Državni zbor je na pobudo njegove predsednice 16. januarja pripravil posvet Za boljšo prihodnost živali, na katerem so v navzočnosti celotnega političnega vrha deževale obljube o boljši skrbi za živali. Toda v posmeh predsednici državnega zbora Urški Klakočar Zupančič, predsednici države Nataši Pirc Musar, predsedniku vlade Robertu Golobu in predsedniku državnega sveta Marku Lotriču je kmetijska ministrica Irena Šinko le tri dni pozneje v javno razpravo poslala predlog pravilnika o oskrbi tistih živali v zavetiščih, ki tam ostanejo dlje kot 120 dni in so strošek države. Uprava za varno hrano, ki sodi v pristojnost Šinkove, je v pravilnik zapisala, da bo za dnevno oskrbo mačk (za njihovo hrano in vodo) zavetiščem po novem plačevala od 20 do 40 centov, za dnevno oskrbo psov pa od 40 centov do dva evra.
20 centov za kovanje dobička?
»S predlaganimi zneski bi lahko nahranili zgolj kakšno bolho, ne pa mačke ali psa. Kot veterinarka upam, da pravilnika ni napisal veterinar. Prav gotovo pa ta oseba še ni bila v zavetišču, saj je pozabila na materialne stroške. To so stroški bivališča, energentov in seveda dela ljudi v zavetišču,« je za Dnevnik dejala Vida Čadonič Špelič, predsednica parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter nekdanja direktorica uprave za varno hrano.
Z novim cenikom dnevne oskrbe živali v zavetiščih očitno ni zadovoljna niti Klakočar Zupančič, saj je na socialnih omrežjih napovedala, da bo pripravila pobudo, naj kmetijsko ministrstvo pravilnik »dostojno popravi«. Na omenjenem posvetu je dejala, da si želi takšno ceno za financiranje zavetišč, ki bo spodbujala posvajanje živali, ne pa »morebitnega kovanja dobička zaradi tega, ker ima nekdo zavetišče«.
Da z 20 centi, kolikor bi od države dobili za dnevno oskrbo manjše mačke, ali s 40 centi za manjšega psa zavetišča ne bodo obogatela, se torej, kot kaže, strinja tudi Urška Klakočar Zupančič. »Osebno menim, da so ocene stroškov, ki jih po 120 dneh v zavetiščih za male živali krije država in ki so navedene v osnutku pravilnika o merilih za določitev stroškov dnevne oskrbe psov in mačk, prenizke. Na to so takoj po prejemu predloga pravilnika opozorile tudi mnoge nevladne organizacije, ki delujejo na tem področju, in zavetišča za živali. Ni razloga, da jim ne bi verjeli, da za kritje vseh stroškov oskrbe psov in mačk ocene stroškov, ki jih je podalo ministrstvo za kmetijstvo, ne zadoščajo,« nam je dejala predsednica državnega zbora.
Koalicijski kratki stik
zaradi živali
Hkrati je opozorila, da je pravilnik o zavetiščih šele v javni razpravi. »Ta je namenjena javnosti, da predlaga, kako ga izboljšati. Zato sem prepričana, da bo ministrstvo za kmetijstvo prisluhnilo pripombam zavetišč in nevladnih organizacij ter upoštevalo dejanske stroške oskrbe psov in mačk, ki bodo zajemale vse stroške, torej hrano, veterinarsko oskrbo, čiščenje, nego, sprehajanje itd.,« je navedla Klakočar Zupančič, mi pa dodajmo, da pravilnikov običajno ne piše javnost in da se pod »nedostojni predlog« ne bi smel podpisati noben minister.
Predsednica državnega zbora tudi poudarja, da se je kmetijsko ministrstvo takoj po omenjenem posvetu o boljši prihodnosti živali začelo ukvarjati z novim zakonom o zaščiti živali. Ta zakonska novela je že v koalicijskem usklajevanju, vendar je niso pripravili na kmetijskem ministrstvu, ampak v koalicijski stranki Socialni demokrati (SD). Zaradi po njihovem neustreznega financiranja zavetišč, ki pretežno bremenijo občine in imetnike zavetišč, med drugim predlagajo, da bi si stroške oskrbe zapuščenih živali v zavetišču – vsaka s polovičnim deležem – delili država in pristojna občina. »Nezadostna merila, ki sestavljajo predlog novega pravilnika ministrstva, nas ne presenečajo, saj je ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano izrazila nestrinjanje z vsebino našega predloga zakona za zaščito živali,« so Ireni Šinko očitali na spletni strani SD.