Danes smo v državnem zboru slišali podrobnosti načrta o tem, kako bodo poslanci izvedli popoln preobrat glede referenduma o gradnji Jek 2, ki naj bi ga izvedli 24. novembra. Državni zbor je sicer odlok o referendumu o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo z veliko večino sprejel 10. oktobra. V SDS so nato na začetku tega tedna, torej še ne dva tedna po sprejetju odloka, predlagali preklic posvetovalnega referenduma. Temu so se pozneje priključili tudi v koaliciji. Spomnimo, da so parlamentarne stranke z izjemo Levice in še nekaterih poslancev pri referendumu vztrajale kljub pomislekom številnih organizacij, ki so že v procesu priprave referenduma mesece opozarjale na nepravilnosti, pomanjkanje podatkov o gradnji, sugestivno zastavljeno referendumsko vprašanje ter na netransparenten in nevključujoč proces vodenja projekta JEK2.

Kako bodo to storili? Ker odloka ni mogoče preprosto razveljaviti z umikom zahteve za razpis referenduma, je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič danes v parlamentu pojasnila, da lahko poslanci posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem prekličejo z novim odlokom. »Umik zahteve za razpis referenduma potem, ko je DZ že odločil o zadevi, ni mogoč. Je pa možna druga pravna pot. Državni zbor lahko sprejme odlok o prenehanju veljavnosti prej sprejetega odloka,« je pojasnila. Takšen predlog so nato danes poslanske skupine, ki so predlagale posvetovalni referendum o projektu nove nuklearke v Krškem, v državnem zboru tudi vložile.

Izigravanje volje ljudstva

Kakšen je postopek? Državni zbor po vložitvi predloga odloča tako kot pri vseh drugih predlaganih aktih. Po pojasnilih Urške Klakočar Zupančič bi se lahko ta predlog na dnevnem redu seje kolegija predsednice DZ znašel že danes. Nato naj bi, prav tako danes, sledila obravnava na seji matičnega delovnega telesa. Poslanci naj bi novi odlok v zadnjem koraku sprejeli na izredni seji v četrtek, to je jutri. Zakaj takšna naglica? Ker se mudi. Opravila za izvedbo referenduma so namreč že stekla, v petek bi se morala začeti tudi referendumska kampanja. Nastali so tudi nezanemarljivi stroški. Državna volilna komisija sicer danes še ni mogla postreči z zneskom, a je opozorila na plačilo dela volilnih organov. Stroški so že nastali tudi z izvedenimi informacijskimi storitvami za vzpostavitev vlog za druge načine glasovanja na spletnem portalu eUprava.

In kaj je razlog za takšno hitenje in preklic referenduma zgolj dva tedna po sprejemu odloka? TV Slovenija je minuli četrtek v oddaji Tarča med drugim predvajala posnetek neformalnega dogovarjanja politikov glede vrstnega reda sprejemanja resolucije o dolgoročni miroljubni rabi jedrske energije in odloka o razpisu referenduma o Jeku 2, kar je bilo v nasprotju z mnenjem zakonodajnopravne službe DZ. Medijske objave in odzivi na izigravanje volje ljudstva, pri čemer so bile na posnetkih med drugim izpostavljene besede poslancev Nataše Avšič Bogovič iz Svobode in Tomaža Lisca iz SDS, so privedli do tega, da so v ponedeljek poslanske skupine, ki so se pod predlog za razpis referenduma podpisale – Svoboda, SDS, NSi in SD – umaknile podporo izvedbi referenduma. Dodajmo, da je k predlogu preklica referenduma prva pozvala SDS. Prav ta stranka pa je bila prva, ki je januarja predlagala referendum. 

Državnega sekretarja in poslance pozvali k odstopu

Po objavi posnetka neformalnega dogovarjanja politikov o hkratnem sprejetju resolucije o jedrski energiji in referendumu o Jek 2 so predstavniki civilne družbe sporočili, da zahtevajo odstop prisotnih na tem sestanku. Izjave strank glede podpore umiku referenduma so označili za sprenevedanje. »Zahtevamo, da ključni akterji izigravanja zakonodaje odstopijo, torej prvi Danijel Levičar, državni sekretar za nacionalni jedrski program, nato Nataša Avšič Bogovič, vodja poslanske skupine Gibanje Svoboda, Tomaž Lisec, poslanec SDS, in preostali poslanci, prisotni na sestanku,« je dejala Sara Kosirnik iz organizacije Greenpeace Slovenija.

Priporočamo