"Slovenski vojaki v tujini skrbite, da bi vsi lahko živeli v mirnejšem in varnem okolju," je dejala Pirc Musar, ki je vojake nagovorila skupaj z obrambnim ministrom Borutom Sajovicem in načelnikom Generalštaba Slovenske vojske, generalpodpolkovnikom Robertom Glavašem. Pri tem po njenih besedah pomagajo lokalnemu prebivalstvu, usposabljajo varnostne sile, skupaj z zaveznicami odvračajo potencialne grožnje ter krepijo institucije in strukture na različnih območjih. "S tem se v svetu zmanjšujejo napetosti, krepijo demokratični procesi in institucije - da bi lahko vsi živeli v mirnejšem in varnejšem okolju," je še dejala vrhovna poveljnica naših oboroženih sil.

Največ vojakov na Kosovu in Slovaškem

Slovenska vojska (SV) ima sicer na misijah v tujini trenutno 303 pripadnike, Največ jih je na Kosovu, 105, veliko jih je tudi na Slovaškem, kjer jih 98 deluje v okviru večnacionalne skupine zveze Nato.

Misije Slovenske vojske

   

Zmanjševanja vojakov na misijah trenutno SV ne načrtuje, je pa "v prihodnjem obdobju predvideno postopno in delno povečanje sodelovanja na Zahodnem Balkanu in v Latviji, prav tako je načrtovana vključitev pripadnikov Slovenske vojske v mirovno operacijo Združenih narodov Unficyp na Cipru," sporočajo z Ministrstva za obrambo.

Največ je slovenskih vojakov je bilo sicer na misijah mleta 2007, ko smo prvič na kosovsko operacijo KFOR napotili tudi bataljon s 600 pripadniki, ki je prevzel lastno območje odgovornosti in imel v svoji sestavi tudi enoto pripadnikov zavezniške vojske.

Precej višje plače kot doma

Sodelovanje na misijah v tujini se sicer pripadnikom SV-ja finančno precej izplača, saj zaslužijo precej več kot doma. Poleg svoje plače dobijo namreč, seveda glede na čin ali naziv, dodatke za nevarnost območja, nevarne naloge, posebne pogoje bivanja in delovanje ter dodatke za vodenje in poveljevanje. Tako vojak na misiji v povprečju zasluži 3654 evrov, podčastnik 4379 evrov in častnik 5533 evrov bruto. Najvišje so plače na misiji na Slovaškem in v Iraku, kar je posledica nalog pripadnikov.

Triglav trenutno na popravilu

Slovenija je v preteklosti na misije poslala tudi bojno ladko Triglav, ki pa je trenutno na remontu, a bo po popolni prenovi lahko na voljo za sodelovanje v kakšni mednarodni pomorski operaciji ali misiji. Triglav je bil predvsem aktiven pri pomoči iskanja nezakonitih prebežnikov, ki so iz afriških obal s čolni in ladjami prečili Sredozemsko morje proti Italiji.

Priporočamo