V Zbornici kliničnih psihologov se zavzemajo za sprejem zakona o psihosocialnem svetovanju, ki bi bilo namenjeno ljudem v stiskah, ki nimajo duševnih motenj in bolezni. »Zakon bi moral določiti kakovostne svetovalne pristope in tehnike za varne oblike svetovanja ter postaviti kriterije in standarde za izvajalce izven zdravstva, s katerimi bi dobrim svetovalcem zagotovili ustrezne pogoje za opravljanje dejavnosti in odpravili šarlatanstvo,« so zapisali. Želijo si tudi ustreznega vrednotenja psihoterapije na Zavodu za zdravstveno zavarovanje, saj so prepričani, da je zdaj psihoterapevtsko delo vrednoteno dokaj nizko, kar pomeni problem za številne izvajalce predvsem na primarnem nivoju zdravstvene oskrbe, ki tako dajejo prednost drugim storitvam, saj ne morejo doseči kriterijev, ki jih postavlja zavarovalnica. »V Zbornici kliničnih psihologov si želimo, da bi sedanjo zdravstveno zakonodajo dopolnili z določitvijo standardov in normativov dodatne edukacije iz psihoterapije za vse poklicne profile, ki izvajajo psihoterapijo v javnem zdravstvu ali kot zasebni izvajalci zdravstvene dejavnosti,« so pojasnili.

Združevanje v zbornico
bi bilo obvezno

»Naš predlog zakona predvideva obvezno združevanje psihoterapevtov v zbornico, kot stanovsko zastopnico in predstavnico poklicnih interesov psihoterapevtov, skrbnico razvoja in napredka psihoterapevtske stroke ter varuhinjo javnega interesa na področju skrbi za duševno zdravje posameznikov in družbe kot celote,« je povedal predstavnik Univerze Sigmunda Freuda Miran Možina. Predstavniki psihoterapevtov se zavzemajo za to, da bi zbornica odgovarjala za strokovne izpite, ki bi vodili do pridobitve naziva psihoterapevt, ter spremljala dogajanje med klienti in psihoterapevti glede na vnaprej določen kodeks. Podobne zahteve imajo v Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo, kjer pa si prizadevajo, da bi nova zbornica lahko potrdila tudi že akreditirane programe, ki so verificirani že v sklopu evropskih in drugih mednarodnih organizacij.

Predstavnike psihoterapevtov v delovni skupini podpirajo tudi na Teološki fakulteti. Član delovne skupine in predstavnik fakultete Robert Cvetek je prepričan, da kvalitetno urejanje in nadzorovanje področja psihoterapije v Sloveniji brez zbornice ni mogoče. Pri tem poudarja pomen načela enakopravnega predstavništva pri upravljanju zbornice, ki bi moralo zagotoviti sodelovanje fakultet in izvajalcev ustreznega izobraževanja s področja psihoterapije ter reprezentativnih civilnodružbenih organizacij psihoterapevtov, strokovna telesa pa bi morala delovati v skladu z načeli strokovnosti in znanstvenoraziskovalne utemeljenosti, nepristranskosti, nediskriminacije, enakopravne in raznolike zastopanosti ter iskanja sodelovanja in strokovnega konsenza. 

Priporočamo