Škoda, ki jo bodo v krajih ob Kolpi, zlasti v njenem zgornjem toku, popisovali v teh dneh, bo velikanska. Največ je bo prav gotovo na infrastrukturi, zato brez pomoči države, ki jo je ob sobotnem ogledu poplavljenih območij obljubil državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved, seveda ne bo šlo. »Kolikor bomo lahko, bomo pomagali. Med drugim bomo poskušali pospešiti postopke, da sanacija steče čim prej,« je povedal Medved.

Bojijo se novega dežja

Včeraj je v Osilnici posijalo sonce. Kolpa in Čabranka sta se počasi umikali v svoji strugi in ljudje so končno lahko začeli čistiti svoje domove. »Večina ima v rokah metle, lopate, grablje,« je včerajšnji dan opisala županja Osilnice Alenka Kovač. Poplavljenih je bilo okoli dvajset hiš, pa niti ne toliko zaradi same Kolpe ali njenega pritoka Čabranke, ki se vanjo izliva pri Osilnici, pač pa zaradi podtalnice in zalednih hudournikov, je dejala. Zdaj jih vse skupaj najbolj skrbijo poškodovane ceste. Osilnica je bila včeraj popoldne še vedno nedostopna po slovenskih cestah, tako iz smeri Kostela kot iz smeri Kočevske Reke prek Strme Rebri. Do Osilnice je bilo tako mogoče priti le iz smeri Starega Trga pri Ložu prek hrvaškega Čabra. »Na cesti proti Strmi Rebri, pri kraju Podvrh, je pod cesto odneslo dvesto kubičnih metrov materiala, zazijala je velikanska luknja in zaradi varnosti smo morali cesto zapreti. Zdaj se bojimo novega dežja, kajti zemlja je povsem razmočena in tam, kjer so ceste izpodjedene, bo lahko samo še huje,« razmišlja županja, ki s strahom pričakuje zlasti oktobrsko deževje. »Po navadi je bilo največ dežja v oktobru. Zdaj nas je resnično strah,« je dejala.

»Ah, kaj naj vam novega povem,« je včeraj dejal župan Kostela Ivan Črnkovič. »Veliko cest je neprevoznih, mnoge so razbite, uničene, veliko je bilo plazov in udorov. Toda naše vasi so zdaj vsaj dostopne. Danes ali jutri bomo šele lahko opravili analizo, kaj vse je poškodovano ali uničeno, oceno škode pa bomo imeli v prihodnjih dneh.« Na območju občine Kostel je bilo poplavljenih okoli 30 objektov, mnogi niso mogli z dvorišč, ker je spodneslo tla. Pretrgalo je tri vodovode, zaradi česar je nekaj vasi ostalo brez vode, v vasi Žaga, kjer je poplavilo nekaj stanovanjskih hiš, je hudournik odnesel most. Hiše je poplavilo tudi v Kuželju, v Fari pa župnišče in šolo. V občini menda ni ceste, ki ne bi ostala nepoškodovana, nekatere bodo zaradi obsežnih udorov najverjetneje zaprte dlje časa.

Belokranjski kampi pod vodo

S povodnjijo so se borili tudi na območju metliške in črnomaljske občine. »To so bile res ekstremne vode. Pod vodo smo imeli več kot pol kampa. Že v petek smo evakuirali okoli trideset gostov. Tako visoke vode tu ne pomnimo. Danes se je k sreči voda toliko umaknila, da smo lahko začeli čistiti. A šele ko se bo povsem umaknila, se bo dejansko videlo, kaj vse je poškodovano. Starejši ljudje ob Kolpi se spomnijo, da je bila tako visoka voda daljnega leta 1966,« je včeraj dejal Matjaž Pešelj, lastnik kampa Podzemelj v metliški občini. Tudi sosednji kamp Primostek je bil pod vodo, nekaj mobilnih hišk je voda premaknila, zato so jih gasilci privezali ob drevesa. Na črnomaljskem koncu je bilo najhuje na območju Prelesja, povsem pod vodo je bila cesta v vasi Kot, neprevozna je bila tudi cesta od mejnega prehoda Vinica proti Učakovcem. V soboto je bila nekaj ur odrezana od sveta vas Sodevci, pod vodo je bil kamp Jankovič v Adlešičih, na območju Črnomlja in Dragatuša pa so imeli veliko težav zlasti z meteornimi vodami, našteva poveljnik Civilne zaščite Črnomelj Jože Weiss. »A razmere so bile še nekako obvladljive. Se bo pa šele zdaj, ko se bosta Kolpa in Dobličica umaknili, dejansko videlo, kolikšna je škoda na terenu. Predvsem se bojimo poškodb mostov zaradi naplavin drevja, pa škode na jezovih, mnogi so bili že prej načeti, zdaj pa so najbrž še dodatno poškodovani.«

Priporočamo