Predsednik vlade Robert Golob je ustanovil strateški svet za prehrano, ki naj bi mu svetoval pri posodobitvi nacionalnih prehranskih smernic. V njem je šest politikov, en predstavnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje in osem javnosti po večini neznanih strokovnjakov, naklonjenih rastlinski prehrani. Iz Lačne bučke, bloga veganske prehrane s kančkom znanosti, so po ustanovitvi strateškega sveta sporočili, da je vlada z njim podprla »usmeritev Slovenije za trajnostno vegansko prehrano«. Se poslavljamo od mesa?

Žveglič se boji
demonizacije živinoreje

Roman Žveglič, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, uvedbe strateškega sveta za prehrano, v katerem ni niti enega predstavnika kmetov in živilcev, ne podpira. »Svet je sestavljen monolitno, zato se bojim, da bo sledila demonizacija slovenske živinoreje. Bojim se tudi, da bodo rezultati tega sveta podpora čezoceanski trgovini in tovarnam, ki kemično obdelujejo rastlinske proizvode, saj jih lahko le tako ponujajo kot mesne nadomestke. Toda s tem ogrožajo zdravje ljudi in obremenjujejo okolje,« je poudaril Žveglič.

Sprašuje se tudi, ali ni nemara namen strateškega sveta slediti predvolilni izjavi Roberta Goloba, ki je spodbujal k zmanjšanju uživanja mesa. »To, da v Sloveniji ne prepoznamo mešane diete, kar pomeni, da nam ni treba mesa jesti vsak dan, je po mojem zabloda. Imeti moramo ponudbo ustrezne hrane, ki nadomesti meso, in potem se mu lahko z lahkoto odrečemo. In veste, zakaj je to koristno? Ker se človek bistveno bolje počuti, če jé manj mesa, in če se bolje počuti, tudi manj obremenjuje zdravstveni sistem,« je pred državnozborskimi volitvami med drugim dejal Golob.

Premier o prehrani brez prehranske ministrice

Sestava strateškega sveta za prehrano je razburila tudi člane sveta za kmetijstvo in podeželje, ki je posvetovalni organ kmetijske ministrice Irene Šinko. Njegov predsednik Andrej Simončič, sicer direktor Kmetijskega inštituta Slovenije, meni, da je strateški svet za prehrano sestavljen precej enostransko, ministrica pa jim je pojasnila, da so ga oblikovali brez njene vednosti. »Upajmo, da se v prihodnje ne bodo tako enostavno, enostransko in s takšno lahkoto lotevali imenovanj članov pomembnih teles, ki potrebujejo sodelovanje zelo širokega spektra strokovnjakov,« si želi Simončič.

Glede na to, da je v strateškem svetu kar nekaj zagovornikov veganske prehrane, smo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki ima v svojem nazivu edino samostalnik prehrana, vprašali, ali to pomeni usmeritev Slovenije v občutno zmanjšanje uživanja mesa ali v njegovo nadomestitev s trajnostno vegansko prehrano. »To ne pomeni usmeritve k veganski prehrani, ampak k zdravi in uravnoteženi prehrani,« so odgovorili. »Ustanovitev strateškega sveta za prehrano ocenjujemo kot priložnost, saj postavlja pomen prehranske varnosti države v vrh političnih prioritet. S tem se nam odpira pomembna priložnost za celovitejši pristop in medsektorsko opredeljevanje prioritet tudi na področju kmetijske pridelave in predelave s spodbujanjem lokalne, kakovostne in trajnostne proizvodnje hrane. V želji po doseganju dolgoročnih pozitivnih učinkov za kmetijstvo, okolje, družbo, zdravje in ekonomski položaj prebivalstva na podeželju je interdisciplinarni pristop nujen. S tem namenom smo se s predsednikom vlade dogovorili, da v strateški svet za prehrano predlagamo dva strokovnjaka s področja kmetijstva in živilstva. To bo prispevalo k še bolj uravnoteženi skupini,« so prepričani na kmetijskem ministrstvu. 

Priporočamo