V Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so prvi primer okužbe z različico omikrona BA.5 zasledili pred mesecem dni. V tednu med 21. in 27. majem so jo potrdili že v devetih vzorcih od 71. Pri takšni eksponentni stopnji rasti bo različica v Sloveniji v kratkem postala prevladujoča. Sočasno se pojavljajo tudi prve okužbe z različico BA.4, ki ima identično genomsko zaporedje proteina bodice kot BA.5, a je nekoliko manj nalezljiva in se zato širi nekoliko počasneje.
Izničila poletni sezonski učinek
Bolj nalezljiva različica BA.5 je že prepoznavna v poteku širjenja koronavirusne bolezni: izničila je dosedanji sezonski učinek covida-19, ko je število okužb čez poletje uplahnilo na minimalno raven. Sedemdnevno povprečje pojavnosti novih primerov se je povzpelo že skoraj do 300. »Številke že teden dni naraščajo, reprodukcijsko število je malenkost nad 1,« ugotavlja matematik Janez Žibert, profesor na Zdravstveni fakulteti Univerze v Ljubljani in član skupine Sledilnik. »Sledimo vzorcu, ki ga zaznavamo v tujini in po katerem se vsake tri do štiri mesece zgodi nov val.« Do kod bo segel letošnji poletni val, si ne upa napovedati, ker je preveč spremenljivk. »Verjetno se bo tedensko povprečje novih primerov povzpelo tudi do številke 1500, vsekakor pa bo število hospitaliziranih in smrtnih primerov hkrati ostalo nizko.«
»Potrdila so se pričakovanja, ki sem jih izrazil na začetku pomladi,« je za nemški časnik FAZ dejal virolog Christian Drosten. »Letos ne doživljamo poletja brez okužb, kar pa za zdaj ni ogrožujoče.« Zaskrbljen je zaradi razvoja dogodkov na Portugalskem, kjer je BA.5 povzročil visok val, v katerem se je povečalo tudi število smrti. »Za to ni očitnih razlag, saj imajo tudi druge evropske države porast BA.5, a brez povečanja umrljivosti,« je dejal in ocenil, da si bo mogoče čez mesec dni ustvariti bolj jasno sliko dogajanja.
Četrtina je covid prebolela že dvakrat
Bodica omikrona BA.5 se nekoliko razlikuje od bodice različice BA.2, ki trenutno še prevladuje v Sloveniji. To pomeni, da je BA.5 relativno neškodljiv za tiste, ki so preboleli okužbo z BA.2, saj imajo dokaj zanesljivo zaščito pred okužbo, je časniku Der Standard razložil molekularni biolog Ulrich Elling. A val različice BA.2 je bil v Sloveniji dokaj nizek, rekordno visok zimski val je prej povzročil omikron BA.1. Ti prebolevniki in prebolevnice uživajo slabšo zaščito pred okužbo z BA.5, enako velja za vse tiste, ki so covid-19 preboleli v času prevlade izvorne različice ter tudi alfe in delte.
Kaže še spomniti, da cepljenje s tremi odmerki cepiva mRNA ustvari le kratkotrajno zaščito pred okužbo (ustvari pa dolgotrajno visoko zaščito pred težjim potekom bolezni). Virus ima torej na razpolago veliko dovzetnih za okužbo, ker imunost, ki jo je vzpostavilo cepljenje in/ali preboleli covid-19, ne ustvari zadostne zaščite.
Povedano drugače: s pojavom nove različice se bo povečalo tveganje ponovne okužbe. To je možno ugotoviti tudi v podatkih NIJZ. Doslej je covid-19 najmanj dvakrat prebolelo 98.146 ljudi. Vsaka četrta oseba, ki se je po 10. maju potrjeno okužila z virusom sars-cov-2, je prej že prebolela koronavirusno bolezen.
»Širjenje različic BA.4 in BA.5 ni nepričakovano, saj vsebujeta mutacije, ki zmanjšajo učinkovitost protiteles,« je za Dnevnik razložil Roman Jerala, vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu. »Obenem ni več nobenih omejitev, kar pomeni, da se različica učinkovito širi z bližnjimi stiki.«
Delodajalce čaka dolga mučna zima
Ali se je s pojavom različice BA.5. povečalo tveganje težkega poteka bolezni? »Nekateri eksperimentalni podatki na živalih kažejo, da bi ta različica lahko bolj učinkovito okužila celice pljuč,« je odgovoril Jerala, »po drugi strani podatki iz Južne Afrike ne kažejo večje zasedenosti bolnišnic, čeprav je bila presežna smrtnost opazno povečana. Poročajo pa, da se je v Južni Afriki med valom BA.5 povečalo število hospitaliziranih otrok, mlajših od devet let.«
Sloveniji ne grozi, da bi covid-19 poleti (pre)obremenil zdravstveni sistem. Po podatkih Sledilnika je bilo včeraj hospitaliziranih 47 okuženih bolnic in bolnikov, intenzivno nego jih je potrebovalo sedem. Tudi v Nemčiji bodo razmere ostale obvladljive, je prepričan Drosten. Zato pa čaka delodajalce dolga in »mučna« zima, in sicer zaradi množičnih odsotnosti obolelih zaposlenih, napoveduje vodja virološkega inštituta berlinske klinike Charite. Nezanemarljivo ostaja tudi tveganje sindroma dolgega covida, je opozoril molekularni biolog Elling.