Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič kmetijsko ministrico Ireno Šinko, ki jo je na ta položaj ustoličila stranka Gibanje Svoboda, katere podpredsednica je Klakočar-Zupančičeva, v pisnem poslanskem vprašanju sprašuje, ali se je inšpekcija uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin po njenem ustrezno, strokovno, hitro in učinkovito odzvala na nedavno prijavo domnevnega zanemarjanja in mučenja živali v slovenski Istri. Tam je pohodnica med drugim naletela na dva zmrznjena telička. Ko je o tem obvestila pristojne, tudi inšpekcijo, pa naj bi ji uradni veterinar dejal, da so o tem obvestili vse in naj se pobere domov.

»Inšpektorji so leni«

»Krava, ki so ji ljudje pomagali vstati, se je po treh urah zvrnila na bok in ni več vstala, 24. januarja je poginila. Dva telička sta zmrznjena ležala v senu. Ena krava ima poškodovano zadnje kopito. Tudi za preostalih približno trideset krav in nekaj konj ni primerno poskrbljeno. Živali so na golem hribu, zavetja je zelo malo,« je predsednica parlamenta med drugim opozorila kmetijsko ministrico. Zapisano nam je potrdila tudi Natalija Nedeljko, predsednica Društva za zaščito konj in ostalih živali, ki jo je za pomoč zaprosila najditeljica poginulih živali. Povedala je, da naj bi šlo za ekološkega rejca govedi na prostem, ki so ga zaradi domnevnega zanemarjanja živali prijavili že dvakrat. »Toda inšpektorji ne naredijo nič. Leni so, in dokler ne bodo odgovarjali za svoje delo, se ne bo nič premaknilo,« je prepričana Nedeljkova.

Iz uprave za varno hrano so nam sporočili, da so obvestilo o poginjenem govedu na pašniku v Zazidu v smeri hriba Lačna prejeli 22. januarja. Uradni veterinar je po njihovih navedbah takoj odredil odvoz kadavrov. Odpeljali so jih naslednji dan. Da bi izključili sum na morebitne kužne bolezni, vzrok pogina ugotavljajo v nacionalnem veterinarskem laboratoriju. Na upravi poudarjajo, da gre za izjemno obsežne pašne površine na več lokacijah, zato inšpekcijski postopek še ni končan. Na naše vprašanje, ali je inšpektor prijaviteljici res zabrusil, naj se pobere domov, pa so odvrnili, da to ugotavljajo v okviru internega postopka, ki prav tako še ni končan.

“S tem denarjem bi nahranili
zgolj kakšno bolho”

Kmetijska ministrica in uprava za varno hrano sta tudi tarča kritik zaradi predlaganega pravilnika o merilih za določitev stroškov dnevne oskrbe psov in mačk v zavetiščih, po katerem bi uprava zavetiščem za hrano in vodo mačk namenjala od 20 do 40 centov na dan, za pse pa od 40 centov do 1,35 evra na dan. Trenutno ima vsako zavetišče svoj cenik, uprava pa jim za živali, ki so pri njih dlje kot 120 dni, za dolgotrajno oskrbo v povprečju plačuje od 8 do 20,16 evra (brez DDV) na dan za psa in od 4,60 do 10 evrov za mačko.

Nad predlaganim pravilnikom je zgrožena tudi Vida Čadonič Špelič, aktualna predsednica parlamentarnega odbora za kmetijstvo in nekdanja direktorica uprave za varno hrano. »Kot veterinarka upam, da pravilnika ni napisal veterinar. Prav gotovo pa ta oseba še ni bila v zavetišču, saj je pozabila na materialne stroške. To so stroški bivališča, energentov in seveda dela ljudi v zavetišču. Mogoče pa je pisec mislil, da bodo tam delali škratje ali dobre vile ... Avtor predlaganega cenika najbrž tudi redko hodi v trgovino s hrano za živali. Če bi bil tam večkrat, bi videl, da bi s predlaganimi zneski lahko nahranili zgolj kakšno bolho, ne pa mačke ali psa,« je ostra Čadonič-Špeličeva. Pripravljalcem pravilnika svetuje, naj obiščejo kakšno zavetišče, naj koga tudi poslušajo in naj se ne norčujejo iz živali, zavetišč, nevladnih organizacij, iz tako lepega poklica, kot je veterinarski, in tudi ne iz državnega vrha, ki se je 16. januarja sestal v parlamentu ter se zavzel za učinkovito zaščito živali. »Upam, da bodo sprejeli takšen pravilnik, da bodo zavetišča lahko delala in da živali v njih ne bodo umirale od lakote,« je sklenila Vida Čadonič Špelič. 

Priporočamo