V celjski splošni bolnišnici so po naših informacijah začeli opravljati operacije na odprtem srcu. Doslej so jih opravili pet, vsi operirani bolniki pa so trenutno v pooperativni oskrbi v tamkajšnji intenzivni negi. Za zdaj nameravajo opravljati po štiri tovrstne operacije na teden, smo izvedeli, še pred kratkim so sicer napovedovali, da bosta na teden opravljeni dve. Kljub pospešenemu tempu naj bi trenutno kazalo, da ne bodo opravili vseh 50 operacij, kolikor jih je bilo sprva predvidenih do konca leta.

Zelena luč ministrstva, pomisleki strokovnega vrha

Na ministrstvu za zdravje so dovoljenje, s katerim so prižgali zeleno luč za začetek operacij na odprtem srcu v Celju, podali 13. novembra. Komisija je v tem primeru preverjala izpolnjevanje prostorskih pogojev in ustreznosti opreme. V celjski splošni bolnišnici so pred tem napovedovali začetek operacij v drugem tednu novembra, a se je malo zatem izkazalo, da si na ministrstvu za zdravje prostorov še niso ogledali. Še prej so v celjski bolnišnici načrtovali, da se bodo operacije začele septembra.

Poleg v ljubljanskem in mariborskem UKC so operacije na odprtem srcu doslej opravljali še v izolskem MC Medicor. Tudi ob vzpostavljanju izolskega centra so se vrstili pomisleki o slabostih drobljenja zahtevanih zdravljenj, letošnje dogajanje v omenjenem srčnem centru pa je pokazalo, kako težko je dosegati kritično mejo pri osebju.

Razširjeni strokovni kolegij kirurških strok je, kot smo že poročali, prejšnji mesec pritrdil pomislekom ljubljanskih in mariborskih kirurgov glede srčnih operacij v Celju. Omenjeni najvišji strokovni organ na področju kirurgije je ocenil, da argumenti govorijo proti vzpostavljanju novega kardiokirurškega centra. Na ministrstvu za zdravje so dali že na začetku minulega tedna vedeti, da si kljub aktualnemu stališču kirurškega vrha ne nameravajo premisliti. Tako na ministrstvu kot v celjski bolnišnici so se sklicevali na stališče razširjenega strokovnega kolegija iz leta 2021, ki je bilo naklonjeno razvoju kardiokirurgije v Celju.

Dr. Tomislav Klokočovnik, kirurg

Operacije v Celju opravljajo pod vodstvom Tomislava Klokočovnika, ki je v bolnišnici zaposlen za osem ur na teden. Foto: Jaka Gasar 

Vse plasti sodelovanja s Klokočovnikom

Operativni tim deluje pod vodstvom Tomislava Klokočovnika, ki je operacije na odprtem srcu v prostorih celjske bolnišnice opravljal že lani. Takrat je deloval pod okriljem zavoda Kardio Klokočovnik, a se je izkazalo, da brez dovoljenja za bolnišnično dejavnost v Celju. Potem ko so na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije zavrnili plačevanje za operacije brez ustrezne pravne podlage, je Klokočovnik operacije ustavil. Ministrstvo za zdravje dovoljenja za bolnišnično dejavnost v primeru Kardia Klokočovnik ni izdalo, a se v celjski bolnišnici načrtom o operacijah na odprtem srcu niso odpovedali. Vlada jim je z uredbo na začetku leta odmerila 100 operacij na letni ravni, v letošnjem letu bi jih po prvotnih načrtih opravili 50. Tokrat je Klokočovnik v celjski bolnišnici zaposlen, a za krajši delovni čas, po osem ur na teden.

Na ministrstvu za zdravje so dali že na začetku minulega tedna vedeti, da si kljub aktualnemu stališču kirurškega vrha ne nameravajo premisliti. Tako na ministrstvu kot v celjski bolnišnici so se sklicevali na stališče razširjenega strokovnega kolegija iz leta 2021, ki je bilo naklonjeno razvoju kardiokirurgije v Celju.

K sodelovanju s Klokočovnikom so se medtem vrnili tudi v primeru opreme. Bolnišnica je s podjetjem Kardio Klokočovnik, kjer je kirurg v vlogi ustanovitelja in prokurista, sklenila 12-mesečno pogodbo o najemu medicinske opreme v višini 253.272 evrov z DDV. S tem so se izognili dodatni naložbi, so odločitev pojasnjevali v Splošni bolnišnici Celje.

Razen v ljubljanskem in mariborskem UKC so operacije na odprtem srcu doslej opravljali še v izolskem MC Medicor. Tudi ob vzpostavljanju izolskega centra so se vrstili pomisleki o slabostih drobljenja zahtevanih zdravljenj, letošnje dogajanje v omenjenem srčnem centru pa je pokazalo, kako težko je dosegati kritično mejo pri osebju. Ker je inšpektorat prepovedal samostojno opravljanje dela dvema perfuzionistoma (strokovnjakoma, ki med operacijo na odprtem srcu skrbita za zunajtelesni krvni obtok), je Medicor spomladi začasno ustavil svoj operativni program.

Načrtujejo tudi samostojni oddelek nevrokirurgije

V celjski bolnišnici skušajo medtem vzpostaviti tudi samostojni oddelek nevrokirurgije, a je za zdaj odprto vprašanje njegovega financiranja. Omenjeni oddelek trenutno še vedno deluje kot odsek znotraj travmatološkega oddelka. Potem ko so trije specialisti radiologije konec julija napovedali odpoved pogodbe o zaposlitvi, pa je eden od njih odpoved umaknil in ostal v bolnišnici redno zaposlen. »Z dvema specialistoma radiologije smo sklenili pogodbo civilnega prava, saj trenutno, glede na vseslovensko stanje na področju radiologije, druge rešitve ni, četudi je to v danem trenutku dražje. Je pa ključno, da se pacientom zagotovi najboljša možna oskrba,« so poudarili v bolnišnici. Prek podjemnih pogodb v celjski bolnišnici dela 25 zunanjih sodelavcev, stroški njihovih storitev pa znašajo okoli sto tisoč evrov na mesec. Če v prihodnje osebja ne bo dovolj za pokrivanje vseh delovišč, nameravajo urgentne paciente prepeljati v UKC Maribor oziroma UKC Ljubljana.

Priporočamo