Poslanci na današnjem tajnem glasovanju o predlogu predsednice države Nataše Pirc Musar za guvernerja Banke Slovenije pričakovano niso potrdili nekdanjega poslanca in premierja Antona Ropa. Za tajno glasovanje je bilo razdeljenih in oddanih 75 glasovnic. Za je glasovalo 24 poslank in poslancev, proti jih je bilo 45, šest glasovnic pa je bilo neveljavnih. Za izvolitev bi Rop potreboval 46 poslanskih glasov.
Kandidaturo Antona Ropa za guvernerja Banke Slovenije, ki ga je predlagala predsednica republike Nataša Pirc Musar, so sicer poslanci v mandatno-volilni komisiji DZ zavrnili že prejšnji teden z devetimi glasovi proti in enim za. Premier Robert Golob je ob tem vseskozi ponavljal, da je koalicija enotna v podpori trenutni državni sekretarki na finančnem ministrstvu Saši Jazbec. Poleg nje in Ropa naj bi bili kandidati za mesto guvernerja še viceguverner Milan Martin Cvikl, nekdanji predsednik SID banke Sibil Svilan, izvršni direktor Delavske hranilnice Miha Mihič, ki mu je podporo napovedovala NSi, in sedanji guverner Vasle, ki je užival podporo predsednika stranke SDS Janeza Janše. Ime sedmega kandidata ni znano.
Ropu so sicer v koaliciji priznavali, da je zelo strokoven kandidat, česar da mu nihče ne more oporekati. A da je imenovanje v državnem zboru nekaj, kar terja politični konsenz, je razmišljal Robert Golob. Čeprav je bilo glede na izjave poslanskih skupin pred glasovanjem jasno, da so Ropove možnosti za uspeh pičle in da je bila torej njega neizvolitev za guvernerja Banke Slovenije pričakovana, je nekaj negotovosti vnašala tajnost glasovanja. Ugibalo se je, ali bodo poslanci spoštovali javno stališče svojih strank oziroma poslanskih skupin ali pa utegnejo glasovati drugače. V Gibanju Svoboda so so sicer še pred glasovanjem zavrnili možnost scenarija neglasovanja, torej da poslanci sploh ne bi prevzeli glasovnic.Med strokovnostjo in izvoljivostjo
V uradu predsednice republike medtem poudarjajo, da je predsednica republike Nataša Pirc Musar pri izbiri na prvo mesto postavila strokovnost kandidata. O nadaljnjih korakih v primeru neizvolitve javno zaenkratniso želeli govoriti. Dejali so le, da bodo o tem, kako naprej, razmišljali šele, ko in če pride do te situacije. Danes dodatnih izjav na to temo iz urada ni bilo. Je pa glede na dosedanje dogajanje in mnenja naših sogovornikov malo verjetno, da bi Pirc-Musarjeva v drugem krogu pristala na koalicijsko kandidatko.
Neuradno je bilo namreč iz urada predsednice republike v preteklih tednih slišati, da tisti, ki so v preteklosti iz opozicije kritizirali bivšega predsednika Boruta Pahorja, da je pri imenovanju kandidatov gledal samo na njihovo izvoljivost, ne pa primarno na strokovnost, zdaj takšno ravnanje pričakujejo od aktualne predsednice. Dodatno tudi, da takšen način izbora odvrača posameznike, da bi se sploh še prijavljali za pomembne funkcije, oziroma da se bodo nanje prijavljali le še tisti kandidati, ki bodo vedeli, da imajo podporo političnih strank. Je pa torej sedaj znova na potezi predsednica republike, ki bo morala poziv za guvernerja Banke Slovenije ponoviti.
Sedanjemu guvernerju Boštjanu Vasletu se bo šestletni mandat iztekel 8. januarja 2025. Tako bo najverjetneje njegove naloge takrat prevzel njegov namestnik in viceguverner Primož Dolenc. Doslej se je trikrat zgodilo, da kandidat, ki ga je predlagal predsednik republike, ni dobil zadostne podpore DZ. Ti kandidati so bili Mitja Gaspari, ko se je potegoval za drugi mandat, Andrej Rant in Primož Dolenc.