Velika izpostavljenost digitalnim zaslonom, sedeči način življenja, stres in neuravnotežena prehrana so glavni krivci za nezdrav življenjski slog današnjih mladostnikov. Tako zdravstvena kot pedagoška športna stroka po svetu že dolga leta opozarjata, da jim je treba čim prej pomagati izstopiti iz slabih vzorcev.
Pomemben korak za zdravje mladih generacij in preprečevanje razvoja kroničnih nenalezljivih bolezni med njimi bo tudi svetovni zemljevid, ki bo natančno prikazoval telesno zmogljivost otrok in mladostnikov v različnih državah. Mednarodna raziskovalna skupina s Fakultete za športne znanosti Univerze v Granadi je namreč, tudi ob sodelovanju z raziskovalci skupine SLOfit s Fakultete za šport Univerze v Ljubljani, razvila mednarodni merski sklop za spremljanje telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov – Youth Fitness International Test (YFIT).
Raziskava pod vodstvom prof. dr. Francisca B. Ortege je združila 169 strokovnjakov iz 50 držav, rezultati pa so plod večletnih sistematičnih analiz najpomembnejših testov telesne zmogljivosti ter protokolov za njihovo uporabo pri otrocih v Evropi in Severni Ameriki.
Generacije spremljajo že 40 let
Na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani se sicer že štiri desetletja podpisujejo pod nacionalni sistem spremljanja telesne zmogljivosti – športnovzgojni karton, ki je edinstven primer spremljanja sprememb in razvoja generacij. Kot so poudarili na omenjeni fakulteti, svetovni zemljevid telesne zmogljivosti ne bi bil zgolj podatkovna zbirka, ampak pomemben vir informacij, ki bi pokazal, katere države in regije najbolje spodbujajo redno gibanje in zdrav življenjski slog mladih, kateri sistemski pristopi so najučinkovitejši in kako se lahko izkušnje uspešnih politik prenesejo v okolja, kjer otroci zaostajajo.
Merski sklop za spremljanje telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov (YFIT) vključuje štiri ključne teste, za katere so se strokovnjaki strinjali, da so zaradi svoje zanesljivosti, veljavnosti, povezanosti z zdravjem, varnosti in izvedljivosti na velikem vzorcu najpomembnejši. To so indeks telesne mase, 20-metrski stopnjevalni tek, test stiska pesti in test skoka v daljino z mesta.
Najboljši kazalnik zdravja mladih
»Otroci, ki lahko tečejo in skačejo dlje ter imajo močnejši stisk roke, so običajno telesno in duševno bolj zdravi ter imajo boljšo kognitivno in akademsko uspešnost kot vrstniki, ki pri teh testih dosegajo slabše rezultate,« meni vodja raziskave prof. dr. Francisco B. Ortega.
Da telesna zmogljivost določene populacije predstavlja najboljši kazalnik zdravja mladih, poudarja prof. dr. Gregor Jurak, vodja raziskovalne skupine SLOfit in vodja mednarodne mreže za promocijo spremljanja telesne zmogljivosti otrok in mladostnikov FitBack. Pojasnil je, da so v okviru omenjene mreže že naredili evropski zemljevid telesne zmogljivosti in na tak način identificirali dobre prakse, ki jih prenašajo v več kot dvajset drugih držav. Sistem FitBack je nominiran tudi med deset najodličnejših raziskovalnih dosežkov Univerze v Ljubljani za letošnje leto, nagrade zanje pa bodo podelili danes.