Včeraj je širok krog različnih strokovnjakov javnosti predstavil argumente, s katerimi kategorično nasprotujejo nameri mestne občine Ljubljana (MOL), da bi vseh 23 vrtcev združila pod streho enotnega zavoda. Mestni svet bo o začetku procesa združevanja glasoval v ponedeljek.

Občina bi rada vrtce združila predvsem zaradi »optimizacije poslovanja«. Ravnatelji sedanjih vrtcev bodo postali strokovni vodje brez poslovodske funkcije. Enajst predstavnikov različnih pedagoških in drugih ustanov, vrtcev in sindikata opozarja, da ima tako obsežen ukrep lahko daljnosežne posledice za razvoj in upravljanje izobraževalnih institucij. Predstavili so vrsto strokovnih, organizacijskih, praktičnih in tudi pravnih pomislekov. Andreja Hočevar z oddelka za pedagogiko in andragogiko ljubljanske filozofske fakultete je izpostavila, da v predlogu občine piše, da bo osnovna dejavnost načrtovanega zavoda varstvo predšolskih otrok. To je po njeni oceni korak nazaj od vzgojne in izobraževalne funkcije vrtcev, kot je že desetletja standard v Sloveniji. Več govorcev je še izpostavilo, da je velikost in s tem obvladljivost institucije pomemben kriterij za kakovostno delovanje institucije. Po njihovem mnenju v tako velikem vrtcu ne bo mogoče kakovostno izvajati osnovne dejavnosti. Janja Bogataj, ravnateljica vrtca Škofja Loka, se je spraševala, zakaj gredo v tako drastično reorganizacijo ravno v Ljubljani, za katero velja, da ima zgledno urejene vrtce. Dodala je še, da so bili ljubljanski vrtci v preteklosti že združeni, kar pa se je izkazalo za neprimerno. Združitev v takšnem obsegu je po njeni oceni tudi neskladna z zakonodajo. Na ministrstvu gradivo o združitvi še preučujejo, a za zdaj velja ocena, da bi bilo za takšen korak treba spremeniti zakonodajo.

Daljnosežna sprememba

»Uveljavitev rešitve, ki jo je strokovno nepremišljeno pripravil MOL, bi negativno vplivala na kakovost predšolske vzgoje v MOL in bi predstavljala tudi precedenčni primer za nestrokovno spreminjanje organiziranosti javne mreže vrtcev v Sloveniji,« je opozorila profesorica Jasna Mažgon, predsednica Slovenskega društva pedagogov. Mestne svetnike in resorno ministrstvo je pozvala, naj sklep zavrnejo. Strokovni svet RS za splošno izobraževanje pa je pozvala, da se do predloga MOL opredeli v skladu s svojimi pooblastili. Tudi Silvija Komočar, predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije, je izpostavila, da so med njihovimi članicami že zaznali, da nekatere občine spremljajo dogajanje v Ljubljani, saj je za marsikatero občino vrtec veliko finančno breme in iščejo načine, kako čim bolj omejiti stroške. Zato je opozorila, da morajo spremembe v takšnem obsegu biti premišljene, oblikovati pa jih je treba v dialogu s stroko in drugimi deležniki.

Vpliv na druge občine

Za stališče smo prosili tudi Skupnost občin Slovenije. Odgovorili so nam, da je v primeru sistemskih sprememb treba upoštevati različnost občin. Ob tem so izpostavili, da je predšolska vzgoja veliko finančno breme za manjše občine, zato podpirajo ukrepe, ki bi lahko prinesli finančno razbremenitev. S konkretnim predlogom sicer niso seznanjeni, bodo pa pripravili stališče, če bi prišlo do sprememb zakonodaje. Načeloma sicer podpirajo prizadevanja članic, v razpravo pa se vključijo le, če se izkaže, da članica namere o združevanju ne more realizirati zaradi ovir v predpisih. 

Priporočamo