Zakon o dolgotrajni oskrbi iz časa Janševe vlade se je v praksi izkazal za neizvedljivega. Vlada Roberta Goloba je zato sprejela novelo zakona, v katero so vključili dodatnih 30 milijonov evrov za že dogovorjeni dvig plač in spremembe kadrovskih normativov v domovih starejših občanov. S tem naj bi preprečili znatne podražitve oskrbnin, a je nato novelo z referendumsko pobudo blokirala stranka SDS. Minister za delo, družino in socialne zadeve Luka Mesec je opozoril, da bi se lahko oskrbnine jeseni zaradi tega zvišale tudi za petino. Preverili smo, ali to drži.

Ocene o podražitvah zelo različne

»O zvišanju oskrbnin se bomo odločali konec septembra, marca prihodnje leto pa je na vrsti redno usklajevanje cen. Pričakujemo največ 10-odstotni dvig, zato menimo, da je ocena podražitev pretirana,« je povedala direktorica Doma upokojencev Center Ljubljana Zlata Marin. »Podražitev ne načrtujemo,« pa so sporočili iz doma Medic HOTEL, kjer imajo koncesijo. Prokurist Viktor Trojer je pojasnil, da energetska kriza na njihovo poslovanje ne vpliva, saj je bil objekt zgrajen kot energetsko varčen, pri čemer so že pred leti z ogrevanja na kurilno olje prešli na biomaso.

Drugače je v Domu upokojencev Kranj. Direktorica Nadja Gantar je potrdila oceno ministra, da bi se cene oskrbe lahko dvignile za dvajset odstotkov. Da bodo ob tako visokih podražitvah na vseh področjih brez pomoči prisiljeni v izredno uskladitev cen, so povedali tudi v domu Ljubljana Bežigrad. Natančne ocene stroškov nimajo. Da podražitev pričakujejo, vendar preračuna še niso naredili, so sporočili tudi iz Doma upokojencev Sežana. V Deosu, ki upravlja več zasebnih domov s koncesijo, pa so povedali, da je za oceno o dvigu cen s septembrom še prezgodaj. »V tem trenutku ne moremo izključiti niti možnosti, da ministrstvo vendarle zagotovi potrebna sredstva in tako do dviga cen sploh ne bo prišlo.«

Možne tri izredne uskladitve cen

Glede na različne odgovore smo ministrstvo za delo vprašali, kako so pripravili oceno podražitev. Navedli so, da bi lahko v naslednjih mesecih prišlo do kar treh izrednih uskladitev cen oskrbnin. Prvič zaradi dviga stroška storitve, zlasti podražitev energentov in hrane, ki ga izvajalci niso mogli v celoti uveljaviti v marčevski redni uskladitvi cen. Drugič zaradi septembrskega dviga stroška dela iz naslova dodatnega kadra zaradi spremenjenih kadrovskih normativov in tretjič zaradi prenehanja financiranja višjih stroškov dela, ki je z aneksom h kolektivni pogodbi na podlagi zakona o dolgotrajni oskrbi predvideno le do konca leta.

Povprečna cena za oskrbo prve kategorije v javnih zavodih po podatkih ministrstva ta trenutek znaša 21,09 evra, pri koncesionarjih pa 25,99 evra na dan. Oskrba četrte kategorije, ki jo na primer potrebuje stanovalec z demenco, pa 34,8 oziroma 38,95 evra na dan. V Sindikatu upokojencev Slovenije (SUS) v luči podražitev opozarjajo, da se političnih iger ne sme uprizarjati na plečih starejših. »Verjamemo, da vlada ne bo dopustila povišanja cen v domovih za starejše. Govori se o 20- do 30-odstotnem povečanju; povprečne cene v javnih domovih za oskrbo prve kategorije v dvoposteljni sobi znašajo okoli 700 evrov na mesec, za oskrbo druge kategorije prek 800 evrov, za oskrbo tretje kategorije pa več kot 1000 evrov na mesec. Podražitve bi torej znašale od 150 do 200 evrov in več,« je opozorila predsednica SUS Francka Ćetković. »In če povemo, da je junija letos 60 odstotkov oziroma 315.000 upokojencev prejelo pokojnino do 800 evrov, je jasno, da so takšne podražitve nesprejemljive.«

Podražitve bi krili svojci in občine

Ćetkovićeva je dejala, da bi podražitve znatno znižale standard stanovalcev in da bi večini morali za oskrbo doplačevati otroci, ki so pogosto tudi sami v finančni stiski. Če stroška domskega bivanja ne zmorejo pokriti niti svojci, bivanje sicer doplača občina. »Stanovalec, ki mu namestitev plačuje občina, dobi za nujne potrebe le žepnino, ki seveda ne zadostuje, da bi lahko dostojno živel. Zato na vratih domov srečujemo stanovalce, ki prosijo za drobiž za kavico ali kaj podobnega,« je še izpostavila sogovornica. V sindikatu upokojencev od vlade ne glede na blokado zaradi referenduma pričakujejo rešitve za zajezitev podražitev.

Na ministrstvu pravijo, da so na vladno delovno skupino za blaženje energetske in prehranske draginje že naslovili dopis, da se vsem izvajalcem socialnovarstvenih storitev z nastanitvijo v javni mreži in namestitvenim socialnovarstvenim programom, ki so sofinancirani na podlagi vsakoletnega javnega razpisa, zagotovi financiranje razlike v strošku med lanskoletno in letošnjo povprečno ceno energentov. Prav tako so vladni delovni skupini predlagali financiranje razlike cen živil. Omenili so še, da je vlada že sprejela ukrepe za blaženje dviga cen zemeljskega plina in električne energije.

Priporočamo