Predsednik SDS Janez Janša se je danes na omrežju X razburil nad stroški, ki jih bo imel s tožbo zaradi odškodnine v zadevi Patria, s katero ni tožil le države, temveč tudi ljubljansko okrajno sodnico, nekdanjo tožilko, upokojenega višjega sodnika, upokojeno vrhovno sodnico in prav tako upokojenega vrhovnega sodnika in predsednika vrhovnega sodišča Branka Maslešo. Kot je zapisal, je višje sodišče v Mariboru odločilo, da mora poravnati za več kot 44.000 evrov sodnih stroškov, saj je tožbo proti konkretnim pravosodnim funckionarjem izgubil. Slovensko sodstvo je ob tem označil za »povampirjeno sodniško kasto v službi izrojene levice«, izkazalo pa se je, da se je pri izračunu stroškov zmotil.
Janša je zaradi kazenskega pregona in prestajanja kazni v kazenski zadevi Patria, ki je nazadnje zastarala, od Republike Slovenije, nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar, sodnice Barbare Klajnšek in upokojenih sodnikov Milana Štruklja, Vesne Žalik in Branka Masleše terjal vrtoglavih 900 tisoč evrov odškodnine. Kranjska okrožna sodnica Tanja Bizjak je z delno sodbo že lani zavrnila tožbeni zahtevek zoper konkretne pravosodne funkcionarje, tožba proti državi (v kateri lahko Janša zagotovo računa na odškodnino) pa še poteka.
Janša in njegov odvetnik Franci Matoz se na delno sodbo nista niti pritožila, tako da je postala pravnomočna, pritožila pa sta se na izračun stroškov, ki jih mora poraženec poravnati nasprotni strani. Na izračun stroškov sta se pritožili tudi Branka Zobec Hrastar in Barbara Klajnšek. Višje mariborsko sodišče, kamor je bil primer dodeljen, je nazadnje zavrnilo Janševo pritožbo, delno pa ugodilo pritožbama Hrastarjeve in Klajnškove in zvišalo odmerjene stroške, ki jih mora poravnati Janša.
Janševa kreativna matematika
Kot nas je opozoril odvetnik Emil Zakonjšek, ki je na sodišču zastopal Štruklja, Maslešo in Žalikovo, to sicer ne pomeni, da bo moral Janša plačati za 44.000 evrov odvetniških stroškov, kot je predsednik SDS zatrdil na omrežju X, temveč približno tretjino manj. Odvetniški stroški za Štruklja, Maslešo in Žalikovo namreč ne znašajo več kot 21 tisoč evrov, kot je naračunal Janša, temveč zgolj približno 7200 evrov.
»Sedaj prišlo pojasnilo, da so 3 toženi imeli skupnega odvetnika in da je zato končna vsota, ki jo moram plačati krivosodnim, 'samo' okrog 30.000 evrov,« se je nato popravil tudi Janša.
Kakšna bo odškodnina?
Predsednik SDS tudi z delom tožbe proti državi vztraja pri vrtoglavo visoki odškodnini, ki pa se mu ji najverjetneje ne bo uspelo niti približati. Po naših neuradnih informacijah naj bi mu državno odvetništvo, ki zastopa državo, ponudilo okoli 50.000 evrov odškodnine, vendar Janša na ponujeni znesek ni pristal.
Janša bo sicer od države zagotovo prejel določeno odškodnino, saj ta pripada vsem, ki so bili v priporu oziroma zaporu, kasneje pa niso bili pravnomočno obsojeni ali pa je bila obsodba razveljavljena. Po podatkih iz zadnjega letnega poročila državnega odvetništva so sredstva za odškodnine neupravičeno obsojenim lani znašala 222.343 evrov. Kot je mogoče slišati od odvetnikov, ki se ukvarjajo s kazenskim področjem, državno odvetništvo navadno priznava odškodnino okoli 40 evrov za dan za zapahi. Seveda pa je vsak primer treba obravnavati posebej. Na višino odškodnine vplivajo številni dejavniki, od izgube dohodkov, družinskih okoliščin, razmer v zaporu, morebitnih duševnih posledic ... Janša je bil v zaporu na odprtem oddelku skupaj 176 dni, nekaj časa pa se je iz zapora tudi vozil v službo v državni zbor. Kljub temu lahko verjetno računa na odškodnino, ki bo višja od 40 evrov na dan, torej okoli 7000 evrov, saj naj bi bila že ponudba državnega odvetništva precej bolj radodarna.
Zaradi dela tožbe, ki je bila uperjena neposredno proti pravosodnim funkcionarjem in vsebinsko že vnaprej obsojena na neuspeh, pa je vprašanje, ali bo Janša tudi ob dosojeni odškodnini na koncu v plusu ali minusu.