V začetku šolskega leta je ravnatelj Gimnazije in srednje šole Kočevje (GSŠK) Gregor Pečan uvedel spremembe, ki so zmotile tako dijake kot njihove starše. Obregnili so se tudi ob njegov nespoštljiv odnos in komentarje o vzgoji ter očitke o nadpovprečnem številu izostankov. Po naših informacijah je več pritožb zoper ravnatelja prejel tudi svet zavoda GSŠK. Starši so se obrnili na inšpektorat za šolstvo, ki pa vztraja, da ima največ možnosti za ukrepanje svet zavoda.

Na pobudo ravnatelja je prejšnji teden na šoli potekal inšpekcijski postopek, v katerem je bilo ugotovljeno, da so bile volitve predstavnikov v svet zavoda nezakonite. »V inšpekcijskem nadzoru, ki je bil izveden na mojo pobudo, je inšpektorica ugotovila kup nezakonitosti v delu sveta zavoda. Ta pa se na njene ugotovitve ne odziva,« je povedal Pečan.

Volitve so zato ponovili, v svet pa še niso vključili predstavnikov dijakov, ki jim po pravilniku pripadata dve mesti. Svet zavoda je nato sprožil postopek za razrešitev ravnatelja, pri čemer so zaradi težav z vročanjem pošte najeli tudi detektiva. Kot je pojasnil Pečan, pošte do včeraj še ni prejel. So pa ga v vmesnem času v skupnem odprtem pismu podprli nekateri zaposleni na GSŠK, ki so med drugim zapisali, da svet zavoda pozivajo k ponovnemu premisleku in konstruktivnemu reševanju zadev.

Odgovornost oceni tudi ministrstvo

Nasprotno se je na dogajanje v Kočevju odzval sindikat SVIZ, ki je v pismu svojim članom zapisal, da se v primeru podanih določenih kršitev na podlagi očitkov ravnatelj razreši in začne postopek ugotavljanja odgovornosti. Pojasnili so, da naj bi bil v času postopkov poleg dijakov in staršev številnih pritiskov deležen tudi sindikalni zaupnik na šoli, kar je ravnatelj v pogovoru zanikal.

- 30.03.2015 - Gregor Pečan, ravnatelj OŠ Janka Modra iz Dola pri Ljubljani in novi predsednik Združenja ravnateljic in ravnateljev osnovnih in glasbenih šol//FOTO: Tomaž Skale

Gregor Pečan, ravnatelj Gimnazije in srednje šole Kočevje: »Svet zavoda izvaja vse aktivnosti v smeri moje razrešitve. Tudi druge obtožbe se pojavljajo v javnosti, ker me hoče svet razrešiti pred 15. januarjem, ko mu poteče mandat.«

SVIZ je z dogajanjem seznanil tudi ministra za šolstvo Vinka Logaja in ga zaprosil za sestanek. »Ogorčeni smo nad tem, da oseba, ki se ji očitajo takšna ravnanja s strani tako velikega števila ljudi, ravnateljuje šoli. Gre za šolo, ki je za kočevsko regijo eksistencialnega družbenega pomena, zaradi Pečana pa smo slišali za več namer izpisa,« so še zapisali. V postopku razrešitve ravnatelja je sicer predvideno, da svojo oceno poda tudi ministrstvo, zato si v sindikatu prizadevajo, da bi se z ministrom sestali čim prej. Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje so prejem prošnje potrdili.

Starši so med drugim ravnatelju očitali, da je v Kočevje prišel zgolj zaradi poznanstva z nekdanjim županom Vladimirjem Prebiličem, kar je slednji zanikal. »Ravnatelj je na šolo prišel prek uradnega razpisa. Zdi pa se mi škoda, da se glede na to, koliko je občina vlagala v razvoj šole, dogajajo takšne stvari. Mislim, da bi morali obe strani umiriti strasti,« je dejal.

Z neprimernim odnosom ravnatelja je bil sindikat SVIZ seznanjen že pred leti, ko je Gregor Pečan opravljal funkcijo ravnatelja na osnovni šoli Janka Modra v Dolu pri Ljubljani.

Za službo naj bodo hvaležne

Z neprimernim odnosom ravnatelja je bil sindikat SVIZ seznanjen že pred leti, ko je Gregor Pečan opravljal funkcijo ravnatelja na osnovni šoli Janka Modra v Dolu pri Ljubljani. »Težaven je bil predvsem avtoritativen odnos do kolektiva ter spravljanje tistih, ki se s tem niso strinjali, v podrejeni položaj. Povzdignjen glas, nadiranje, žuganje s kazalcem, tudi v smeri prekinitve delovnega razmerja,« so pojasnili.

Svoje izkušnje so za Dnevnik predstavile tudi nekdanje zaposlene na osnovni šoli, katerih imena hranimo v uredništvu. »Redno so se dogajali klici v njegovo pisarno, tam pa neprimerne čestitke in komentarji. Ves čas je izkoriščal bližino in se nas dotikal, božal. Pazil pa je, da tega ni počel pred drugimi. Nekatere je tudi poljubljal in opozarjal, naj bodo hvaležne, da imajo službo,« so nam zaupale. Z dogodki so seznanile predstavnike SVIZ, kjer so nam potrdili, da so prejeli informacije o stiskah posameznic zaradi neželenega vedenja s spolno konotacijo. O tem so obvestili šolski inšpektorat, a niso želeli, da bi ta podal prijavo na policijo. Zaposlene se namreč niso odločile za prijavo, ker jih je skrbelo, da bi izgubile službo, ali pa preprosto niso hotele s tem obremenjevati svojih družin.

Inšpektorat opravil nadzor

Šolski inšpektorat je o dogajanju obvestil tudi pristojno ministrstvo, kjer so nam potrdili, da so v zvezi z omenjenim dogajanjem na OŠ Janka Modra že leta 2021 prejeli dva anonimna zapisa. »Ministrstvo je glede na opis oba dokumenta odstopilo v obravnavo pristojnim institucijam, in sicer policiji ter inšpektoratu za delo,« so pojasnili.

Na inšpektoratu za delo so nam potrdili, da so leta 2021 opravili nadzor na osnovni šoli Janka Modra. »Glede varovanja dostojanstva delavcev pri delu, kot ga določa 47. člen zakona o delovnih razmerjih, je bilo ugotovljeno, da ima šola sprejet interni Dogovor o preprečevanju in odpravljanju posledic mobinga, s katerim so določeni ukrepi za preprečevanje mobinga in zaščito dostojanstva delavcev, delavci pa se s sprejetimi akti seznanijo ob podpisu pogodbe o zaposlitvi,« so pojasnili. Niso pa v nadzoru takrat odkrili nobene kršitve varovanja dostojanstva. Na policiji so nam potrdili, da so leta 2021 prejeli prijavo ministrstva za vzgojo in izobraževanje in na podlagi tega vodili predkazenski postopek. »Po zaključku preiskave je bilo na okrožno državno tožilstvo podano poročilo,« so pojasnili.

Ravnatelj Gregor Pečan tega dogajanja ni želel podrobneje komentirati. »Svet zavoda izvaja vse aktivnosti v smeri moje razrešitve. Tudi druge obtožbe se pojavljajo v javnosti, ker me hoče svet razrešiti pred 15. januarjem, ko mu poteče mandat,« je dejal. 

Priporočamo