Maturanti iz Bosne in Hercegovine, Srbije, Makedonije in drugih držav nečlanic EU se v tekočem študijskem letu niso mogli vpisati na študij medicine v Sloveniji. Mariborska in ljubljanska medicinska fakulteta pa tudi mariborska pedagoška fakulteta so namreč vpis tujih študentov omejile zgolj na Slovence brez slovenskega državljanstva. S tem so večini tujcev – izjema so tisti, ki imajo krvne povezave z našo državo – zaprle vrata študija pri nas.
Na robu zmogljivosti
Na mariborski medicinski fakulteti so nam pojasnili, da sprememba izhaja iz časa prejšnje vlade Janeza Janše, ki je na nekatere fakultete, zlasti na fakulteti za medicino in računalništvo, naslovila prošnjo za povečanje vpisnih mest za domače študente (na ta mesta se vpisujejo tudi tujci, ki prihajajo iz držav članic EU). Takrat so število vpisnih mest za slovenske državljane in državljane članic EU v Mariboru povečali s 86 na 106, v Ljubljani pa s 160 na 205. »S tem smo na robu prostorskih zmogljivosti, zato je senat medicinske fakultete, ki odloča o razpisovanju vpisnih mest, odločil, da ne razpiše mest za državljane držav nečlanic EU,« so nam povedali na mariborski fakulteti.
Na ljubljanski medicinski fakulteti so kot razlog navedli pretekle težave pri izboru kandidatov. Čeprav so v minulih študijskih letih za tujce razpisali po eno prosto mesto, so morali na koncu sprejeti občutno več študentov. Pravilnik o razpisu za vpis namreč določa, da morajo fakultete sprejeti vse kandidate z enakim številom točk, kot jih je dosegel zadnji sprejeti kandidat. Če fakulteta torej razpiše eno prosto mesto, a več kandidatov doseže enako, maksimalno število točk za vpis, mora na koncu sprejeti vse te kandidate. Prav to se je na ljubljanski medicinski fakulteti tudi zgodilo. »Lani je bilo na primer na eno prosto mesto za enoviti magistrski študijski program medicine sprejetih 44 tujih študentov,« so nam povedali.
Fakulteta je tako po njihovih besedah izgubila nadzor nad tem, koliko tujih študentov bo sprejetih na eno prosto mesto. Ampak ali je kategorično zavračanje tujih študentov res ustrezna rešitev tega problema? Na Univerzi v Ljubljani pravijo, da na medicinski fakulteti v prihodnosti načrtujejo spremembo sprejemnega postopka in da bodo, ko bo ta sprejet, »vpis verjetno omogočili tudi tujim študentom«. A poleg nedoločnega odgovora bode v oči dejstvo, da je bil o spremembi sprejemnega postopka govor že lani, ko sta morali obe medicinski fakulteti zaradi nepravilnosti pri zavračanju tujcev izbirni postopek ponoviti, a do sprememb, ki bi zagotovile pravičnejši vpis tujih študentov, naposled ni prišlo.
Spomnimo, da sta obe medicinski fakulteti že lani na razpisna mesta za tuje študente sprejeli samo Slovence brez slovenskega državljanstva. Na ministrstvu za izobraževanje so takrat zagotavljali, da bodo problematiko uredili z novelo pravilnika, s katero bodo ločili vpisna mesta za Slovence brez slovenskega državljanstva. Novelo so res sprejeli, vpisna mesta za tujce iz tretjih držav so bila tako letos ločena od vpisnih mest za Slovence brez državljanstva. A s tem problema niso rešili v celoti. Medicinski fakulteti sta se na spremenjena pravila odzvali tako, da vpisnih mest na ločenem seznamu za tujce iz držav nečlanic EU preprosto nista razpisali. Enako so storili tudi na mariborski pedagoški fakulteti; njihovih pojasnil o razlogih za to še nismo prejeli.
Ministrstvo se sklicuje na avtonomijo zavodov
Kako takšno prakso komentirajo na pristojnem ministrstvu za izobraževanje? Je dopustno, da nekatere fakultete vpis omogočijo le Slovencem brez slovenskega državljanstva, drugim tujcem pa ne? Je zapiranje dostopa tujcem do slovenskega visokošolskega izobraževanja del politike? »Odločitev, ali bo visokošolski zavod razpisal mesta za tujce ali ne, je v pristojnosti visokošolskih zavodov,« so si oprali roke na ministrstvu. Izpostavili so tudi, da fakultete niso zavezane k temu, da bi sploh morale sprejemati tuje študente – nasprotno, pravilnik o razpisu za vpis zgolj omejuje delež prostih vpisnih mest za tujce glede na vpisna mesta za slovenske državljane. Določa namreč, da lahko fakultete za tujce razpišejo dodatno število prostih vpisnih mest, vendar ta v primeru rednega študija praviloma ne smejo presegati 20 odstotkov števila prostih mest za slovenske državljane in državljane članic EU. »Določba v pravilniku pomeni, da se vpisna mesta za tujce lahko razpišejo, in ne, da se morajo razpisati. Visokošolski zavod se torej lahko sam odloči, ali bo za to kategorijo kandidatov razpisal vpisna mesta ali ne,« so nam povedali na Univerzi v Ljubljani.
Kot razlog za onemogočanje vpisa tujih študentov na medicinskih fakultetah so sicer tudi na ministrstvu navedli povečanje števila razpisanih mest za slovenske državljane in državljane EU, s čimer da sta medicinski fakulteti »na zgornji meji prostorskih možnosti«. Prav tako so izpostavili razlog, da veliko kandidatov, ki prihajajo iz držav, ki niso članice EU, doseže maksimalno število točk v svojih srednješolskih spričevalih. »Dodatno število sprejetih kandidatov tujcev bi obema visokošolskima zavodoma otežilo izvedbo študijskega procesa, saj bi študijski program glede na kadrovske in prostorske omejitve s tako velikim številom študentov težko izvedli,« so še dodali.