Današnje neurje je povzročilo veliko škodo tudi v kampih. V Mozirju je strela udarila v kamp Forest Camping in poškodovala dva človeka. Nedaleč stran v kampu Menina pa je drevo padlo na šotor in avtomobil.

Zaradi neviht, ki so zgodaj popoldne dosegle Slovenijo, so imeli gasilci in zaposleni v kampih polne roke dela. Kot nam je povedal Jaka Steblovnik, poveljnik PGD Mozirje in vodja intervencije, so morali posredovati v kampu Forest Camping v Mozirju. »V bližini šotora je udarila strela, ki je poškodovala dve osebi. Do prihoda ekipe nujne medicinske pomoči smo poškodovanca oskrbeli,« je povedal Steblovnik in dodal, da je imela ob njihovem prihodu na kraj nesreče ena od oseb bolečine v rokah. Še trije ljudje so bili v šoku. »Poškodovani osebi so odpeljali na zdravljenje v celjsko bolnišnico,« je še dejal poveljnik Steblovnik in dodal, da jim je pri intervenciji največ težav povzročal močan veter.

Le dobrih deset kilometrov stran so bili polno zaposleni tudi njihovi kolegi iz PGD Rečica pri Savinji, ki so morali posredovati v kampu Menina. Kot nam je povedal poveljnik gasilcev Marko Vrabič, je močan veter v kampu polomil več dreves. »Drevesa so popolnoma uničila štiri šotore, še več jih je bilo poškodovanih. Odlomljene veje so poškodovale tudi nekaj vozil, vendar so ta v voznem stanju,« je povedal Vrabič in omenil manjšo odrgnino na nogi deklice. Sodni dan v kampu Menina pa se je zgodil le dobro uro po tem, ko nam je Klara Jurkovnik povedala, da med torkovo nevihto večjih nevšečnosti ni bilo. »Naši gostje so navajeni kampiranja tudi v takem vremenu,« je povedala Jurkovnikova in dodala, da bodo čez nekaj dni 100-odstotno zasedeni. Odpovedi rezervacij ni, je pa res, kot je povedala sogovornica, da nimajo vikend gostov: »K nam prihajajo predvsem tujci, ki ostanejo od enega do tri tedne. In vsi so dobro pripravljeni kampisti.«

Uprava za zaščito in reševanje je že v torek izdala opozorilo in vse, ki so šotorili, pozvala, da naj se umaknejo na varno. Kot smo izvedeli, je bilo v torek najhuje v okolici Metlike, v kampu Podzemelj ob Kolpi. »V torek zvečer je v kampu nastala manjša škoda, porušilo se je nekaj dreves. Na srečo v delu, kjer se ne šotori. Nihče od gostov ni bil poškodovan. Družinama, ki jima je voda zalila šotor, smo ponudili brezplačno nočitev v naših mobilnih hiškah,« je povedala Petra Pešelj in dodala, da so že pred nevihto goste obvestili o prihajajočih vremenskih nevšečnostih. »Opomnili smo jih, da v primeru močnega vetra in dežja zapustijo šotor in poiščejo zavetje v restavraciji, lahko se zatečejo tudi v zidane sanitarije.« Po koncu hude ure je osebje kampa preverilo stanje v kampu. Je pa slaba vremenska napoved za naslednje dni kriva za kar nekaj odpovedi. »Žal je tako, da je nekaj gostov danes predčasno zapustilo kamp, prejeli smo tudi nekaj odpovedi za naslednje dni. Vseeno pa smo danes tudi dobili nekaj novih gostov.«

Tudi sicer so v kampih pripravljeni na neurja. »Na posebne dogodke poskušamo goste opozoriti z internimi obvestili oziroma prek elektronske komunikacije. Z lokalnim prostovoljnim gasilskim društvom pa smo v stalnem stiku v primeru potrebne intervencije,« je povedal direktor kampa Šobec Uroš Ambrožič in dodal, da je vreme glavni dejavnik, ki vpliva na odpovedi gostov kampa. »Glede na to, da v kampu Šobec bivajo večinoma tuji gosti, ki počitnice načrtujejo dlje časa, več odpovedi v tem delu sezone nimamo.«

Taborniki pripravljeni na neurja

Podobno kot kampisti so neurjem izpostavljeni tudi taborniki v taborih. V torek so morali evakuirati tabor v Kostelu. »Po večernem zboru smo tabor zaradi vremenske napovedi začeli pripravljati na dež, ko je začelo močno pihati. Veter je bil tako močan, da je začel dvigovati stvari, zato smo vodniki takoj stekli k otrokom, ki smo jih pospremili do bližnjih avtomobilov. Preostali vodniki so poskrbeli za večje objekte, kuhinjo, jedilnico in prenosna stranišča, ki so jih zaščitili pred močnimi sunki vetra,« je pojasnila vodnica tabornikov Tajda Kozin. Že ob začetku neurja so poklicali gasilce, ki so jim zagotovili, da bodo tabor evakuirali, a so zaradi več podrtih dreves na cestah do tabora potrebovali več časa, kot so predvideli. Ko se je nevihta umirila, so gasilci otroke prepeljali v bližnji center za šolske in obšolske dejavnosti, kjer so si skupaj z vodniki uredili začasno prenočišče. Del tabornikov se je po koncu nevihte odločil, da se vrne v tabor in tam poskrbi za najnujnejše stvari.

Kot je pojasnil načelnik Zveze tabornikov Slovenije Rok Pandel, si taborniki sicer tabore vedno pripravijo in poskušajo urediti primerno, da zdržijo poletna neurja. Ob prihodu v novo lokalno okolje pa o tem obvestijo lokalni zdravstveni dom, policijo in gasilce. »Zveza tabornikov Slovenije je prek enot civilne zaščite vključena v sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostavimo lahko usposobljenost tabornikov za postavitev in upravljanje enot za zasilna bivališča, v ta namen so organizirana tudi letna usposabljanja. Tovrstno znanje in izkušnje upoštevajo tudi ob organizaciji poletnih taborjenj posameznih taborniških rodov, pri čemer so seveda tudi taborniki večkrat soočeni z vremenskimi nevšečnostmi. Ob neurjih v zadnjih dneh so se na nekaterih lokacijah starešine taborov odločili za preventivno evakuacijo otrok, prav tako so zaradi varnosti prilagodili programe taborjenj oziroma je bil kakšen tabor tudi predhodno zaključen,« je pojasnil Pandel. 

Priporočamo