Italijanska novinarka Federica Tourin v rimskem časopisu Domani piše, da so 14. junija patra Marka Rupnika izključili iz jezuitskega reda. Generalni svetnik reda Johan Verschueren v pismu njegovim žrtvam piše, da so odločitev sprejeli »zaradi njegovega trmastega zavračanja spoštovanja zaobljube pokorščine«. Rupnik je zavrnil tudi ponujeno »zadnjo priložnost«, da stopi na »pot resnice«. Rupniku so zaradi obtožb spolnega nasilja nad redovnicami prepovedali opravljati verske obrede ter mu omejili gibanje in umetniško udejstvovanje. Časopis Domani je v zadnjih mesecih večkrat objavljal vesti, da redovnik sistematično krši vse prepovedi in omejitve. Verschueren je žrtvam pisal, da so Rupniku ponudili še eno priložnost, »da poravna račune iz svoje preteklosti«, vendar je Rupnik tudi to ponujeno možnost zavrnil. Rupnik ima 30 dni časa, da se pritoži. Po poteku tega roka bo izključitev dokončna in ne bo več poti nazaj. Rupnik je znotraj jezuitskega reda ustvaril privatni kult, v katerem je redovnice silil v spolne odnose v troje in se pri tem skliceval na skrivnost Svete trojice.
Opazili so ga v BiH in na Hrvaškem
Rupnik je tudi po prepovedi gibanja potoval in kljub omejitvi okraševal cerkve. Opazili so ga v Bosni in Hercegovini, kjer je v Mostarju kot gost frančiškanskega reda izdeloval mozaike na minoritski cerkvi svetega Petra in Pavla. Njegov neomajni zagovornik je škof Ranko Vidović, ki ima v svoji jurisdikciji Hvar, Brač in Vis. Rupnik se je zadrževal tudi na Hvaru, kjer naj bi se s škofom dogovarjala o obnovi škofijske palače na otoku.
Sporna je tudi ustanovitev dveh finančnih družb, skozi kateri je mimo jezuitskega reda pretakal sredstva, ki jih je dobival za dekoracijo cerkva in kapel. Federica Tourin je sledila njegovim finančnim transakcijam, vendar je tako v Rimu kot v Sloveniji naletela na zid molka. V Vatikanu ima Rupnik močne zaveznike, v Sloveniji pa se cerkveni funkcionarji, ki so mu nakazovali denar za freske, izogibajo razlagam podrobnosti o svojem poslovanju z njim.