V sredo bo pred državnim zborom potekal drugi shod nezadovoljnih upokojencev, ki jih predstavlja nekdanji poslanec SDS in tržiški župan Pavel Rupar. Pobudnik shodov je pred dnevi napovedal, da so oddali tudi zahtevo za registracijo Društva 1. oktober, ki da se bo posvečalo izključno boju za pokojnine. Pred drugim shodom, ki bo potekal mesec dni po prvem protestu, na katerem se je pred državnim zborom zbralo nekaj več kot tisoč protestnikov, pa so na TV Slovenija sprejeli odločitev, da bodo dogodek neposredno prenašali na prvem programu TV SLO 1.

Ne znajo našteti prenosov

Programskemu vodstvu TV Slovenija smo poslali nekaj novinarskih vprašanj. Zanimalo nas je, zakaj bo javni medij prenašal shod skupine državljanov in koliko sredstev bo televizija angažirala za prenos dogodka. Prosili smo jih tudi, da nam naštejejo neposredne prenose protestov in demonstracij, ki so jih izvedli v preteklosti. Vodstvo TVS je potrdilo, da bo tokratni protest mogoče spremljati v živo na TV SLO 1 ob 15. uri. »RTV Slovenija je že v preteklosti na svojih različnih platformah zagotavljala prenose v živo za najrazličnejše proteste,« so odgovorili iz službe za stike z javnostmi RTV Slovenija. Primerov prenosov s podobnih dogodkov niso našteli.

Po podatkih policije so leta 2021 zabeležili večje število javnih shodov, na katerih so morali zagotoviti varovanje. V omenjenem letu je bilo takšnih dogodkov 138, leto pred tem 148, v desetih letih je bilo po policijski statistiki v povprečju 77 javnih shodov letno. Zanimivo pri tem je, da RTV Slovenija na nobenem od treh televizijskih kanalov ni neposredno prenašala nobenega od tovrstnih shodov. Del odgovora za odstopanje od dosedanje prakse bi lahko poiskali v dejstvih, da TV Slovenija vodi Uroš Urbanija, nekdanji direktor vladnega urada za informiranje v obdobju tretje vlade Janeza Janše; da je urednik notranje politike Martin Nahtigal, ki je v času tretje Janševe vlade vodil kabinet ministrice za Slovence po svetu in zamejstvu Helene Jaklitsch; in da je urednica zunanje politike Ksenija Koren, ki je skrbela za stike z javnostmi v kabinetu druge vlade Janeza Janše, določeno obdobje pa tudi za stike z javnostmi pri SDS. Da prihaja na TV Slovenija do večjih premikov, naj bi potrjevala tudi informacija, da je odgovorna urednica informativnega programa Jadranka Rebernik znova bolniško odsotna, za začasno nadomeščanje pa naj bi imenovala Rajka Geriča, ki je bil pred dnevi imenovan za urednika informativnega programa SLO 2.

V nasprotju s poklicnimi merili

Novinarji RTVS ne pomnijo, da bi medijska hiša nacionalnega pomena kdaj v preteklosti protestne shode civilne družbe v živo prenašala na katerem koli od treh televizijskih kanalov. Podpredsednica sveta delavcev RTVS in nekdanja varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev Ilinka Todorovski je prepričana, da je odločitev vodstva TV Slovenija v nasprotju s poklicnimi merili in načeli novinarske etike. Ker pri spremljanju tovrstnih dogodkov obstaja velika nevarnost manipulacij, je v priporočilih za delo novinarjev RTVS najti opozorilo, naj uredniki in novinarji RTVS nikogar zunaj medijske hiše ne obveščajo o spremljanju dogodkov, kajti napoved lahko vpliva na obisk in namere organizatorjev. Novinarji morajo namreč ohraniti distanco do organizatorjev in demonstrantov. Ključno pri tem pa je, da je treba pri poročanju o uličnih protestih in demonstracijah upoštevati, da javne dogodke načrtujejo in pripravljajo zato, da bi mediji o njih poročali.

Po naših informacijah bo urednik prenosa vršilec dolžnosti urednika spletnega portala MMC Igor Pirkovič, neposredni prenos pa naj bi v živo komentirala novinarka Vida Petrovčič. Vodstvo TVS naj bi v ta namen zagotovilo več kamer in tehničnih ekip, ki bodo poskrbele za nemoten in neposreden prenos shoda, ki ga organizira nekdanji poslanec SDS Pavel Rupar. Ta zavrača politično ozadje dogodka.

Priporočamo