Na prvo obletnico nesreče v Melaminu so se svojci enega izmed sedmih delavcev, ki so umrli v eksploziji, odločili spregovoriti o dogajanju po nesreči. Takrat so nam zaupali, da v Melaminu nikoli niso navezali stika z njimi, prav tako pa niso dokončno uredili odškodnine. Leto in pol pozneje svojci večjih sprememb ne opažajo. V podjetju so jim izplačali le minimalno odškodnino. »Še do tega smo prišli z mediacijo, zadeva do danes ni končana,« so nam zaupali. Zato so se odločili za tožbo.

Podobno izkušnjo ima tudi družina umrlega, ki je delo v Melaminu opravljal kot zunanji izvajalec. »Prejeli smo nekaj manj kot 20.000 evrov, umrli pa je zaslužil okoli 40.000 evrov na leto. Odškodnina torej ne pokrije niti njegovega enoletnega zaslužka, kaj šele da bi od tega lahko normalno živeli njegovi mladoletni otroci,« so ogorčeno dejali. Oba umrla v nesreči sta svojce opozarjala, da zunanji izvajalci v podjetje prihajajo brez evidentiranja. »Večkrat je rekel, da je vse kar po domače. Brez rokavic, zaščitnih čevljev. Nihče jih ni opozarjal,« so povedali.

»V podjetju Melamin z vso odgovornostjo izpolnjujemo vse obveznosti do naših deležnikov, vključno s svojci umrlih v izrednem dogodku. Z družinami smo bili v stiku, kjer je bilo to mogoče, pri svojcih naših zaposlenih pa smo navezali tudi osebni stik,« so pojasnili v podjetju. Po njihovih informacijah je zavarovalnica, pristojna za obravnavo odškodninskih zahtevkov, že izplačala vsa nadomestila v skladu z zakonodajno in sodno prakso. So pa potrdili, da v nekaterih primerih še vedno potekajo pogovori z odvetniki svojcev o morebitnih dodatnih izplačilih. Tudi ta naj bi bila urejena prek zavarovalnice ob koncu pogajanj.

Sklepa o preiskavi še ni

Ljubljanski kriminalisti so zaradi nesreče v Melaminu februarja 2023 ovadili pet oseb, med njimi štiri fizične in eno pravno. Ovadene fizične osebe naj bi bili direktor Melamina, direktor PE kemične industrije ter varnostna inženirja. Kot so nam pojasnili na ljubljanskem okrožnem sodišču, sklepa o uvedbi preiskave še niso izdali, sodišče pa bo o tem odločalo, ko bo zadeva v skladu s sodnim redom na vrsti za obravnavo.

Po nesreči pravila dopolnili

Na nepravilnosti pri delu v tovarni Melamin je večkrat opozoril tudi inšpektorat za delo, ki je podjetju izdal tako opomine kot globe. Med letoma 2022 in 2024 v podjetju sicer ni izvajal ponovnih inšpekcijskih nadzorov. Kot so poudarili v Melaminu, dosledno zagotavljajo, da so vsi zunanji izvajalci pred začetkom dela celovito usposobljeni in seznanjeni z varnostnimi protokoli, ki so obvezni v proizvodnem obratu.

»Vsak izvajalec mora opraviti obvezno varnostno usposabljanje, ki vključuje seznanitev s specifičnimi nevarnostmi, povezanimi z našimi proizvodi, pravilno uporabo zaščitne opreme in postopke ravnanja ob morebitnih izrednih dogodkih. Na področju organizacijskih in tehničnih ukrepov, povezanih z zagotavljanjem varnega obratovanja, je bila po izrednem dogodku kot ena najpomembnejših vzpostavljena služba profesionalnih varnostnih vodij, v sklopu katere šest dodatno zaposlenih skrbi izključno za spremljanje varnostnih sistemov,« so povedali.

Nekateri zaposleni in zunanji izvajalci so nam zaupali, da jih je Melamin prosil za podpis izjave o molčečnosti o dogajanju pred nesrečo. »V podjetju Melamin je nerazkrivanje določenih informacij, vključno s podrobnostmi o odškodninah, del običajnih dogovorov, ki se sklepajo v različnih postopkih. Zaposleni so zavezani k varovanju poslovnih skrivnosti, kar je standardna praksa v okviru pogodb o zaposlitvi in velja za zaščito občutljivih informacij podjetja,« so pojasnili in dodali, da razen pogodb o zaposlitvi Melamin od zaposlenih ni nikoli zahteval podpisa dodatnih izjav.

Po informacijah družbe Melamin je zavarovalnica, pristojna za obravnavo odškodninskih zahtevkov, že izplačala vsa nadomestila v skladu z zakonodajno in sodno prakso. So pa potrdili, da v nekaterih primerih še vedno potekajo pogovori z odvetniki svojcev o morebitnih dodatnih izplačilih. Tudi ta naj bi bila urejena prek zavarovalnice ob koncu pogajanj.

Nove lokacije še ne bo

Tako predstavniki podjetja kot lokalna skupnost si že od nesreče prizadevajo, da bi se tovarna z zdajšnje lokacije v bližini mestnega središča preselila na novo oddaljeno lokacijo. Že ob koncu leta 2022 so izdelali prvo preliminarno študijo, s katero so ocenili več mogočih lokacij za preselitev. Takrat so bila ključna merila upoštevanje varnosti zaposlenih in okoliških prebivalcev, zmanjšanje vpliva na okolje in minimizacija izpustov ogljikovega dioksida skozi celotno proizvodno verigo.

Kot najprimernejša se je sprva izkazala lokacija Kočevje sever, ki omogoča dobro navezavo na gospodarsko javno infrastrukturo, ustreza zahtevam sodobne tovarne in je oddaljena 700 metrov od preostalih območij. Razdalja je opredeljena z direktivo Seveso, ki določa pravila za kemične tovarne z najhujšo stopnjo ogrožanja okolja. Ob predstavitvi študije se lokalna javnost s predlagano lokacijo ni strinjala, zato so se odločili za izvedbo še ene študije.

Prve načrte bi Melamin moral predstaviti že spomladi, a se to ni zgodilo. »Zamuda pri predstavitvi novih lokacij je posledica nadgradnje preliminarne študije, ki se je začela decembra 2023. Po prvotnih ugotovitvah in predstavitvi možnih lokacij so predvsem lokalne skupnosti izrazile pomisleke glede oddaljenosti predlaganih območij od naselij, kar je vodilo v prilagoditev osnovnih izhodišč,« so pojasnili v Melaminu.

Nova študija naj bi vključevala preverjanje dodatnih lokacij, oddaljenih od 1500 do 3000 metrov od poselitve. To pa je celoten postopek podaljšalo. Trenutno naj bi potekalo dodatno usklajevanje med Melaminom, Občino Kočevje ter ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport. Ugotovitve naj bi javnosti predstavili po končanem usklajevanju.

Priporočamo