Svet RTV Slovenija bo danes odločal o predsedniku uprave RTV Slovenija, ki bo skupaj s še dvema članoma uprave in delavskim direktorjem nadomestil dosedanjega vršilca dolžnosti generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha. Da sta se prijavila na razpis za to mesto, sta novinarjem potrdila znani televizijec Zvezdan Martič in urednik na TV Slovenija Rajko Gerič, neuradno pa so kandidati za predsedujočega še direktor Centra urbane kulture Kino Šiška Simon Kardum, strokovnjak za informatiko in telekomunikacije Miha Krišelj ter nekdanji pomočnik prejšnjega generalnega direktorja RTV Slovenija Igorja Kadunca Peter Dular.

Negotov izbor

Na seji, ki se bo predvidoma začela ob 15. uri, se bodo najprej odvile predstavitve kandidatov, nato pa bo potekalo glasovanje. Za izvolitev bodo kandidati potrebovali absolutno večino, torej devet svetniških glasov izmed sedemnajstih.

Po naših informacijah ima največ možnosti za izvolitev Zvezdan Martič, a so poznavalci dogajanja opozorili, da devetih glasov še nima zagotovljenih. Martiča sicer njegovi sodelavci označujejo za dobrega poznavalca notranjega sistema javne radiotelevizije pa tudi za zelo delavnega in odločnega; hkrati ima kot dolgoletni uslužbenec RTV Slovenija nekaj nasprotnikov, ki so do njega kritični.

Pred svetniki bo sicer danes odprto širše vprašanje: ali je po dolgem obdobju agonije in pritiskov na zaposlene, ki jih izvaja trenutno vodstvo, nujno čim prej imenovati novega predsednika uprave izmed kandidatov, ki so se prijavili na razpis. Oziroma ali si svet RTV Slovenija, ki je bil v skladu z novim zakonom imenovan ravno zato, da bi prekinil obdobje, v katerem je v vodstvu RTVS prevladoval politični vpliv SDS in Janeza Janše, lahko privošči, da ne izbere nikogar in da razpis ponovi. Med predstavniki novinarjev je bilo včeraj slišati upanje, da bo predsednik uprave vendarle imenovan in da bo potem lahko svetu v imenovanje predlagal še dva izmed kandidatov za člane uprave. Slišati pa je bilo tudi mnenja, da se z imenovanjem danes ne bo mudilo, saj da bo uprava v vsakem primeru dopolnjena šele avgusta, ko naj bi se odvil drugi krog internih volitev delavskega direktorja. V tem primeru naj bi nova štiričlanska uprava dokončno prevzela vodenje javnega zavoda šele jeseni.

Če bo predsednik uprave vendarle izbran danes, bo glasovanje o članih predvidoma izvedeno 19. julija. Neuradno so med kandidati za člane uprave že omenjena Dular in Kardum, ki sta se prijavila za mesto predsednika in člana, nekdanji generalni direktor RTV Slovenija Marko Filli, Andrej Trček, ki je med drugim delal v multimedijskem centru MMC, odgovorni urednik Radia Maribor Robert Levstek ter sedanji v. d. generalnega direktorja Andrej Grah Whatmough. Prvi krog delavskih volitev bo izveden 25. julija, kot zapisano, pa bi se lahko zgodilo, da bi bil delavski direktor imenovan šele v drugem, avgustovskem krogu delavskih volitev. Temu bi lahko botrovala razpršitev glasov med sedanje štiri kandidate – voditeljico TV Dnevnika Jasmino Jamnik, športna novinarja Urbana Laurenčiča in Francija Pavšerja ter predsednika sveta delavcev Roberta Pajka.

Ne glede na izide glasovanj je v nadaljevanju mogoče pričakovati tudi pritožbe nekaterih neizbranih kandidatov. To sicer predvidoma ne more zaustaviti postopkov imenovanja nove uprave, lahko pa se položaji kasneje zapletejo na sodiščih.

Za poštarja ni dosegljiv

Istočasno na RTV Slovenija poteka postopek razrešitve vršilca dolžnosti generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha. Temu svet za zdaj ni mogel izročiti sklepa o postopku razrešitve, saj za poštarja očitno ni bil dosegljiv. Zato je svet sporočilo predvčerajšnjim objavil na oglasni deski na sedežu zavoda in na spletni strani RTV Slovenija. V skladu z zakonom o splošnem upravnem postopku vročitev velja za opravljeno po preteku petnajstih dni od objave, so sporočili z RTV Slovenija.

Če bo Grah Whatmough čez malo več kot dva tedna razrešen in če se bo to zgodilo pred imenovanjem nove uprave, bo predvidoma lahko svet imenoval novega začasnega vršilca dolžnosti generalnega direktorja. Kot pa je mogoče razumeti, to še ne bi pomenilo, da bi bilo potem mogoče zamenjati tudi najbolj kritične kadre, ki so na RTVS prišli pod Janševim političnim vplivom. Vršilec dolžnosti namreč lahko opravlja zgolj tekoče posle in tako ni povsem jasno, kako bi lahko na primer v. d. generalnega direktorja izpeljal zamenjavo v. d. direktorja Televizije Slovenija, nekdanjega Janševega direktorja vladnega urada za komuniciranje Uroša Urbanijo. Ta na TV Slovenija velja za osrednji vir neformalnih pritiskov na novinarje, a za razrešitev bi bilo treba Urbaniji v skladu s pravnimi standardi dokazati konkretne kršitve. To pa ne bi bilo enostavno, saj Urbanija dejanja spretno prikriva, smo slišali včeraj v zaupnih pogovorih s poznavalci dogajanja. 

Priporočamo