Na več sestankih predstavnikov obeh resorjev so uskladili zahteve zdravstvene stroke glede namenske uporabe helikopterja za potrebe zdravstva. Te primarno zajemajo reševanje enote helikopterske nujne medicinske pomoči, kamor spada tudi reševanje s pomočjo elektromotornega vitla na težko dostopnih terenih ter nujne sekundarne prevoze pacientov med bolnišnicami, kamor sodi tudi prevoz kritično bolnih otrok z inkubatorji.
Na zdravstvenem ministrstvu so poudarili, da je vsebina razpisa po njihovi oceni primerna za zagotavljanje vseh naštetih operativnih nalog, ki jih bosta namenska helikopterja izvajala in spadajo v področje nujne zdravstvene oskrbe.
V NSi so dopoldne zaradi sumov negospodarnega nakupa namenskih helikopterjev za nujno medicinsko pomoč predstavili zahtevo za sklic nujne seje parlamentarne komisije za nadzor javnih financ. Razpis za nakup dveh helikopterjev za HNMP je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Izrazili so tudi sum, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika.
"Po dolgih letih, celo desetletjih Slovenija kupuje namenska helikopterja za HNMP, kar je pohvalno, in verjamemo, da se ljudje, ki potrebujejo pomoč, ne sprašujejo, katero ministrstvo jih nabavlja," pa so se na očitke NSi v sporočilu za javnost odzvali na ministrstvu za notranje zadeve.
Policija: Helikopterja bosta namenjena le nujni medicinski pomoči
"Ta dva helikopterja ne bosta uporabljena za izvajanje policijskih nalog, za izvajanje policijskih nalog ima letalska policijska enota helikopterjev dovolj," je danes poudaril vodja enote Dejan Kink.
Kink se je v izjavi za medije odzval na številne očitke, ki so se pojavili ob razpisu za nakup helikopterjev. Pojasnil je, da je 49,9 milijona evrov znesek celotnega projekta HNMP, in ne znesek javnega naročila. "Poleg nabave dveh namenskih helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči projekt vsebuje zaposlitev 28 oseb, usposabljanja, šolanja, vzdrževanje helikopterjev, izgradnjo nove baze v Mariboru, adaptacijo naše letalske baze na Brniku in kaj sem verjetno še pozabil," je povedal.
Kabina helikopterjev bo imela vso predpisano opremo. To so nosila, pritrdilna mesta za varno vpetje prenosne opreme, stacionarni kisikov sistem, vitel za dvig in spust dveh oseb, prostor za pacienta z vsaj eno zaščitno vtičnico z 12 volti. Ob tem bo opremljen za izvajanje vseh operacij po pravilih instrumentalnega letenja in za izvajanje nočnih operacij po pravilih vizualnega letenja ter z ustrezno povezavo, da bosta lahko povezana z dispečerskim centrom, je dejal.
Zahteva po osmih sedežih v helikopterju je po njegovih besedah namenjena za primer reševanja več oseb, ki niso poškodovane. Tak primer so imeli denimo med poplavami avgusta 2023. "V takih trenutkih je pomembno, da lahko rešimo v čim krajšem času čim več oseb," je dejal.
Nekateri so med očitki izpostavili tudi barvo helikopterjev. Kink je poudaril, da v EU in Sloveniji ni predpisa, ki bi predpisoval barvo helikopterjev, določa pa jo predpis policije. "Verjamemo pa, da je barva zadnja, ki je pomembna pri helikopterju, in da je osebam, ki bodo potrebne ali so potrebne naše pomoči, že danes čisto vseeno, ali prileti helikopter zelene barve ali prileti helikopter belo-modre barve, kot je naš policijski," je dodal.
Odzval se je tudi na očitek glede dobavnih rokov in zagotovil, da so pred objavo razpisa preverili trg pri obeh evropskih proizvajalcih helikopterjev in ugotovili, da je dobavni rok izvedljiv v času, kot so ga nato zapisali v naročilo. Dodal je, da so prejeli kar nekaj vprašanj proizvajalcev, prošnje za podaljšanje dobavnega roka pa ne.
Kink je spomnil, da izvajanje HNMP za letalsko policijsko enoto ni novost, saj so jo izvajali redno do leta 2018, kar pomeni tako helikoptersko nujno pomoč, prevoz inkubatorjev kot tudi sekundarne prevoze. Po tem je izvajanje prevzela slovenska vojska, vlada pa je junija lani za izvajanje HNMP ponovno določila policijo.
NSi o spornosti nakupa
Razpis za nakup dveh helikopterjev za HNMP je po prepričanju NSi namenjen zgolj dopolnitvi policijske flote. Sumijo, da so bili nekateri kriteriji v razpisu prirejeni za točno določenega ponudnika. Zaradi sumov negospodarnega nakupa pa zahtevajo sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ.
Prenosna medicinska oprema za helikopterja, ki bosta zagotavljala helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP), bo nabavljena v ločenem postopku, so sporočili z ministrstva za zdravje. V NSi so bili namreč kritični do pogojev razpisa za nakup helikopterjev, ker naj bi bila ta namenjena tudi za potrebe policije, in ne le za helikoptersko nujno pomoč.
Kot so pojasnili na ministrstvu za zdravje, bo prenosna medicinska oprema nabavljena ločeno, saj bo v lasti javnega zdravstvenega zavoda, ki mora opremo tudi ustrezno vzdrževati. "Ker v izvajanju dejavnosti HNMP delujejo trije javni zdravstveni zavodi, se bo po izbiri ponudnika namenskih helikopterjev lažje določila oprema čim bolj enotnega tipa glede na zmožnosti izbranega ponudnika," so poudarili na ministrstvu.
Pavšalno ocenjevanje, da pomoči potrebni in reševalci ne bodo nič na boljšem, je zlonamerno in škodljivo, so dodali. Poudarili so, da bosta morala biti namenska helikopterja opremljena z vrhunsko namensko opremo, saj reševalna ekipa pacienta že v helikopterju oskrbuje do prihoda v bolnišnico. Opremljena bosta morala biti tudi z vitlom, saj pri tem niso potrebni pristanek helikopterja na najbližjem primernem terenu.
Glede očitka NSi, da helikopterja ne bosta v barvah reševalnih vozil pač pa policije, pa na ministrstvu za notranje odgovarjajo, da je sklicevanje na rumeno barvo neutemeljeno in nasprotju s predpisi. Helikopterja bosta namreč del policijske flote, zato bo glede barve treba upoštevati uredbi o vozilih, plovilih, oborožitvi in posebni opremi policije.
Med očitki NSi je tudi, da helikopterja glede na razpis ne bosta imela tako imenovanih sani, pač pa kolesa, kar bo otežilo pristajanje na razmočenem terenu ali v snegu. Očitek je po navedbah ministrstva za notranje zadeve zavajajoč, saj da lahko ponudniki na razpisu ponudijo tudi helikopter s sanmi.