Upravno sodišče je odločilo o tožbi, s katero je nekdanji v. d. generalnega direktorja policije Boštjan Lindav izpodbijal imenovanje aktualnega generalnega direktorja policije Senada Jušića, češ da sploh ne izpolnjuje zakonskih pogojev za šefa policije. Kot je razvidno iz sodbe, ki smo jo pridobili v uredništvu, je sodišče pritrdilo Lindavu, da je sklep posebne natečajne komisije uradniškega sveta nezakonit. Kljub temu pa Jušić ostaja na čelu policije, Lindav pa bo na podlagi tako imenovane ugotovitvene sodbe državo kot neizbrani kandidat lahko tožil. Sodišče je namreč tožbo v delih, ki so se nanašali na vladino imenovanje Jušića, zavrnilo oziroma zavrglo.
Sklep komisije pomanjkljiv in zato nezakonit
Lindav je v postopku opozarjal, da Jušić nima zahtevanih osem let delovnih izkušenj na vodstvenih delovnih mestih v javnem sektorju, saj je bil v preteklosti zgolj pomočnik komandirja na policijski postaji Koper in pomočnik vodje koprskih kriminalistov, kar pomeni, da je bil na položajih, ki nista sistematizirana kot vodstvena. Ministrstvo za notranje zadeve in vlada pa sta se ob Jušićevem imenovanju zatekla k ohlapnejši definiciji vodstvenih izkušenj, po katerih se za te štejejo tudi izkušnje na delovnih mestih, pri katerih gre »po naravi stvari« za vodilna. S takšnim tolmačenjem se je strinjala tudi posebna natečajna komisija uradniškega sveta, ki je ocenila, da Jušić ustreza razpisnim pogojem, vlada pa je Jušiću v drugi polovici septembra 2023 nato podelila petletni mandat. Toda kot je ugotovilo upravno sodišče, je bil sklep posebne natečajne komisije nezakonit.
»Na podlagi obrazložitve sklepa posebne natečajne komisije ni mogoče ugotoviti, kako, zakaj oziroma na podlagi česa je omenjena komisija zaključila, da ima stranka z interesom osem let delovnih izkušenj. To pomeni, da je v tem delu obrazložitev tako pomanjkljiva, da je sodišče ne more preizkusiti, in to kljub temu, da gre za zakonski pogoj,« je zapisal senat upravnega sodišča in poudaril, da je Lindav že med postopkom izbire komisijo opozarjal na domevno pomanjkljive Jušićeve izkušnje. Sklep je zato nezakonit, vendar pa ga upravno sodišče ni razveljavilo ali spremenilo. »V tej zadevi ni podlage za meritorno odločanje sodišča o (ne)izpolnjevanju natečajnih pogojev stranke z interesom, saj bi to predstavljalo neutemeljeno poseganje sodišča v pristojnosti izvršilno-upravne oblasti,« so odločili na upravnem sodišču. Bo pa Lindav lahko v samostojnem pravdnem postopku od države - najverjetneje uradniškega sveta - uveljavljal njeno odškodninsko odgovornost.
Politična diskrecija pri imenovanjih
Sodišče prav tako ni razveljavilo odločb vlade, s katero je vlada Jušića imenovala na mesto generalnega direktorja policije in mu podelila naziv glavnega policijskega svetnika. Lindav namreč ni izkazal, da mu je bila kršena ustavna pravica, po kateri je vsakomur pod enakimi pogoji dostopno vsako delovno mesto. »Delovno mesto je bilo tožniku dostopno, saj je bil kot kandidat, ki izpolnjuje natečajne pogoje in je primeren za položaj, uvrščen na seznam kandidatov, ki je bil predložen ministru. Tudi če je bil izbran in imenovan kandidat, glede katerega se je naknadno ugotovilo, da sklep posebne natečajne komisije ni zakonit, to še ne pomeni, da delovno mesto tožniku ni bilo dostopno. Nasprotno - dostopno mu je bilo vse do odločitve ministra, ki pa ni pravno vezana, ampak gre za politično diskrecijo,« so pojasnili sodniki.
»Vpleteni naj sprejmejo odgovornost«
Na sodbo upravnega sodišča sta se prva odzvala Lindav in njegov odvetnik Gregor Verbajs. »S stranko sva dosegla cilj, in sicer sva dokazala, da je sklep posebne natečajne komisije, s katerim je bilo ugotovljeno, da stranka z interesom gospod Senad Jušić izpolnjuje natečajne pogoje in da je primerna za položaj generalnega direktorja Policije, nezakonit. Nezakonitost sklepa Posebne natečajne komisije pomeni, da je bilo imenovanje trenutnega generalnega direktorja Policije nezakonito,« sta v skupni izjavi poudarila Verbajs in Lindav ter dodala, da pričakujeta, »da bodo vpleteni sprejeli vsak svoj del odgovornosti, o nadaljnjih korakih glede uveljavljanja odškodnine pa se bova odločila v prihodnjih dneh«.
Na sodbo se je na kratko odzval tudi Jušić: »Sodbo upravnega sodišča sem danes prejel, skupaj z odvetnikom jo bova najprej preučila. Sodišče je ugotovilo kršitev postopka, to je pomanjklivo obrazložitev sklepa natečajne komisije in ni nikjer sprejelo odločitve, da bi bilo moje imenovanje nezakonito,« je ob tem poudaril Jušić. Tudi na notranjem ministrstvu ne vidijo večje težave, da je sodišče sklep posebne komisije razglasilo za nezakonit. »Upravno sodišče ni odločilo, da mag. Senad Jušić ne izpolnjuje natečajnih pogojev, sklepa Uradniškega sveta ni odpravilo ali razveljavilo, zato mag. Senad Jušić ostaja generalni direktor policije.«