih prehodov
Čeprav se je država poleti 2024 pripravljala na povečano število nezakonitih prehodov meja, zaradi česar so tudi nameravali postaviti dodatne azilne izpostave na mejnih prehodih, do tako imenovanega migrantskega vala ni prišlo. Slovenski policisti so v lanskem letu našteli 44.375 nedovoljenih vstopov državo, kar je skoraj 20 odstotkov manj kot v enakem obdobju leta 2023. Po podatkih evropske mejne in obalne straže Frontex je v letu 2024 število nedovoljenih prehodov na območju zahodnega Balkana oziroma na tako imenovani balkanski poti upadlo za 80 odstotkov. Povedano drugače, priča smo vsesplošnemu upadu nezakonitih migracij na poti, ki vodi do Slovenije.
Se pa povečuje število tihotapcev. Kot so pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve, daje nadzor na notranjih mejah policiji možnost identifikacije ljudi, ki vstopajo v državo, kar je dodatno orodje za prepoznavanje resnih groženj, vključno s tihotapljenjem ljudi. V letu 2024 je slovenska policija preiskala 475 primerov tihotapljenja, v katerih so prijeli 524 tihotapcev.
Le osem kandidatov za zakonite zastopnike
Urad vlade za oskrbo in integracijo migrantov je nedavno odprl nov nastanitveni center za mladoletnike brez spremstva, na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa je v začetku decembra potekel poziv za zakonite zastopnike mladoletnikov brez spremstva. Nanj so se odzvali trije ljudje, s prejšnjih pozivov pa je izbranih še pet kandidatov, kar pomeni skupaj osem kandidatov za usposabljanje. Posamezni zakoniti zastopnik je odgovoren za tri do pet mladoletnikov brez spremstva, v Sloveniji jih je trenutno okoli 30. Urša Regvar opozarja, da je v zadnjih letih opazen porast mladoletnikov brez spremstva, ki bi potrebovali zakonite zastopnike v Sloveniji. Nevladne organizacije se zato borijo za sistem skrbništva, ki bi ga prevzemali centri za socialno delo ali nevladne organizacije. »Prav tako nastanitveni centri za mladoletnike brez spremstva niso urejeni. Morali bi se deliti vsaj na dva dela. V enem bi bile nastanjene mladoletne osebe do 12. leta, ki potrebujejo konstantno varovanje, medtem ko bi bili starejši bolj svobodni,« še pove sogovornica.