Bodoči specialisti družinske medicine se, kot kaže prvi letošnji razpis za specializacije, ne želijo vnaprej zavezati posameznemu delodajalcu. Za 14 mest v nacionalnem delu razpisa, s katerim se temu izognejo, je prispelo 15 prijav, pri čemer je ena prispela prepozno. Mesta, ki so bila predvidena za posamezne zdravstvene domove, večinoma ostajajo nezasedena, je razvidno iz podatkov, ki jih je včeraj objavila Zdravniška zbornica Slovenije. Pred iztekom končnega roka je sicer prispelo še nekaj vlog. V Zdravstvenem domu Ljubljana lahko tako računajo na štiri in ne le na enega novega specializanta družinske medicine, kot je sprva kazalo. Z največ uspeha pa so bodoče družinske zdravnike pritegnili v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor, kjer je za deset mest prišlo sedem prijav.
V zdravstvenem domu
tudi na ultrazvok
Po besedah direktorja mariborskega zdravstvenega doma Jerneja Završnika se v tem zavodu trudijo, da bi specializantom ponudili okolje, v katerem vidijo svojo prihodnost. Tako na primer spodbujajo delo z ultrazvokom v ambulantah, kar je dobro za paciente in pomembno za zdravnike. Prizadevajo si tudi, da bi čim več specialističnih obravnav pacientom zagotavljali v okviru zdravstvenega doma: »Razvijamo poliklinični pristop.«
Tak razvoj, ob katerem pa bi zdravstveni domovi potrebovali dodatno opremo, se zdi Završniku smiseln tudi na ravni države. Pomembno se mu zdi tudi tesno sodelovanje med enotami zdravstvenega doma in vključevanje dodatnih strokovnjakov, kot so psihologi in logopedi. Zdravnike v mariborskem zdravstvenem domu medtem iščejo tudi v tujini. Letos se bodo v njihovem zavodu zaposlile tri specialistke družinske medicine iz Bosne in Hercegovine, je napovedal Završnik.
V večini zavodov brez prijav
Za družinsko medicino v kranjskem zdravstvenem domu, za katero je bilo predvidenih pet mest, so prispele tri prijave, ena prijava pa za družinsko medicino v radovljiškem zdravstvenem domu (ob dveh mestih). Oba zdravstvena domova delujeta pod okriljem Osnovnega zdravstva Gorenjske. Po ena prijava za to specializacijo je bila še za kamniški (ob enem mestu), idrijski (ob dveh mestih), ptujski (ob dveh mestih) in izolski zdravstveni dom (ob enem mestu). Drugi zdravstveni domovi so tokrat ostali brez prijav za specializacije iz družinske medicine. Nezasedenih ostaja kar 67 mest, odmerjenih posameznim zavodom za družinske zdravnike.
V Zdravniški zbornici Slovenije, ki jo vodi Bojana Beović, izpostavljajo vlogo delovnih pogojev. Interes za zaposlitev ali opravljanje specializacije je po njihovem opažanju praviloma večji pri tistih delodajalcih, ki zdravnikom omogočijo, da se posvečajo predvsem zdravljenju bolnikov. Že spomladi pa so v zbornici izpostavljali, da se kandidati raje kot za posameznega izvajalca odločajo za mesta na nacionalni ravni, kjer imajo kasneje bolj proste roke pri izbiri delodajalca. Spomnimo, da se je to odražalo tudi pri letošnjih spremembah spomladanskega razpisa. Za ljubljanski zdravstveni dom je bilo prvotno predvidenih 18 mest za specializacije iz družinske medicine, a so na ministrstvu za zdravje junija eno mesto »prenesli« na nacionalni del razpisa.