V škofjeloški športni dvorani Trata navadno odmeva šport, v soboto pa smo tam slišali politično besedo. Modre elanove blazine so se stopile s sinje modro barvo NSi, ki so jo reflektorji upirali v osrednji oder volilnega kongresa stranke. Matej Tonin s četrtim mandatom brez izzivalca za ta položaj utrjuje vodstveno funkcijo na čelu NSi. Kot ključno v naslednjih dveh leti novi stari prvak vidi, da parlamentarne volitve leta 2026 prinesejo zamenjavo oblasti. »Slovenija ne bo preživela še enega mandat vlade Roberta Goloba. Potrebuje desnosredinsko vlado, ki bo manj tvitala in bolj pomirjala.« Ob tem je opozoril, da desnosredinski blok vse od leta 2004 ni dosegel zmage na volitvah. Novonastajojčim strankam na tem delu politične premice je ponudil roko sodelovanja, a opozoril, da v NSi niso na prodaj ali na klic. »Eni bi nas radi imeli za rezervno koalicijsko stranko, drugi za ponižen satelit.«

Na kongresu poudarili enotnost


»Tokratni kongres ne prinaša velikih sprememb v usmeritvi stranke, temveč gre bolj za utrditev dosedanje poti in potrditev tega, da naj nas na naslednje državnozborske volitve pelje Matej Tonin,« kot sporočilo kongresa vidi dr. Janez Pogorelec. Napovedi novih strank na desni sredini ga ne skrbijo, saj da bo tem akterjem težje speljati volilce krščanskih demokratov, kot si mislijo. »Na evropskih volitvah smo videli, da imamo trdno volilno bazo. Tudi sicer moramo šele videti, kaj bodo Logar, Lotrič in drugi sploh ponudili, s kakšnim programom bodo prišli. Težko si predstavljam, da bi lahko ponudili kaj povsem novega, česar že ne ponujata NSi ali SDS. Pričakujem, da bodo Slovenci na naslednjih volitvah v precej večji meri podprli našo stranko, ki je tukaj že desetletja, pa še ni dobila neke resne priložnosti, vsekakor je prišel čas za to, da prevladajo zmerne politike.«


Kot ključne vsebinske točke je pri tem izpostavil NSi-jev gospodarski in socialni program, kjer da je treba zamejiti »izkoriščanje socialnih transferjev«. Ta poudarek smo slišali v soboto kar nekajkrat, Tonin je recimo dejal, »da mora imeti zdrav človek delo, ne pa socialne podpore«. Pogorelec je pozdravil tudi Toninove poudarke na področju migracij, kjer se je slednji zavzel za zaostritev pravil migrantskega pakta na ravni EU. To je v smeri krepitve zunanjih meja, pravne države in učinkovitejšega vračanja ilegalnih migrantov ter vzpostavitve migracijskih centrov v izvornih državah. Pogorelec je sicer še podčrtal, da je stranka v dobri kondiciji, da je njeno jedro enotno in suvereno. »Seveda imamo znotraj stranke različna mnenja, recimo Peterletovo, ki pa je povsem manjšinsko. Na drugi strani to, da smo v tem trenutku zadovoljni s Toninom, še ne pomeni, da pri nas ni prostora za protikandidate, nihče jih ne bi izganjal iz stranke, če bi se pojavili, tako kot se dogaja v SDS.«

Stavijo na dober gospodarski program


Dolgoletna poslanka NSi Iva Dimic je kot prednost stranke navedla ukrepe za gospodarstvo. »Državo je možno voditi tudi z nizkimi davki, to smo že dokazali, žal pa je naš zakon o dohodnini aktualna Golobova oblast po nastopu mandata odpravila. Zaradi padca avtomobilske industrije smo v težki gospodarski situaciji. Čas je, da se znova prisluhne gospodarstvu, saj le močno gospodarstvo omogoča socialno državo. Želimo si, da bi do menjave oblasti prišlo čimprej in da bi prevzeli gospodarski resor,« je bila konkretna. Tudi poslanec Aleksander Reberšek je izpostavil odličen gospodarski program stranke. »Vendar pa nam ta program ne koristi kaj dosti, če ga ne bomo imeli priložnosti tudi realizirati. Zato upam, da na naslednjih volitvah ljudje ne bodo znova nasedali na obljube novih obrazov, ampak da bodo podprli tiste, ki smo se že dokazali z dejanji.«


S tega vidika je Reberšek kot zelo pomembno izpostavil potrebo po prenovi na desnem političnem polu. »Zanima me samo ena stvar, in sicer, kako bo desna sredina na naslednjih volitvah dobila več kot 46 mandatov v državnem zboru. Na desni sredini se moramo poenotiti. Eden izmed odgovorov je sigurno Anže Logar, pa tudi nova stranka, ki jo ustanavlja predsednik državnega sveta. Tudi Peter Gregorčič po mojem še ni čisto odpisan. Tu sta še SLS in SDS. Glavni cilj mora biti, kot rečeno, sestaviti večino.« Ko govorimo o sobotnem kongresu, pa se mu zdi najbolj pomembno sporočilo enotne in povezane stranke. »Res je, da smo nanj prišli samo z enim kandidatom, vendar so nam bila vsem odprta vrata za kandidaturo.« Je razmišljal o tem, da bi kandidiral za predsednika stranke? »Nikoli nisem razmišljal o tem. Imam premalo časa, verjetno tudi premalo izkušenj za to. Lepo je biti predsednik stranke, vendar to pomeni tudi zelo veliko odgovornost. Povsem zaupam Matej Toninu, tudi naš občinski odbor ga je podprl pri kandidaturi za predsednika stranke.«

Cigler Kralj: »Smo resna alternativa tej škodljivi Golobovi vladi«

Delegate na današnjem kongresu je nagovoril tudi vodja poslanske skupine in podpredsednik stranke Janez Cigler Kralj, ki je poudaril, da so vrednote, ki jih zagovarja NSi, zagotovilo za uspešno, urejeno in svobodno družbo. »Pred nami je izjemna priložnost, da pokažemo, da smo resna alternativa tej škodljivi Golobovi vladi,« je dejal Cigler Kralj, ki današnji kongres vidi kot odskočno desko za priprave na parlamentarne volitve leta 2026. Vidi ga tudi kot priložnost, da pokažejo, da je politika lahko orodje za spremembe, ki vodijo v svetlejšo in bolj uspešno prihodnost.

Kritičen do vlade premierja Roberta Goloba je bil v nagovoru tudi predsednik sveta in poslanec NSi Jernej Vrtovec. »Ne le v Sloveniji, temveč tudi drugod po Evropi se je levica popolnoma radikalizirala in nas pelje v vse večji družbeni konflikt, ker nam vsiljuje nek nov, nam tuj način življenja,« je bil kritičen Vrtovec. Zato morajo po njegovih besedah slovenski levici in obstoječi vladi postaviti jasne meje in »odločno blokirati vse, kar ni v skladu z zdravim razumom«.

Tonin, od junijskih volitev tudi evropski poslanec, se je v govoru dotaknil tudi Evropske unije in ocenil, da Evropa ni v najboljši kondiciji. Zavzel se je za trše prijeme pri soočanju z ilegalnimi migracijami, kot tudi da EU ostane projekt miru, glede zelenega prehoda pa ocenil, da bi lahko bil zgodba o uspehu, če bi se ga lotili znanstveno, ne ideološko.

Na kongresu pa je gostil tudi svoja evropska kolega iz Evropske ljudske stranke (EPP), madžarskega evropskega poslanca in vodjo madžarske opozicije Petra Magyara in nemškega evropskega poslanca Svena Simona, ki sta tudi nagovorila kongres. Magyar je v izjavi pred kongresom podprl Tonina in dejal, da je Slovenija poskusila že vse, večkrat vlado Janeza Janše in večkrat levo-liberalno vlado, ni pa še poskusila z vlado, ki bi jo vodili krščanski demokrati. Prepričan je, da je v zraku upanje za spremembe tako v Sloveniji kot na Madžarskem, za obe državi pa čas za novo pot. Tudi Simon je izrazil podporo Toninu, ki da je prava oseba, da vodi Slovenijo v svetlo prihodnost.

Kongresu pa sta ob začetku uspešno delo v videonagovorih zaželela tudi predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola in vodja EPP Manfred Weber.

Priporočamo