Ob objavi raziskav javnega mnenja v februarju v različnih medijih, ko je podpora Socialnim demokratom zanihala navzdol na slabih šest odstotkov podpore, so se v ozkih krogih stranke znova pojavili glasovi, da bi bilo treba poseči po spremembah na vrhu, vključno s predsednico stranke Tanjo Fajon. Po prvi konferenci SD po lanskoletnih volitvah je jasno, da je položaj predsednice stranke trden, saj so jo v bran vzeli najvidnejši predstavniki SD. Eden najvplivnejših socialnih demokratov Matjaž Han je dejal, da je žalosten, ko posluša, da skušajo nekdanji funkcionarji stranke danes razbijati stranko, nekdanji predsednik SD Dejan Židan pa je dodal, da je nedostojno, da nekdanji funkcionarji stranke prek medijev usmerjajo kritiko na stranko.

Tanja Fajon je na kongresu stranke oktobra lani, pol leta po volitvah, prejela nov mandat za vodenje stranke in to se verjetno ne bo spremenilo do naslednjega kongresa, ki bo sklican najkasneje čez štiri leta.

Krize SD si ne morejo privoščiti

SD je deset mesecev po volitvah sklicala prvo konferenco, to je najvišji organ med kongresoma, na katerem je prišlo do kadrovske spremembe. Namesto dosedanjega predsednika konference Milana Brgleza, ki tokrat ni kandidiral, so izvolili nekdanjega poslanca, aktualnega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo in enega ključnih avtorjev predvolilnega programa Matevža Frangeža. Ta je napovedal, da bo konferenca SD prevzela nekaj pobude pri prenovi stranke z intenzivnejšim sestajanjem. Frangež se je namreč odzval na komentarje, da je socialna demokracija v krizi, ker je sprejela logiko koncentracije kapitala, pri tem pa pozabila na temeljne vrednote, kar je pred dnevi izjavil nekdanji predsednik SD Igor Lukšič v Trstu na srečanju Slovenske kulturno-gospodarske zveze. Frangež priznava, da je idejo socialne demokracije, ambiciozne načrte stranke in njeno množičnost težko stlačiti v 6,7 odstotka volilne podpore. Ob tem pa dodaja, da je pred njimi obdobje negotovosti, saj se bo treba soočiti z globalnimi tektonskimi spremembami, zato si SD v teh okoliščinah ne more dovoliti, da bi bila tudi sama v krizi.

Na ta izziv je v političnem govoru odgovorila predsednica SD Tanja Fajon in napovedala prenovo stranke. Dejala je, da so zagnali prenovljene strokovne skupine, ki bodo ponujale nujno potrebno podporo stranki v koalicijskih usklajevanjih o različnih reformah. Prenova SD bo glede na napovedi potekala na vsebinski in organizacijski ravni. Socialni demokrati bodo v prihodnjih mesecih sedež stranke preselili v središče Ljubljane v poslovno stavbo v Nazorjevi ulici, kjer nameravajo najeti več prostorov. V znameniti vili na Levstikovi 15 naj bi zaživel izobraževalni center socialne demokracije oziroma spodbujevalnik inovativnih idej 1. maj, poleg tega pa naj bi spremenili podobo stranke. V predstavitvi stališč delegatov konference SD ni bilo slišati kritičnih glasov na račun vodstva stranke.

Priporočamo