Po odmevnem napadu na policiste med opravljanjem službenih nalog so v Sindikatu policistov Slovenije (SPS) opozorili na poslabšanje varnostnih razmer na nekaterih območjih v državi. Vodstvo ministrstva za notranje zadeve in policije so pozvali k sprejetju ukrepov, ki bodo zagotavljali bolj učinkovito uveljavljanje reda in izterjavo izrečenih kazni ter boljšo varnost policistov v postopkih in posledično tudi državljanov.

V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) so medtem dopis, v katerem so opozorili na poslabšanje varnostnih razmer ter vse pogostejše grožnje in napade na policiste pri izvajanju nalog za zagotavljanje varnosti v državi, posredovali predsedniku vlade Robertu Golobu. Pozvali so ga k ukrepanju in ocenili, da je vlada v pogajanjih jasno pokazala, da dela policistov ne ceni.

V PSS ocenjujejo, da se v Sloveniji premalo vlaga v varnost. Slovenija je še vedno ena najbolj varnih držav, a varnost ni samoumevna. Vladi so očitali tudi, da se obrača stran ob opozorilih sindikata o kadrovski podhranjenosti. »Slovenija je bila v zadnjih letih ocenjena kot varna država in je na lestvici turistično varnih destinacij na vrhu svetovnega seznama – vendar ne zaradi dela vlade, temveč v prvi vrsti ravno zaradi požrtvovalnega dela policistov in podpornih služb, ki skrbimo za varnost v Sloveniji,« so še dodali. Od predsednika vlade pričakujejo takojšen odziv. Iz kabineta predsednika vlade se na poziv še niso odzvali.

Policija ni tista, ki bo rešila vse izzive, povezane s sobivanjem z Romi.

Ministrstvo za notranje zadeve

Tudi na MNZ in policiji obsojajo nasilje nad policisti

Na notranjem ministrstvu in policiji najostreje obsojajo vsako nasilje in napad na policiste, ki morata biti ustrezno obravnavana in kaznovana. Izzive glede romske skupnosti dejavno rešujejo in verjamejo, da bodo v dialogu lokalne skupnosti, države in romskih prebivalcev naredili pomembne korake k izboljšanju, so navedli v odzivu na sindikalni poziv. »Prizadevamo si, da imajo policisti čim boljšo zaščitno opremo, da so čim bolje opremljeni in pripravljeni na zahtevne naloge, ki jih vsak dan opravljajo za varnost celotne države,« so pojasnili. Kot so navedli, se zavedajo zahtevnih izzivov, povezanih z romsko skupnostjo, in jih tudi dejavno rešujejo. »Poudarjamo pa, da se romske problematike ne da rešiti čez noč,« so dodali.

Kot so pojasnili, medresorska delovna skupina za obravnavo romske problematike, ki jo koordinira ministrstvo za notranje zadeve, obravnava romsko problematiko celovito. Po njihovem prepričanju gre za kompleksno področje, ki pa zahteva dejavno sodelovanje tako državnih institucij, občin kot romskih skupnosti – »ni torej vse odvisno le od ministrstva za notranje zadeve«.

»Prav tako ni policija tista, ki bo rešila vse izzive, povezane s sobivanjem z Romi. Namen policije je odkrivanje in preiskovanje ter predvsem preprečevanje odklonskih pojavov in dogodkov in s tem zagotavljanje varnosti oziroma povečanje občutka varnosti pri vseh prebivalcih v skupnosti,« so zapisali.

V odzivu na poziv Sindikata policistov Slovenije so zagotovili še, da bo policija še naprej obravnavala vsako kršitev ali kaznivo dejanje v skladu z zakonodajo in v luči varovanja človekovih pravic ter tako zagotavljala enakopravno obravnavo vsem. 

Priporočamo