Po mesecu političnih pretresov, ki so jih zaznamovali odstopi in menjave ministrov, afere in razprtije v največji vladni stranki Gibanje Svoboda, je bil danes na sporedu ožji posvet koalicijskih strank. Pričakovalo se je, da bo koalicija po napovedih razpravljala o izpolnjevanju koalicijske pogodbe in možnosti rekonstrukcije vlade, ki jo je pred prazniki napovedal predsednik vlade Robert Golob. A še preden je premier prejel prvo novinarsko vprašanje, je kot iz topa izstrelil, da o rekonstrukciji v dobrih treh urah sploh niso govorili. »Rekonstrukcija je samo eden od načinov, a o tem nismo govorili, ker imamo pred tem še dovolj drugih področij, s katerimi lahko izboljšamo delovanje v kriznih razmerah,« je dejal Golob.
Rekonstrukcija: bodo enajst ministrstev skrčili na pet?
Od cokle ostal le odtis
Pogovor vodstev koalicijskih strank je označil kot konstruktiven, spoštljiv, mestoma tudi analitično kritičen. A na vprašanje novinarjev nato ni znal našteti konkretnih predlogov, s katerimi bodo izboljšali operativnost vlade, če že ne z opevanim krčenjem števila ministrstev. Spomnimo, da so v vladi še pred enim letom zagovarjali razširjeno vlado 20 ministrstev, češ da bo tako lažje izvesti številne reforme na čelu z zdravstveno. Golob je nato v luči popoplavne sanacije javnost v zadnjem obdobju prepričeval, da pride z vidika operativnosti v poštev največ 12 resorjev, ker da so usklajevanja med velikim številom ministrstev »cokla« za učinkovitost delovanja vlade.
Premier, ki pravi, da so se pogovarjali, kako nadgraditi delovanje koalicije, prav tako ni povedal, katera ministrstva delajo dobro in katera ne izpolnjujejo pričakovanj, saj da o konkretnih resorjih niti niso govorili. Tudi pri drugih vprašanjih so prevladovali vsebinsko prazni odgovori in splošna zagotovila, da koalicijske zaveze ostajajo nespremenjene in da bodo v prihodnje skušali biti »še bolj uspešni in učinkoviti«.
»Ta koalicija je edini branik pred tem, da ne zdrsnemo znova v stanje, katerega si ne želimo. Želimo živeti v odprti in demokratični družbi ter v pravni državi. To je najpomembnejša zmaga te koalicije po volitvah – da smo se končno vrnili v normalno stanje,« je med drugim navrgel Golob. S sestankom sta bili sicer zadovoljni tudi predsednica SD in zunanja ministrica Tanja Fajon ter koordinatorica Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko, ki sta ocenili, da je šlo za odprt pogovor s koalicijskimi partnerji in da so postavili »dobre, trdne temelje za naprej«.
Predstava za javnost
»Taka javna dispozicija enotnosti pravzaprav priča o tem, da jim ne gre prav dobro, in v resnici kaže, da je koalicijske stranke strah pred tem, da bi tudi javnost uvidela, da jim ne gre prav dobro. To so želeli s to predstavo za javnost zakriti. A jim ni prav dobro uspelo,« je dogajanje komentiral politični analitik, nekdanji generalni sekretar LDS in Zares Bogdan Biščak. »Bolje bi bilo, če bi manj govorili in več delali,« je dejal. »Ne govori o rekonstrukciji, o dvanajstih ali sedmih ministrstvih, ne prepričevanja javnosti o koalicijski enotnosti ..., o tem, da je vlada uspešna, da dela, najbolje govorijo vloženi zakoni in izvedeni projekti,« je še dodal Biščak.
Prepričevanje o enotnosti koalicije se mu zdi tudi nepotrebno, saj je jasno, pravi, da nobena izmed koalicijskih partneric pravzaprav ne želi oditi iz koalicije, saj bi bila v tem primeru okrivljena, da omogoča povratek Janše. Če mora predsednik vlade po letu in pol na oblasti javnost prepričevati o enotnosti koalicije, o tem, da je edini branik pred vrnitvijo Janeza Janše na oblast, kaže na to, da mu vodenje države polzi iz rok, kaže njegovo šibkost, so prepričani tudi naši drugi sogovorniki, ki se ne želijo javno izpostaviti. »Zatekanje v antijanšizem priča o pomanjkanju vsebine,« so prepričani.
Nikogar od naših sogovornikov tako v resnici niso presenetile izjave, da je velika napovedana rekonstrukcija vlade preložena. A tudi v tem je moč razbrati nekaj skritih sporočil. Kmalu po tem, ko je predsednik vlade v javnosti lansiral idejo o rekonstrukciji, sta se na noge dvignili obe koalicijski partnerici, ki sta dali jasno vedeti, da to ne bo rešilo težav vlade in da njihovi ministri delajo dobro. Po vsej burji nazadnje na sestanku, na katerem naj bi se, kot so napovedali, končno pogovorili o tej ideji, o rekonstrukciji vlade sploh niso govorili. To lahko kaže na to, da sta manjši, a politike bolj vešči koalicijski partnerici s skupaj desetimi poslanci pravzaprav disciplinirali glavno vladno stranko z 41 poslanci. Lahko pa kaže tudi na to, da Golob z rekonstrukcijo vlade niti ni mislil resno in je idejo navrgel, da bi preusmeril pozornost od drugih problemov. Medtem so se namreč z dnevnega reda povsem umaknile napovedane reforme na čelu z zdravstveno.