Na območju regijskih centrov za obveščanje Nova Gorica, Kranj, Celje in Maribor so zabeležili 50 dogodkov. Zaradi razmočenega terena se je podrlo nekaj dreves, sprožilo se je tudi osem zemeljskih plazov. Gasilci petih poklicnih enot in 16 prostovoljnih gasilskih društev so s protipoplavnimi vrečami zaščitili ogrožene objekte, iz objektov črpali vodo, odstranjevali podrta drevesa in posledice plazov.

Trenutno so močnejše padavine med obalo in osrednjo Slovenijo in se počasi pomikajo proti jugovzhodu. Med 17.30 in 18. uro je na postaji Letališče Portorož padlo 20 milimetrov padavin, pred tem pa je na postaji Vodice od 17. ure do 17.30 padlo slabih 20 milimetrov padavin. Ob tem je možno zastajanje padavinske vode in naraščanje hudourniških vodotokov, so sporočili z Agencije RS za okolje (Arso).

Ponoči so verjetna razlivanja posameznih rek v več delih države. Ob nevihtah z nalivi bodo hitro naraščali tudi hudourniški vodotoki, ki se prav tako lahko razlijejo. V četrtek se bo zaradi ponovne okrepitve padavin in povečane predhodne vodnatosti naraščanje rek nadaljevalo, še naprej bodo naraščale Kolpa, Krka in Ljubljanica, ki se bodo pričele razlivati na običajnih poplavnih območjih. Krka bo čez dan začela poplavljati, poplavljene površine vzdolž njenega toka pa se bodo v petek povečevale. Ostale reke po državi bodo v četrtek prehodno upadale, nato pa zvečer in v noči na petek ponovno narasle.

Arso je od danes opoldne do petka izdal oranžno opozorilo zaradi padavin v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. V zahodni in južni Sloveniji pričakujejo med 60 in 100 milimetrov padavin, krajevno lahko tudi več.

Zaradi povečane količine padavin in namočenosti tal je Geološki zavod Slovenije že v torek opozoril na možnost nastanka zemeljskih plazov in reaktivacijo plazov. V sporočilu za javnost so napovedali, da bo nevarnost plazov veljala tudi v dneh po umiritvi padavin. Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja za celotno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin.

Priporočamo