Direktor Televizije Slovenija (TVS) Uroš Urbanija je v odzivu na dopis predsednika KSJS Branimirja Štruklja ocenil, da je ta skušal preko javnih pritiskov na vodstvo RTVS doseči všečno poročanje. Štruklja je izpostavil kot vidnega politika Levice, njegov dopis DZ pa označil za »evidentno laž«. Od Štruklja pričakuje, da preneha s pritiski.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Branimir Štrukelj je v torek z dopisom pozval DZ, naj preuči možnost za razrešitev članov programskega sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) in zagotovi normalizacijo razmer na javni RTVS.
Meni namreč, da se Urbanija poslužuje nedovoljenih pritiskov in posegov v avtonomijo novinarskega in uredniškega dela, ter da podrejene skuša utišati z grožnjami. Pri tem se je skliceval na dejanja Urbanije iz mesta direktorja urada vlade za komuniciranje, ko je skušal s tabelami vplivati na poročanje nacionalnega medija in ko je skušal finančno izčrpati Slovensko tiskovno agencijo (STA).
Urbanija je Štrukljev zapis označil za manipulacijo in dejal, da je od STA le zahteval finančno dokumentacijo, ki pa je bivši direktor STA Bojan Veselinović ni želel izročiti. »Zakone je potrebno spoštovati, z javnimi sredstvi pa ravnati maksimalno skrbno,« je pojasnil Urbanija.
Urbanija je Štrukljev zapis interpretiral tudi v smeri tega, da si Štrukelj želi, da bi direktorji javnih ustanov podjetjem izplačevali sredstva, brez da bi podjetja za to morala posredovati poročila. Ob tem je potegnil vzporednico s primerom Fotopub, ki je prejemal javna sredstva, plačniku pa ni posredoval poročil. Takšno finančno transparentnost pričakuje tudi na RTVS, prav tako pa upoštevanje najvišjih profesionalnih standardov. »Vesel bom konkretnih pripomb in argumentiranih kritik ob posameznih primerih, če do tega pride. Žaljenje, sovražni govor ali celo hujskanje pa naj ne bi imelo prostora v javnem diskurzu,« je sklenil Urbanija.
Na dopis Urbanije pa se je ponovno odzval Štrukelj, ki je med drugim zapisal, da se je s svojim dopisom le izrazil solidarnost in podporo Konfederacije sindikatov javnega sektorja članom sindikata RTVS in vsem zaposlenim na javni radioteleviziji. »Vaš poskus diskreditacije mene osebno zato mnogo več kot o meni pove o vas samem,« je Urbaniji zabrusil Štrukelj.
Veselinovič: Kar Urbanija počne kot direktor TVS, je počel tudi kot direktor Ukoma
»To, kar Uroš Urbanija počne kot direktor TVS, je počel tudi kot direktor Ukoma: laže se in spreneveda – ob tem, ko to očita drugim,« se je na njegov zapis odzval Veselinovič, ki je poudaril, da ne drži, da bi kot nekdanji direktor ne želel izročiti finančne dokumentacije. »Prava resnica je, da je Urbanija nikoli ni zahteval v skladu z določili veljavne zakonodaje. Kljub temu jo je STA poslala takratnemu premieru, Urbanijino mesarjenje STA pa se je ne glede na to nadaljevalo,«. je pojasnil.
Kot je še zapisal, je bila ena od potez, ki je preprečila »bridki konec STA«, ta, da je odstopil s položaja direktorja STA. »Takega razmisleka gospod Urbanija seveda ni zmožen, pri čemer zame seveda ni vprašanje, ali mu sploh je do ohranitve javne televizije. V odnosu do prav tako javne STA je namreč pokazal popolno nerazumevanje tako v vlogi njenega nekoč urednika kot s funkcije šefa Ukoma,« je še dodal.
V sredo se je sicer sestal še svet delavcev RTVS, ki je med drugim direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha vnovič pozval k odstopu. Ugotovili so, da se stanje na RTVS od poziva k odstopu z dne 21. junija ni izboljšalo. Nadaljuje se namreč nestrokovno kadrovanje, stopnjujejo se pritiski na zaposlene in nedopustno javno blatenje zaposlenih s strani vodilnih in vodstvenih delavcev.
Graha Whatmougha ob tem obtožujejo, da dopušča, da uredništva na TVS in na portalu MMC delujejo brez ustreznega vodenja in uredniške funkcije, zaradi česar pada gledanost in spletna obiskanost, so še zapisali v sklepu seje sveta delavcev RTVS.