Bolnica, ki je pomoč poiskala pri ljubljanski zastopnici pacientovih pravic Duši Hlade Zore, se je zgrozila ob obvestilu o datumu ultrazvočnega pregleda žil. Nanj bo čakala šest let, je izvedela. Okoliščine tega primera Hlade-Zoretova še preverja, bolnikov, ki so v stiski zaradi oddaljenih terminov pregledov, pa je kljub vračanju zdravstva k bolj običajnemu delovanju še vedno precej.

Ko zdravnik »pogoljufa« zaradi skrbi za bolnika

Eden od specialistov na primer pričakuje, da bo bolnica pred pregledom deležna fizioterapije, je povedala naša sogovornica. Hkrati se ji v isti bolnišnici datum fizioterapije odmika. Bolniki v takih primerih večkrat opazijo, da so jim v ambulantah stopnjo nujnosti na osnovi zdravstvene dokumentacije spremenili tako, da bodo v vrsti dlje, kot je kazalo sprva.

Ekstremne čakalne dobe za preglede pri bolnišničnih specialistih so vplivale tudi na ravnanje ambulant družinske medicine. Da ne bi prišlo do zamude pri zdravljenju, bolnikom nekateri zdravniki dodelijo višjo stopnjo nujnosti, kot bi jo sicer, je opozorila Hlade-Zoretova. Na državni ravni bi morali ukrepati takoj, meni zastopnica pacientovih pravic, vračanje zdravstva k polnemu tempu dela pa je po njeni oceni prepočasno. »Pri tem ni smiselno čakati na obdobje, ko se bo pandemija iztekla,« je poudarila.

Statistike Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o prvih razpoložljivih terminih v javnem zdravstvu potrjujejo, da bolniki včasih nimajo kaj dosti možnosti za pravočasno obravnavo. Bolnik, ki ga je njegov zdravnik na prvi nevrološki pregled poslal s pripisom »zelo hitro« in bi moral priti na vrsto najkasneje v dveh tednih, bo na primer čakal okoli tri mesece. Več kot dve leti in pol pa bo ob stopnji nujnosti »zelo hitro« čakal posameznik, ki se je naročil na prvi dermatološki pregled v ljubljanskem železniškem zdravstvenem domu.

Pandemija, a tudi slaba organizacija

Ob 4801 čakajočem na prvi revmatološki pregled je prvega marca kar 4026 bolnikov tudi uradno čakalo predolgo. Največje število predolgo čakajočih, kar 6540, je bilo v vrsti za kardiološki prvi pregled. Pred prekoračenimi roki niso na varnem niti otroci. Na prvi alergološki pregled jih je na začetku meseca čakalo 2083, od tega 620 predolgo. Na prvi urološki pregled ob stopnji nujnosti redno – ta predvideva do pol leta čakanja – pa v izolski bolnišnici po podatkih NIJZ bolniki vseh starosti čakajo dobra tri leta.

Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ugotavljajo, da so razmere pri prvih pregledih povezane z zmanjšanjem števila obravnav med pandemijo, a tudi z razdrobljeno mrežo javne zdravstvene službe in slabo organizacijo dela. Napotovanje k specialistom je marsikdaj neustrezno, opažajo, prav tako pa ne izključujejo možnosti napak pri podatkih izvajalcev o številu čakajočih.

Med rešitvami izpostavljajo plačilo po dejanski realizaciji. Dejavnost revmatologije bodo po novem na primer financirali tako, da bodo zdravstvenim ustanovam plačevali le za opravljene preglede. Med možnimi ovirami, zaradi katerih prebivalci težje pridejo do prvega obiska, pa so lahko tudi neutemeljeni oziroma preštevilni kontrolni pregledi, ocenjujejo na ZZZS.

Po dodatne preglede z razpisom?

Na ministrstvu za zdravje preučujejo možnost, da bi nekatere prve preglede vključili v drugi nacionalni razpis za večjo dostopnost do zdravstvenih storitev. »Pri tem je treba upoštevati, da s tem ukrepom ne bi rešili problema nedopustno dolgih čakalnih dob na nacionalni ravni, če ne bi hkrati zagotovili celostne obravnave pacientov,« so dodali. Kot so spomnili, bodo nekateri pacienti po pregledu potrebovali tudi dodatno diagnostiko in operacijo.

Na ministrstvu dodajajo, da skupaj z NIJZ izvajalce zdravljenj spodbujajo k pregledovanju čakalnih seznamov, na katerih bo treba odpraviti morebitne neskladnosti med podatki v lokalnih sistemih in centralnim sistemom elektronskega naročanja. Z zdravstvenim inšpektoratom pa se dogovarjajo še o možnosti, da bi pri nadzorih v bolnišnicah in pri drugih izvajalcih zdravljenj v prihodnje sodelovali tudi predstavniki ministrstva, NIJZ in zavoda za zdravstveno zavarovanje. 

 

Priporočamo