Policija je na specializirano državno tožilstvo podala kazensko ovadbo zoper premierja Roberta Goloba zaradi domnevnih nezakonitih pritiskov na delo notranjega ministrstva in policije. Ovadba se nanaša na kaznivo dejanje dajanja daril za nezakonito posredovanje po drugem odstavku 264. člena kazenskega zakonika. Bobnarjeva je namreč po odstopu s funkcije konec leta 2022 komisiji za preprečevanje korupcije in tožilstvu naznanila očitke o političnih pritiskih na policijo. »Da bi jaz ostala ministrica, bi moral nekdo izgubiti službo,« je med drugim povedala pred preiskovalno komisijo DZ. Golob je včeraj napovedal, da bo očitke zavrgel po pravni poti. »Ne gre za vmešavanje v delo policije, ampak za politični boj užaljene političarke, ki se ga gre Tatjana Bobnar vse od njenega odstopa pred dvema letoma.«
Premier je glede sporne komunikacije z Bobnarjevo v parlamentu dejal, da je šlo za pogovor dveh politikov med seboj, in navrgel, da je bila prav nekdanja notranja ministrica v obdobju pred volitvami tista, ki se je želela dobiti z njim. »Bobnarjeva je bila tista, ki se je še pred volitvami, v času ko je bila zaposlena na policiji, želela dobiti z mano. Dvakrat je bila pri meni na lastno pobudo in mi govorila o seznamu janšistov, ki jih bo očistila iz policije, če bo le dobila priložnost, da postane ministrica.«
Bobnarjeva zavrnila besede Goloba
»Te dni minevajo tri leta od zaplinjanja Ljubljane in najhujšega teptanja človekovih pravic v zgodovini samostojne Slovenije. Pri tem je najbolj bizarno, da sem ravno jaz edini politik, ki je bil v tem času ovaden, ker naj bi se vtikal in vmešaval v delo policije,« je še bil ogorčen Golob, ki verjame, da bo tako kot v primeru obtožb o vmešavanju v aretacijo ruskih vohunov, »ki so se izkazale za izmišljotine in laž«, lahko zavrnil očitke tudi v drugih primerih. Tatjana Bobnar je besede premierja zavrnila kot laži in poudarila, da stoji za svojimi besedami. Vztraja, da sta z Lindavom ves čas govorila resnico. »Če predsednik vlade in neke stranke govorijo, da z mano bije politični boj, potem ko nisem več aktivna v politiki in sem le svetovalka, gre nekomu res za nohte.« Preko Odvetniške družbe Švab & Štepec je sicer še sporočila, da je kazensko ovadbo podal državni organ, kar da ni enako prijavi ali ovadbi fizične osebe. »Kazenska ovadba policije je plod vodenja predkazenskega postopka z zbiranjem obvestil, pridobitvijo izjave osumljenega in prič ter zbiranja drugih dokazov.«
V SD in Levici za zdaj zadržani
V obeh manjših koalicijskih partnericah poudarjajo, da morajo zdaj pristojni organi opraviti svoje delo. »Premier je danes prva pojasnila naši koordinatorki Asti Vrečko že dal. Na tej točki nimamo dovolj podatkov, da bi se lahko do tega opredelili,« je izjavil podpredsednik vlade in minister za delo Luka Mesec. Od premierja pričakuje, da bo širši koaliciji pojasnil, kaj se dogaja. Dodal je, da je vsak politik odgovoren za lastno kredibilnost in verodostojnost, zato mora sam presoditi, do kdaj lahko še kredibilno opravlja svoje dolžnosti.
»Ključno je, da neodvisni preiskovalni organi opravijo svoje delo strokovno in avtonomno. Ovadba zoper predsednika vlade odpira pomembna vprašanja, zato se bomo o zadevi pogovorili v stranki,« so prav tako še zadržani v SD. V stranki menijo, da ovadba že sama po sebi deluje slabo, a da je treba počakati na nadaljnje ugotovitve pristojnih organov. Potem ko se bodo pogovorili o tem interno, bodo debato po potrebi odprli tudi na ravni koalicije. Tožilstvo lahko sicer ovadbo zavrže, lahko jo da v dopolnitev policiji, lahko vloži zahtevo za sodno preiskavo ali pa vloži neposredno obtožbo.
Opozicija: Premier se zapleta v izjavah
Bolj kritični so v opoziciji. V NSi po kazenski ovadbi zoper premierja in njegovem prvem odzivu ocenjujejo, da se Robert Golob zaplete vsakič, ko stopi pred kamere. »Po enem letu bi pričakovali, da bo po obremenilnem pričanju Bobnarjeve v skladu z obljubami stopil pred kamere in povedal svojo resnico. Govorimo o premierju in ne o predsedniku krajevne skupnosti. Nedopustno je, da si eno leto ne vzame časa za pojasnila glede očitkov in da se je kot najvišji predstavnik politične oblasti mešal v delo in kadrovanje policije,« je bila neposredna podpredsednica in poslanka krščanskih demokratov Vida Čadonič Špelič.
Goloba je tudi pozvala, naj vendarle priča pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje sume nedopustnega političnega vmešavanja v delo policije in drugih državnih organov. Premier je včeraj dejal, da bo pričal, ko dobi vabilo. Čadonič Špelič, ki je tudi članica komisije, pa je predsednika komisije včeraj pozvala, naj premierja povabi na zaslišanje. »Glede na to, da predsednik komisije prihaja iz Svobode, to pomeni, da je premier krivdo za to, da še ni bil zaslišan, prevalil na člana lastne stranke. Če bi si tako zelo želel pričati, bi se to seveda že lahko zgodilo,« je bila ostra Čadonič Špelič.