»Napad na enega od kolegov, ki spoštljivo in profesionalno opravlja svoje delo v javnosti, je napad na javno radiotelevizijo v celoti.« Tako se je glasilo eno od sporočil z današnjega novega javnega nastopa novinarjev in drugih sodelavcev RTV Slovenija, ki opozarjajo na zlorabe in šikaniranje, ki jih izvaja vodstvo javnega zavoda.
Težek položaj
Danes je minil sto deseti dan stavke, s katero skušajo sodelavci RTVS pod koordinacijo hišnih novinarskih sindikatov povrniti novinarsko avtonomijo in preprečiti nadaljnje posege, zlasti v televizijski program. Predsednica koordinacije Helena Milinković je takole povzela dogajanje zadnjih dni: »Novi direktor TV Slovenija, nekdanji Janšev vladni govornik Uroš Urbanija, izvaja pritiske na posamezne novinarje, grozi jim z disciplinskimi ukrepi, vmešava pa se celo v vsebino in s tem presega svoja direktorska pooblastila. Med drugim skuša pri urednikih posameznih oddaj doseči, da bi v oddajah nastopili določeni gosti.« Stavkajoči novinarji so generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha že pozvali, naj Urbanijo razreši.
Nadaljujejo se tudi kršitve letnega programsko-produkcijskega načrta. V ponedeljek, na primer, bi po letnem načrtu morala biti na sporedu oddaja Studio City, a namesto nje v elitnem večernem terminu predvajajo ponovitve oddaje Arena, ki sicer nastaja v »alternativnem« okviru drugega programa.
Na današnji novinarski konferenci, ki je imela tudi elemente protesta, so nastopili še drugi pomembni govorniki. Novinar multimedijskega centra MMC Boris Vasev je predstavil disciplinski postopek, ki ga zoper njega vodi vodstvo RTVS, ker je v svojem zasebnem času na omrežju twitter javno kritiziral svojega šefa, urednika Igorja Pirkoviča, ker je ta javno namigoval, da utegnejo biti za požare na Krasu krivi migranti. Voditelj Odmevov Igor Bergant je razložil, da se s sodelavci ne borijo za privilegije, ampak zgolj za možnost, da bi uporabili svoje novinarsko znanje in javnosti zagotovili kakovostne informacije. Miha Žorž z Radia Slovenija je položaj javnega medija primerjal s položajem drugih javnih servisov, denimo zdravniške službe in javnega izobraževanja, in pri tem spomnil, da pri zdravnikih in učiteljih javnost gotovo ne bi sprejemala takšnih kršitev profesionalnih standardov, kakršne zdaj povzroča vodstvo RTVS. Montažer s TV Slovenija Dejan Koban pa je v opozorilo Urbaniji prebral odlomek iz literarnega dela Živalska farma in napovedal nadaljevanje svojih protestnih akcij z branjem poezije pred vrati Urbanijeve pisarne.
Odzivi vodstva
Prihodnjo sredo bo na pobudo delavcev RTVS na Kolodvorski potekala izredna seja programskega sveta z eno samo točko: »razprava in pojasnila vodstva RTV in TV Slovenija zaradi nedopustnih pritiskov na ustvarjalce predvsem v informativnem programu TV Slovenija«. Programski svet je sicer vrhovni organ javnega zavoda, ki je v trenutni sestavi politični desnici omogočil prevzem RTV Slovenija.
Javna podpora novinarjem in drugim delavcem RTVS pa se v zadnjem času krepi. Pisma podpore so v zadnjih dneh objavili ljubljanska univerza, visokošolski sindikat ter koordinacija znanstvenoraziskovalnih inštitutov Kosris. Vodstvo RTV Slovenija pa je objavilo že dve obsodbi protestnih akcij novinarjev, ki so se nazadnje v ponedeljek med TV Dnevnikom skupinsko demonstrativno zbrali v studiu. Obenem je vodstvo pozvalo državljane, naj pošljejo svoja mnenja o spremembi zakona o RTV, s katero skuša Golobova koalicija razkleniti politični primež na Kolodvorski. Stranka SDS trenutno zbira podpise za referendum proti temu zakonu.