Bolnica, ki se je včeraj obrnila na ljubljansko zastopnico pacientovih pravic Dušo Hlade Zore, se je skušala v enoti ljubljanskega zdravstvenega doma Vič - Rudnik večkrat dogovoriti za pregled. Osebnega zdravnika je izgubila, je bolničino pripoved povzela zastopnica, a je vseeno računala na zagotovila o nadomestni oskrbi. Čeprav je starejša in ima več zdravstvenih težav, je dosegla le, da so ji na osnovi telefonskih pogovorov predpisali zdravila, je dodala Hlade-Zoretova. Bolnica je ocenila, da ni dobila zadostnih pojasnil o predpisanih izdelkih, poskusi, da bi se z zdravniki o svojih simptomih pogovorila na štiri oči, pa so bili praviloma neuspešni. »Rekli so ji, naj gre na urgenco,« je izpostavila Hlade-Zoretova.

Tudi v enoti Vič - Rudnik se odhodi zdravnikov nadaljujejo: ena od družinskih zdravnic je prenehala delati z začetkom decembra. Ambulante za neopredeljene, ki jih napoveduje letos sprejeta interventna zakonodaja, še ne delujejo. Bolniki so tako odvisni od ravnanja posamezne enote zdravstvenih domov oziroma tamkajšnjega osebja.

Osnovno zdravstvo se v Ljubljani po zadnjih odhodih zdravnikov resno maje, opaža Hlade-Zoretova. Zdi se, da lahko zdravstveni domovi oziroma njihove enote »padajo kot domine«, je opisala trenutno dogajanje. Mnogi pacienti brez zdravnika se v tej situaciji ne znajdejo in lahko ostanejo brez pomoči, je pristavila. Za pregled pa se v nekaterih ambulantah družinske medicine težko dogovorijo tudi pacienti, ki še imajo osebnega zdravnika.

Na urgenci je bila tako pomoč prisiljena iskati pacientka z bolečim žrelom in vročino, ki je potrebovala antibiotike, je Hlade-Zoretova izpostavila enega od primerov, ki jih je obravnavala. Ukrepati bi bilo treba takoj, je poudarila sogovornica, kajti »usmerjanje na urgenco ni rešitev«.

Ko ne manjka le zdravnikov

Več bralcev nam je omenilo, da so v enoti Vič - Rudnik vse bolj opazne zagate pri organizaciji vsakodnevnega dela. Bojijo se, da se bodo tudi sami znašli v koži pacientov enote Moste - Polje, kjer so odhodi in bolniške odsotnosti zaposlenih temeljito zamajali osnovno oskrbo. Pacienti zdravstvenega doma pri tem opozarjajo na več obvestil, ki so jih navdala z nelagodjem. Minuli teden so na primer izvedeli, da bo zdravstveni dom na Rudniku do konca leta ob petkih deloval samo dopoldne, za nujne in neodložljive storitve pa bodo v popoldanskem času organizirane dežurne ambulante v zdravstvenem domu Vič, je bilo objavljeno. Na enega od novembrskih petkov (glede na obvestila na spletnih straneh je šlo za 11. november) pa je za odrasle paciente na Viču delovala le dežurna ambulanta, namenjena nujnim in neodložljivim storitvam.

Pri tem pa ne manjka le zdravnikov. Septembra smo v Dnevniku poročali o začasnem zaprtju laboratorija na Rudniku. Nekateri zaposleni so zaradi porodniškega dopusta in drugih vzrokov odsotni dlje časa, so pojasnjevali v zdravstvenem domu, delovna mesta za laboratorijsko osebje pa so ostajala nezasedena. »Pospešeno iščemo rešitve, vendar prostih kadrov na trgu dela žal ni,« so ugotavljali v Zdravstvenem domu Ljubljana. Oktobra je začel rudniški laboratorij ob dopoldnevih ponovno delovati v polnem obsegu. »V popoldanskem času pa bo laboratorij do nadaljnjega še vedno zaprt,« so takrat sporočili pacientom. Na pojasnila zdravstvenega doma o razmerah in bodočem načinu dela v enoti Vič - Rudnik še čakamo. 

 

Priporočamo