Agencije za varstvo konkurence po svetu so jedrne institucije tržnega gospodarstva. Odsotnost optimalnega delovanja tovrstnih agencij omogoča izkrivljanje konkurence na trgu in različne tržne mahinacije, kar se izraža z negativnimi učinki na potrošnike. Tudi poslanstvo Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK) je zagotavljanje učinkovite konkurence. AVK ima med drugim zadnjo besedo pri prevzemih podjetij, ki jih lahko celo prepreči, bedi nad konkurenčnimi razmerami na trgu in ob morebitnih kršitvah zakona o varstvu konkurence kot prekrškovni organ odloča o prekrških.

Od petih možnih članov sveta ima svet AVK od prve polovice leta 2021 le tri člane. V prejšnjem letu je Andreju Prahu potekel mandat, medtem ko je agrarni ekonomist z ljubljanske biotehniške fakultete dr. Aleš Kuhar odstopil zaradi osebnih razlogov. Od trenutnih treh članov sveta je direktor AVK Andrej Matvoz, ki mu petletni mandat poteče julija letos, preostala dva sta Franci Pušenjak in Karla Pinter, od aprila 2020 generalna direktorica direktorata za notranji trg na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, pred tem pa je na tem ministrstvu vodila pravno službo. Dalj časa nepopolna zasedba sveta AVK, ki vključuje le polovico zunanjih članov, je nenavadna.

Nizko plačilo za ogromno dela

Zaradi nizkega plačila na sejo, to obsega le nekaj deset evrov, od katerih je treba plačati še dohodnino, pri tem pa je treba na kateri od sej pregledati več sto strani strokovnega gradiva, med strokovnjaki za konkurenčnost ni pretiranega zanimanja za članstvo v svetu AVK, je pojasnil naš sogovornik, ki ni želel biti imenovan. Ob tem je poudaril, da v razvitih zahodnih državah v nadzornih organih agencij za varstvo konkurence, ki so strogo ločene od politike, sedi znanstveno-raziskovalni kader, česar za Slovenijo ne moremo reči.

Ker so se na gospodarskem ministrstvu pod vodstvom Zdravka Počivalška pred kratkim oziroma pred prihajajočimi volitvami odločili, da bodo imenovali štiri člane sveta AVK, je zelo verjetno, da bo pri izbiri kandidatov spet imela glavno vlogo politika. Preostalima dvema zunanjima članoma – Pinterjevi in Pušenjaku – se sicer mandat izteče januarja prihodnje leto.

Potem ko se je vlada z iztekom mandata članoma AVK seznanila minuli četrtek, je bil dan zatem v uradnem listu objavljen javni poziv zainteresiranim kandidatom, da kandidirajo za člana sveta AVK, pri čemer morajo vloge na gospodarsko ministrstvo posredovati v osmih dneh. Da bi bili prijavljeni kandidati izbrani za nove člane sveta AVK, jih bo moral v sklepnem dejanju potrditi državni zbor. Kadrovski postopek izbire članov je razmeroma dolgotrajen, zato naš sogovornik ocenjuje, da bodo novi člani sveta zelo težko imenovani pred volitvami.

Za presojo je potreben čas

Na gospodarskem ministrstvu so pojasnili, da minister, pristojen za varstvo konkurence (Zdravko Počivalšek, op. p.), na podlagi sklepa o ustanovitvi AVK obvesti vlado in državni zbor o izteku mandata člana sveta najpozneje šest mesecev pred iztekom mandata. »Svet svojih zakonsko določenih pristojnosti namreč ne more izvajati, če nima imenovanih dovolj članov. Zaradi neimenovanja članov v zadnjem javnem pozivu je treba čim prej imenovati nove člane, da se svetu zagotovi pogoje za izvajanje njihovih pristojnosti,« so povedali na ministrstvu.

Izkušnje iz predhodnega javnega poziva, nadaljujejo na ministrstvu, v katerem vlada državnemu zboru ni posredovala kandidatov za člane sveta v imenovanje, kažejo, da je za presojo kandidatov na podlagi kriterija strokovnosti in usposobljenosti potrebno dovolj časa. »Prav z namenom, da se zagotovi dovolj časa za ustrezno obravnavo prijavljenih kandidatov, se je vlada odločila, da izvede javni poziv tudi za dva člana sveta, ki jima mandat še ni potekel, vendar jima bo v bližnji prihodnosti,« so dodali na ministrstvu. 

Priporočamo