»Zbrali smo se, ker se ne strinjamo z delom vlade. Premier Robert Golob si je dovolil izjaviti, naj se slovenski narod prehranjuje bolj vegansko. Vlada v teh dneh obravnava tudi predlog o preselitvi živinoreje v hribe. Sramota. Kaže, da bodo Slovenci jedli črve in čričke,« je protestnikom, zbranim v Murski Soboti, dejal podpredsednik kmečkega sindikata Franc Küčan. Tako kot v drugih slovenskih krajih so tudi tam prebrali skupno izjavo, v kateri kmetje vladi sporočajo, da so izgubili potrpljenje. »Predolgo smo bili tiho in dopustili, da nam drugi narekujejo, kako kmetovati na lastni zemlji,« so poudarili. Dejali so tudi stop novim davkom in izrekli odločni ne sklepanju trgovinskih sporazumov, ki omogočajo uvoz hrane iz držav, kjer so proizvodni standardi drugačni kot pri nas. Kmetje so prepričani, da jim okoljske omejitve onemogočajo kmetovanje, zato med drugim zahtevajo zmanjšanje območij Natura 2000, ki prekrivajo kar 37 odstotkov ozemlja države. Slovenija je v tem pogledu prva v Evropski uniji.
Šinkovo pozivajo k odstopu
Kmetje nadalje vztrajajo, da prehranska varnost Slovenije ne sme biti podrejena okoljevarstvenim avanturam. S tem ciljajo tudi na uredbo o programu upravljanja območij Natura 2000 za prihodnje petletno obdobje, ki so jo spisali na ministrstvu za naravne vire in prostor ter na Zavodu za varstvo narave in je v javni razpravi. Ta dokument po mnenju tistih, ki kmetujejo na Ljubljanskem barju in Planinskem polju, grobo posega v pravico upravljanja z lastnimi zemljišči, kajti načrtovani ukrepi bodo marsikateri kmetiji onemogočili pašo in pridelavo krme za živali.
Kmetijsko politiko mora voditi ministrstvo za kmetijstvo, ne za okolje in naravovarstveniki, je bilo slišati danes. »Od države zahtevamo takojšnje ukrepanje. Ta protest je sporočilo kmetijski ministrici Ireni Šinko, da mora v vladi zastopati interese kmetov in zagovarjati prehransko varnost. Če tega ni sposobna ali če ji tega ne dovolijo, naj odstopi. Kmetje potrebujemo svojega ministra, in ne vladnega uradnika,« je bil kritičen Franc Küčan, ki je za to izjavo požel bučen aplavz.
Zavidanja vreden
njivski vozni park
Štihovi iz Noršincev pri Ljutomeru obdelujejo okoli 350 hektarjev kmetijskih zemljišč. »Evropa nas je prepričala, da se moramo upreti, saj Slovenija zgolj izvaja to, kar nam naloži Bruselj,« je enega od razlogov za današnji protest izpostavil Franc Štih. Nezadovoljen z vladno politiko do kmetov je upal, da se jim bo na protestu v Murski Soboti pridružila tudi kmetijska ministrica Irena Šinko, ki je prav tako Pomurka. »Hočemo slišati njeno mnenje. Če podpira to, kar počne vlada, potem bomo zahtevali, da odstopi,« je napovedal tudi Štih. Toda ministričinega mnenja ni imel priložnosti slišati, saj je ni bilo na protestni shod.
Pomurski protestniki so danes dokazali, da imajo zavidanja vreden njivski vozni park. Večina se jih je na punt pripeljala s sodobno opremljenimi traktorskimi orjaki. Ladislav Seči je bil pravi palček med njimi. Iz Turnišča je v Mursko Soboto prispel s sedemdeset let starim, zloščenim traktorjem, ki nima niti kabine. »Doma so mi rekli: Ne hodi z njim na pot. Poglej, kakšen veter je, prehladil se boš.« A se gospod Ladislav ni pustil prepričati. Zaupal nam je, da je bil na kmečkem puntu nazadnje leta 1993, ko so kmetje, nezadovoljni s cenami pridelkov, za pet dni zaprli mejne prehode. Tokratni protest je bil le opozorilni. Če vlada kmetov ne bo upoštevala, bodo protestne aktivnosti stopnjevali, so napovedali.