Če ste ta teden imeli opravke na pošti ali ste se odpravili na daljšo pot, ste morali storitve doplačati. Od ponedeljka namreč poteka teden Rdečega križa Slovenije (RKS), v okviru katerega je v skladu z zakonom in uredbo od vsake vozovnice v medkrajevnem in mednarodnem letalskem, železniškem, ladijskem in avtobusnem prometu ter od določenih poštnih pošiljk, med drugim za standardno pismo, navadno pismo in dopisnico, obračunan prispevek v višini 0,17 evra. Kot je razvidno iz podatkov, je bilo tako lani za Rdeči križ zbranih več kot 285.000 evrov, kar je okoli osem odstotkov manj kot leto pred tem in skoraj 30 odstotkov manj od povprečnih prihodkov v zadnjih petih letih, ko je bilo zbranih skupno dobra dva milijona evrov. Na Rdečem križu ob tem poudarjajo, da so potrebe po pomoči iz dneva v dan večje.

Lani je sicer teden RKS potekal v znamenju zahvale prostovoljcem, krvodajalcem, donatorjem in podpornikom. »Od zbranih 285.803 evrov je bil strošek za doplačilnice 64.585 evrov, 30 odstotkov od preostalih 221.217 evrov je bilo namenjeno krepitvi operativnih zmogljivosti sedeža in stroškov izvedbe tedna RKS, 70 odstotkov pa se je razdelilo med 56 območnih združenj RKS za nakup šolskih potrebščin, finančne in materialne pomoči upravičencem in za izvedbo socialno-humanitarnih programov,« so porabo sredstev pojasnili na RKS.

Poleg tedna Rdečega križa, ki poteka vsako leto med 8. in 15. majem, se sredstva za RKS zbirajo tudi v tednu solidarnosti, in sicer prvi teden novembra. Ta sredstva so namenjena pomoči ob nesrečah. V zadnjih petih letih so prihodki tedna solidarnosti znašali okroglih 2.193.000 evrov. Kar 90 odstotkov zbranih sredstev predstavljajo prejemki od Pošte Slovenije, torej od doplačil poštnih storitev. Rdeči križ sicer vsako leto določi kriterije za porabo sredstev, pridobljenih v tednu Rdečega križa in tednu solidarnosti, ter o porabi poroča upravi za zaščito in reševanje najpozneje do konca marca za preteklo leto. »Kriteriji se prilagajajo potrebam, vendar se skozi leta bistveno ne razlikujejo. Odvisni so od zaznanih potreb naših 56 območnih združenj in skoraj 900 krajevnih organizacij. O razdelitvi sredstev odloča posebna komisija, sprejme pa jo glavni odbor RKS.«

»Zbiranje sredstev je urejeno sistemsko in se avtomatsko obračuna v istem znesku za poštne pošiljke v notranjem in mednarodnem poštnem prometu, razen za knjige, časopise in revije. Prispevek v korist Rdečega križa Slovenije so dolžni plačati vsi uporabniki, torej tudi pogodbene stranke,« pa so izvedbo v praksi pojasnili na Pošti Sloveniji. Poleg tedna Rdečega križa in tedna solidarnosti so pošiljatelji dolžni plačati tudi prispevek ob tednu požarne varnosti v oktobru, in sicer v korist Gasilske zveze Slovenije in v skladu z zakonom o gasilstvu in uredbo o doplačilni znamki v mesecu požarne varnosti. Tudi v tednu požarne varnosti je Pošta Slovenije zgolj posrednik pri obvezi, ki jo nalaga zakon, pri čemer pri teh storitvah ni upravičena do davčnih olajšav.

Priporočamo