DZ je prejšnji teden sprejel novelo zakona o izvrševanju proračunov za leti 2023 in 2024, po kateri bodo pokojnine novembra in decembra predčasno usklajene za 1,8 odstotka. Vlada se je obenem odločila, da pokojnine predčasno za 1,8 odstotka uskladijo še januarja. Novela zakona določa tudi, da bo decembrski zimski dodatek za upokojence znašal 40 odstotkov letnega dodatka. Izplačali ga bodo junija letos, znašal pa bo od 145 do 455 evrov, odvisno od višine pokojnine.

S predčasno uskladitvijo pokojnin za 1,8 odstotka bi se minimalna zajamčena pokojnina zvišala na 700 evrov, toliko pa bo po napovedih premierja Roberta Goloba od 1. januarja 2024 znašala tudi zagotovljena vdovska pokojnina. V 100-milijonskem paketu je tudi ukrep za delovne invalide. Tistim, ki zaradi zdravstvenih težav delajo po skrajšanem delovnem času in se bodo upokojevali od 1. januarja 2024, se bo s prihodnjim letom pri odmeri pokojnine kot osnova upošteval dohodek, ki bi ga prejemali, če bi delali za polni delovni čas.

Vlada je prejšnji teden ob potrditvi omenjenih sklepov sklenila tudi, da letos ne bo izrednega dviga pokojnin za 3,5 odstotka za vse upokojence in dodatne 1-odstotne uskladitve za upokojene do vključno leta 2011, kar je februarja vladi predlagal svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz). Po mnenju ministra za delo Luke Mesca bi bila izredna uskladitev pokojnin za vse bistveno manj pravična. Namesto da bi vsem dvignili pokojnine za 3,5 odstotka, tudi tistim z najvišjo pokojnino, so se raje odločili, da 100 milijonov evrov, kolikor si »država za letos lahko privošči«, namenijo za zimski dodatek, pri katerem tisti z nižjo pokojnino dobijo več, ter za ukrepe za invalide in vdovce, ki spadajo med najranljivejše skupine,« je pojasnil Mesec.

Vztrajajo pri 3,5-odstotni uskladitvi pokojnin

Sindikat upokojencev Slovenije (SUS) je v četrtek na 17. športnorekreativnem srečanju sindikata v Festivalni dvorani Lent v Mariboru vlado znova pozval k 3,5-odstotni izredni uskladitvi pokojnin že z letošnjim junijem. Predsednica sindikata Francka Ćetković je opozorila, da upokojenci še vedno niso bili deležni enoodstotne uskladitve pokojnin, za katero so jih po njenih besedah prikrajšali že v času prejšnje vlade, ko so mimo sistemskega zakona določili redno uskladitev pokojnin v višini 2,5 namesto 3,5 odstotka, kot je znašal izračun na podlagi zakona.

Prav tako »ne lani ne letos še ni prišlo do izredne uskladitve pokojnin, s katero bi vsaj nekoliko ohranili realno vrednost pokojnin in vsaj malo olajšali življenje starejših v času povečane inflacije in posledične draginje«. Edino, kar je predsednica sindikata med vladnimi ukrepi pohvalila, je predlog za spremembo vdovskih in invalidskih pokojnin. Sindikat upokojencev ob izredni uskladitvi pokojnin v višini 3,5 odstotka s 1. junijem letos od vlade zahteva tudi, da uvede 13. pokojnino v višini povprečne starostne pokojnine, ki bi jo izplačali s pokojnino za december.

Sušnik zadovoljen z božičnico

Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Janez Sušnik je zadovoljen predvsem z napovedano božičnico, pozdravlja pa tudi ukrepe za invalide in tiste, ki prejemajo vdovske pokojnine. Sušnik je sicer pričakoval, da bo vlada sledila predlogu Zpiza in z izredno uskladitvijo zvišala pokojnine za vsaj 3,5 odstotka, s čimer bi vsaj približno sledila inflaciji. Ob tem je opozoril, da sredstva za napovedane 1,8-odstotne dvige v proračunu še niso zagotovljena, pa tudi, da ne gre za valorizacijo pokojnin, ampak za nekakšen dodatek k pokojnini. »Minimalna pokojnina bo tako ostala v višini 688 evrov in bo do napovedanih 700 evrov prišla šele po februarski uskladitvi,« je povedal Sušnik, ki se po osmih letih mandata poslavlja s položaja predsednika Zdusa.

DeSUS dvomi o realizaciji
vladnih ukrepov

V stranki DeSUS pravijo, da bodo pokojnine po 1,8-odstotni novembrski in decembrski uskladitvi v januarju prihodnje leto ostale na ravni sedanje vrednosti. »To pomeni, da to ni uskladitev pokojnin, marveč neki začasni dodatek,« opozarja tudi predsednik DeSUS Anton Rifelj, ki se prav tako zavzema za takojšnje izredno povišanje pokojnin za 3,5 odstotka.

Sicer pa v stranki dvomijo o realizaciji napovedanih ukrepov. »Vsekakor podpiramo dvig starostne pokojnine na 700 evrov, kot tudi dvig vdovske pokojnine. Se pa postavlja vprašanje, kako bo vlada to izvedla brez dopolnitve pokojninskega zakona. Druga dilema je povezana s tem, da bo prihodnje leto začelo veljati fiskalno ali zlato pravilo. Glede na zadolžitev države se lahko zgodi, da denarja iz proračuna za pokritje pokojnin iz proračuna sploh ne bo več mogoče zagotoviti.«

V koaliciji izpostavljajo zlasti aktivnosti vlade za boljše pokojnine; po mnenju opozicije so te prenizke. V SDS so na sredini izredni seji odbora DZ za delo, sklicani na njihovo zahtevo, od vlade zahtevali, naj sledi februarskemu predlogu sveta pokojninskega zavoda o izredni uskladitvi pokojnin v višini 3,5 odstotka. Po priporočilih SDS, ki jih sicer odbor DZ ni podprl in zato na izredni seji o njih niso glasovali, naj bi vlada do 30. junija pripravila tudi zakonski predlog, ki bi bil podlaga za dvig vseh pokojnin, še posebno tistih do višine 1500 evrov. Prav tako bi do 1. julija odpravila zakonski pogoj za varstveni dodatek – obvezno izjavo o otrokovem premoženju, ki potrjuje, da otrok ne more preživljati staršev.

Priporočamo