Na enega izmed oktobrskih petkov se je več mladoletnih dijakov zvečer družilo na ploščadi ob Metelkovi ulici. Pili so tudi alkohol in s tem vzbudili pozornost več policistov, ki so na območju Metelkove opravljali nadzor s področja preprodaje prepovedanih drog na tem območju in drugih morebitnih kaznivih dejanj.
Med nadzorom so postali pozorni tudi na skupino mladoletnikov, ki je sedela v bližini etnografskega muzeja in imela pri sebi steklenico vodke in nekaj pločevink piva. Policisti so v nekem trenutku opazili, »da je mlajša ženska z desno roko podala odprto steklenico z napisom borzoi vodka po videzu sodeč še mlajšemu fantu, ki je steklenico s svojo desno roko prijel in iz nje naredil več požirkov«, kot so policisti opisali enega izmed šestih sorodnih prekrškov, zaradi katerih ima v teh dneh obravnave na sodišču šest mladoletnikov, ki so si med seboj podajali alkoholno pijačo.
Na ljubljanski policijski upravi so nam potrdili, da so zoper šesterico podali obdolžilni predlog na ljubljansko okrajno sodišče, in sicer po določilu zakona o omejevanju porabe alkohola, ki pravi: »Kdor omogoči osebi, mlajši od 18 let, pitje alkoholne pijače na javnem mestu ali ji ponudi alkohol na javnem mestu, da bi ga pila, ali ji kako drugače omogoči, da pije alkoholno pijačo na javnem mestu, se za prekršek kaznuje z globo 250 evrov.«
»Pretirana interpretacija zakona«
Zgolj pitje alkohola, tudi če ga pijejo mladoletniki, samo po sebi sicer ni prekršek, tako imenovani Kebrov zakon, ki je leta 2003 zaostril dostop do alkohola in bil kasneje še enkrat noveliran, pa med drugim prepoveduje prodajanje in ponujanje alkoholnih pijač mladoletnikom. V kazenskih določbah predpisuje visoke kazni (od 4000 do 33.000 evrov) za pravne osebe, po zgoraj citiranem določilu pa je predvidena kazen tudi za fizične osebe, ki mladoletnikom omogočijo pitje alkohola na javnem kraju. Čeprav naj bi s tem določilom preprečevali predvsem to, da polnoletni za mladoletne kupijo alkohol ali jim ga kako drugače ponudijo, na policiji tolmačijo, da je prekršek tudi, če ena mladoletna oseba drugi ponudi alkohol. Kot pojasnjujejo, so mladoletni, ki so že dopolnili 14 let, po zakonu o prekrških prav tako odgovorni za prekršek. Če so stari od 14 do 16 let, jim lahko sodišče sicer izreče zgolj vzgojne ukrepe (ukor, različna navodila in prepovedi …), tudi starejšim mladoletnikom pa se lahko globa izreče le izjemoma.
Ker policija zakonska določila tolmači zelo dobesedno in strogo ter posledično ne kaznuje zgolj odraslih, ki priskrbijo alkohol mladoletnikom, smo za pomoč pri razumevanju namena sporne določbe zaprosili tudi očeta zakona o omejevanju porabe alkohola, nekdanjega zdravstvenega ministra Dušana Kebra. »Ta kazenska določba je vsebinsko vezana na odrasle. Mislim, da takrat z zakonom nikakor nismo imeli v mislih, da bi kaznovali tudi mladoletne. Morda bi morali res v zakon eksplicitno napisati, da se kaznuje odrasla oseba, ki mlajšim od 18 let ponudi oziroma omogoči pitje alkoholnih pijač. Pri pisanju zakonov se vedno kaj izmuzne, res pa je, da na koncu zakone interpretirajo pravniki. Mislim pa, da je to pretirana interpretacija zakona,« razmišlja Keber, ki je ministrstvo za zdravje vodil med letoma 2000 in 2004.