»Z zaskrbljenostjo spremljamo problem onesnaženja Save Bohinjke s fekalijami, ki se že več let širi in resno ogroža ne samo ekološko stanje rečnega ekosistema, ampak tudi bivanje in delovanje sredi 'bisera trajnostnega turizma',« pravijo v Vesni – zeleni stranki. Sredi novembra so zato ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP), direkcijo za vode, agencijo za okolje (Arso), inšpektorat za okolje in prostor ter Občino Bled pozvali, naj ukrepajo v zvezi s problematiko onesnaženja Save Bohinjke, sotočja in Save Dolinke.
Pobuda za ponovno obuditev delovne skupine
Marca 2021 je takratno ministrstvo za okolje in prostor pripravilo študijo z naslovom Načrt aktivnosti za zmanjševanje vpliva obremenitev na kakovost vode v Blejskem jezeru z navedbo zadolžitev, kdo vse se mora vključiti v rešitev. Takratno ministrstvo za okolje in prostor (MOP), direkcija za vode, agencija za okolje, inšpektorat za okolje in prostor ter Občina Bled so tedaj ustanovili delovno skupino za spremljanje izvajanja nalog iz sporazuma o skupnem upravljanju Blejskega jezera in iz Načrta aktivnosti za zmanjševanje vpliva obremenitev na kakovost vode v Blejskem jezeru.
Zdaj v Vesni pozivajo, da naj pristojni omenjeno delovno skupino nemudoma obudijo, jo ustrezno razširijo, nato pa sistematično pregledajo stanje ter začnejo iskati strokovne tehnološke rešitve. Ponovno naj se določi zadolžitve in odgovornosti posameznih akterjev, Občini Bled in drugim prizadetim občinam pa zagotovi »podpora pri sanaciji ekološko nevzdržnega stanja, saj se bodo težave onesnaženja, če ne bo pravočasnih ukrepov, le še stopnjevale«.
Po naših informacijah se je delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki Občine Bled, ministrstva za naravne vire in prostor, Zavoda za varstvo narave Slovenije, kranjske območne enote Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, Zavoda za ribištvo Slovenija, Arsa in drugi, leta 2023 sestala marca in decembra. Februarja 2024 je predstavnik delovne skupine predstavil stanje Blejskega jezera tudi na občinski seji Občine Bled, junija pa na Blejskem vodnem festivalu, medtem ko je bil zadnji sestanek delovne skupine 18. novembra letos. Ponovno naj bi se sestali januarja prihodnje leto.
»Problematika onesnaženja Save Bohinjke ima dolgo brado, a za vsako spremembo na vodotoku ne more biti kriva zgolj Občina Bled oziroma čistilna naprava Bled, saj se iztok Save Bohinjke začne v Bohinjskem jezeru, nato pa reka teče po spodnji Bohinjski dolini skozi sotesko v Blejski kot. Iz omenjenega razloga bi bil potreben pregled celotnega vodotoka od izvira do problematične točke,« pravijo na blejski občini.
Gradijo ločeni kanalizacijski sistem
Kot so navedli na občini, zaradi omejenih finančnih sredstev že več let postopoma gradijo ločeni kanalizacijski sistem na celotnem območju občine. S tem želijo preprečiti hidravlične preobremenitve kanalizacijskega sistema in dotok čistih voda na čistilno napravo Bled. Razložili so tudi, da je na območju občine Bled še vedno v uporabi 40 kilometrov stare mešane kanalizacije. Leta 2023 so ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj ter ministrstvu za infrastrukturo predlagali objavo primernega razpisa za občine, kjer bi kot pogoj za pridobitev sofinancerskih sredstev določili tudi kakovost čiščenja odpadnih voda in ne le priključitve objektov na kanalizacijski sistem, kot je to potekalo do zdaj.
»Dejstvo je, da so zaledni del Blejskega jezera, jezero samo in tudi iztok obremenjeni s hranili, kar se tudi vsakoletno pokaže na Cajhnovem jezu v poletnem času, ko so pretoki Bohinjske Bistrice nizki. Doprinosi do tega prereza, kjer se nabira gošča, pa segajo gorvodno do izvira Bohinjske Bistrice in se po vodotoku navzdol seštevajo (točkovni viri onesnaženja – neurejeni priklopi na kanalizacijo, prelivanje iz čistilne naprave v času visokih voda, problem mešanega kanala M na Bledu s kanaliziranim Ušivcem, razpršeno onesnaženje iz kmetijstva, ribištva, prometa in podobno). Samega Ušivca pa se ne da enostavno spustiti v jezero, ker je preveč obremenjen z nitrati,« razlagajo tudi na ministrstvu za naravne vire in prostor.
Kot so pojasnili, program evropske kohezijske politike za obdobje med letoma 2021 in 2027 podpira investicije v aglomeracijah s skupno obremenitvijo, enako ali večjo od 2000 populacijskih enot. Ko bo pripravljena dokumentacija za izvedbo ločene kanalizacije in prijavljen projekt na ministrstvu za naravne vire in prostor, bodo projekt podprli, so zagotovili na ministrstvu.