Delovno sodišče je razsodilo, da je bilo drugo imenovanje Andreja Graha Whatmougha za generalnega direktorja RTV Slovenija nezakonito. Tričlanski sodni senat je posledično razveljavil sklep programskega sveta RTV Slovenija, sprejet 17. marca lani, ko je bil Grah Whatmough drugič imenovan za generalnega direktorja. Sodba sicer še ni pravnomočna. Isto sodišče je letos že pravnomočno razsodilo, da je bil nezakonit tudi prvi mandat Graha Whatmougha med letoma 2021 in 2022.

Nezakoniti postopki

Delovno sodišče je tokratno sodbo sprejelo na podlagi tožbe nekdanje direktorice Televizije Slovenija Natalije Gorščak, ki je lani skušala kandidirati za generalno direktorico. Tedanji programski svet pod vodstvom Petra Gregorčiča je obravnaval zgolj prijavo Graha Whatmougha, vlogo Natalije Gorščak pa je komisija programskega sveta zavrgla, češ da je prispela prepozno.

Vendar pa je sodišče po Dnevnikovih informacijah pri tem ugotovilo več nezakonitosti. RTV Slovenija je pri odločitvi, da je prijava prispela prepozno, uporabila napačno zakonsko podlago. V skladu z zakonom o zavodih bi namreč morala upoštevati rok, ko je bila vloga pravočasno oddana na pošti, in ne zgolj poznejšega roka, ko je pošta vlogo dostavila na sedež RTV Slovenija. Poleg tega pa je sodišče ugotovilo, da komisija, ki jo je imenoval programski svet, sploh ni bila pristojna za ugotavljanje, ali je bila prijava Natalije Gorščak prepozna in ali naj bo izločena. Razpisna komisija je v skladu z veljavnimi predpisi pristojna zgolj za izvedbo formalnih postopkov, vse dokončne odločitve v zvezi s prijavami pa bi moral sprejeti programski svet, je razsodilo sodišče.

»Izkazalo se je, da generalno direktorstvo Andreja Graha Whatmougha in njegove ekipe – ne pozabimo na njegovo najtesnejšo sodelavko in podpornico Vesno Zadravec, brez pomoči katere bi težko tako 'učinkovito' deloval – temelji na nezakonitih imenovanjih. Posledice njihovega delovanja bomo zaposleni na RTV Slovenija sanirali še vrsto let,« je včeraj za Dnevnik sodbo komentirala Natalija Gorščak.

V sodbi je po naših informacijah sodišče zapisalo še ugotovitev, da je bil rok za prijavo kandidatov, ki je trajal zgolj osem dni, neobičajno kratek, glede na to, da so morali kandidati oddati obsežno vlogo z življenjepisom, programom vodenja, vizijo, analizo medijske zakonodaje … Ker pa se Natalija Gorščak zoper kratek rok ni pritožila, sodišče o tem ni razsojalo.

Zmeda s položaji

Vodstvo javnega zavoda je včeraj napovedalo, da se bo zoper sodbo pritožilo. Pri tem so spomnili, da je tudi novi svet RTV Slovenija letos objavil razpis za novo upravo s spornim pogojem, da morajo prijave na sedež zavoda prispeti do določenega roka. Vodstvo RTVS je včeraj tako izrazilo pričakovanje, da bo o veljavnosti tovrstnih razpisnih pogojev v nadaljevanju razsodilo višje sodišče. Bodoča razsodba višjega sodišča pa predvidoma ne bo mogla vplivati na veljavnost letošnjega razpisa, saj nobena od prijav ni prispela po pošti po izteku razpisnega roka.

Aktualna razveljavitev drugega mandata Graha Whatmougha na položaju generalnega direktorja RTVS sicer ne vpliva na njegov trenutni položaj, saj je vmes postal že vršilec dolžnosti generalnega direktorja. Po dostopnih informacijah trenutno Grah Whatmough niti ne vodi javnega zavoda, temveč je posle začasno predal direktorju Televizije Slovenija Urošu Urbaniji. Svet RTV Slovenija pa je minuli teden začel postopek razrešitve Graha Whatmougha s položaja vršilca dolžnosti. Očitajo mu, da je z več potezami škodoval javnemu zavodu.

Priporočamo