Že konec oktobra so dijaki in njihovi starši opozorili na neprimeren in nespoštljiv odnos ravnatelja Gregorja Pečana. Zaradi več takšnih primerov in Pečanovega poskusa posega v zasebnost otrok s preverjanjem zdravniških opravičil pri njihovih osebnih zdravnikih se je svet zavoda obrnil na šolsko inšpekcijo. Ta je dejanja obsodila in predstavnike sveta napotila na uporabo 48. člena o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Člen govori o tem, da ravnatelja imenuje in razrešuje svet zavoda.

Svet šole je začel postopek razrešitve, a ga je moral prekiniti, ker je šolska inšpekcija po Pečanovi prijavi ugotovila nepravilnosti pri imenovanju predstavnikov dijakov, sindikalnega zaupnika in enega od staršev v svet zavoda, je povedal predsednik sveta Damjan Lazar.

Svet zavoda je nato po Lazarjevih besedah poskrbel za vnovično, pravilno imenovanje sindikalnega zaupnika in predstavnika staršev, ne pa tudi dveh predstavnikov dijakov, saj morajo ti izpeljati nove volitve. Zatem je sprejel nov sklep o razrešitvi ravnatelja. Ta je imel pravico izreči se o sklepu, nakar je moralo svoje mnenje v 30 dneh podati še ministrstvo.

»Minister se je odzval pred potekom 30-dnevnega roka. V petek smo prejeli pozitivno mnenje k razrešitvi ravnatelja. Na ponedeljkovi seji smo mnenje ministrstva predstavili svetu zavoda, ta pa je nato soglasno izglasoval razrešitev ravnatelja Pečana,« je za Dnevnik povedal Lazar.

Pečan je odločitev pričakoval

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je po naših neuradnih informacijah v mnenju zapisal, da se strinja z zapisi šolske inšpekcije, ki je obsodila neprimerno komunikacijo ravnatelja in ocenila, da ne sodi v šolski prostor. Posebej je izpostavil neprimerno ravnanje z dretjem, vpitjem, žuganjem in žaljenjem učencev.

Ravnatelj Gregor Pečan je povedal, da o dogajanju še ni bil obveščen. »To sem pričakoval. Bili so vnaprej odločeni. Nikoli nisem bil pod inšpekcijskim nadzorom,« je dejal in dodal, da je bilo več prijav šolskemu inšpektoratu, vendar ni bilo nobenega inšpekcijskega postopka. Povedal je, da je prvi postopek na šoli potekal, ko je prijavo zaradi nezakonitega imenovanja članov sveta zavoda podal sam. V mnenju, ki ga je podalo ministrstvo, pa je po Pečanovi oceni zgolj prepis informacij, ki jih je ministru podal svet zavoda.

Svet zavoda, ki se mu z današnjim dnem izteka mandat, je za vršilca dolžnosti ravnatelja predlagal nekdanjega ravnatelja Tomaža Markoviča. Funkcijo bo opravljal do imenovanja novega ravnatelja.

Za neprimeren odnos vedeli tudi na ministrstvu

Po poročanju Dnevnika je imel ravnatelj Gregor Pečan težave zaradi neprimernega odnosa že na nekdanji šoli v Dolu pri Ljubljani. Več učiteljic nam je zaupalo, da jih je ravnatelj otipaval in jim postavljal vprašanja s spolno konotacijo. »Ravnatelj me je večkrat vabil v pisarno. Delil je sladkarije in dobronamerne nasvete. Začel me je otipavati. Večkrat me je prijel za prsi, mednožje ali pa me udaril po zadnjici. Na začetku sem od jeze in sramu popolnoma zmrznila, on pa je postajal vedno bolj predrzen. Otipavanje se je nadaljevalo po hodnikih, v zbornici in celo učilnici,« je povedala ena od učiteljic.

Ravnatelj je učiteljice, ki so se mu poskušale upreti, začel ovirati pri njihovem delu. Nekaterim je onemogočal dodatno izobraževanje, druge pa opominjal, naj bodo hvaležne, da še imajo službo. Poleg tega jim je znižal oceno delovne uspešnosti. Policija je v zvezi s tem vodila predkazenski postopek, ki se je zaključil z oddajo poročila tožilstvu.

Pečanova odvetnica Rosana Lemut Strle je dejala, da ravnatelj v tej zadevi ni bil nikoli zaslišan, prav tako ni bila vložena kazenska ovadba. »Iz prijav, ki so bile dane, tudi ni izhajalo, da bi bil potreben predkazenski postopek. Ta tudi nikoli ni bil sprožen,« je povedala. Na težave z neprimerno komunikacijo ravnatelja so opozorili še v sindikatu SVIZ in Združenju ravnateljev Slovenije. 

Priporočamo