Volilci so se na junijskih posvetovalnih referendumih o vseh štirih vprašanjih večinsko izrekli za. Najbolj jasno in odločno, in sicer s kar 70,9 odstotka glasov, so podprli uvedbo preferenčnega glasu, uzakonitev gojenja in predelovanja konoplje v medicinske namene s 66,7 odstotka, pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja s 54,9 odstotka, in najtesneje, z 51,6 odstotka glasov, legalizacijo konoplje za osebno rabo.
V Gibanju Svoboda, ki je bilo predlagatelj vseh referendumov, pa tudi njihove sočasne izvedbe skupaj z evropskimi volitvami, so že kmalu po izidih napovedali, da naj bi bil paket zakonov pripravljen oziroma vložen v parlamentarni postopek še letos. Da bodo spoštovali voljo volilcev in pripravili zakonodajo, je zagotovil tudi predsednik vlade Robert Golob.
Preverili smo, kako z uresničitvijo volje volilcev, ki so se sicer izrekali zgolj načelno, kaže skoraj pol leta kasneje. Najmanj pri urejanju dveh vprašanj, ki najbolj delita politiko in javnost, o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in legalizaciji konoplje za osebno rabo, je pričakovati še veliko polemik, izključena ni niti možnost naknadnih zakonodajnih referendumov ali celo zahtev za ustavno presojo. Večjih političnih nesoglasij verjetno ne bo pri ureditvi gojenja konoplje za medicinsko rabo.